Svogūnų nauda

Svogūno nauda neapsiriboja tik įvairių maisto patiekalų pagardinimu. Šiose daržovėse daug eterinių aliejų, vitaminų, flavonoidų, augalinio hormono gliukinino, kuris mažina cukraus kiekį kraujyje, ir mineralinių medžiagų – geležies, kalio, kalcio, magnio, mangano, fluoro, fosforo ir sieros.

Svogūnų kalorijos ir maistinė vertė

Kuo naudingi svogūnai?

Svogūnai padeda įveikti įvairias ligas, pradedant peršalimu ir baigiant širdies ligomis, diabetu ar osteoporozę. Svogūnai gerina apetitą ir yra laikomi aterosklerozės profilaktikos priemone. Jose yra cheminių medžiagų, kurios pasižymi priešuždegiminėmis, priešvėžinėmis, antioksidantinėmis ir anticholesterolinėmis savybėmis. Svogūnai teigiamai veikia medžiagų apykaitą ir virškinimo procesus bei šalina iš organizmo skysčių perteklių. Jie taip pat valo kraują ir skatina jo gamybą.

Gydomosios svogūnų savybės yra panašios į česnakų, tačiau yra šiek tiek silpnesnės. Dėl šios priežasties svogūnus patariama rinktis vaikams, pagyvenusiems žmonėms ar nemėgstantiems česnako kvapo. Tačiau jei jaučiamas skrandžio dirginimas, svogūnus arba česnakus patariama keisti porais, kurie pasižymi panašiomis savybėmis.

Svogūnai
Svogūnai

Svogūnuose esantis vitaminas stiprina kraujagysles, imunitetą ir didina atsparumą ligoms. Daugelis žino, kad svogūnai šaltuoju metų laiku padeda išvengti susirgimų virusinėmis ligomis. Profilaktikai žiemos metu patariama suvartoti po pusę svogūno per dieną, pavyzdžiui, dedant šviežius svogūnus į salotas. Aštrų svogūno svorį galima panaikinti, apšlakstant jį actu ar citrinos sultimis arba nuplikius svogūną verdančiu vandeniu.

Svogūnuose esantis vitaminas B1 gerina virškinimą, o vitaminas B2 reguliuoja centrinės nervų sistemos veiklą. Svogūnų laiškuose esantis beta-karotinas organizme pavirsta vitaminu A, kuris yra labai svarbus normaliam kepenų ir skydliaukės darbui. Vitaminas A taip pat stiprina nervų sistemą ir reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje. Daržovėse taip pat yra fruktozės, sacharozės, citrinos ir obuolių rūgšties bei puvimo bakterijas naikinančių fitoncidų. Svogūnai padeda išlaikyti kaulus tvirtus ir sveikus.

Svogūnuose yra sulfidų, kurie mažina kraujyje esančių lipidų kiekį ir padeda sumažinti padidėjusį kraujospūdį, ir flavonoidų, kurie saugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Svogūnai yra puiki priemonė, norint sumažinti infarkto ar insulto pavojų. Svogūnai taip pat mažina kraujo krešėjimą ir gliukozės kiekį kraujyje.

Svogūnus naudoti galima ir išoriškai

Įgėlus vabzdžiui, patariama tą vietą patrinti svogūnų sunka – skausmas greitai atslūgs, o įkandimo vieta neištins. Svogūnų žiedai padeda gydyti votis, uždegimus ir kitas blogai gyjančias žaizdas. Turintiems plaukų retėjimo ar pleiskanojimo problemą, patariama du kartus per savaitę šviežiomis svogūnų sultimis trinti galvos odą – problemos išnyks ir plaukai sustiprės.

Kaip ir kiek laikyti

Svogūnus nerekomenduojama laikyti šaldytuve (daugiausiai iki 30 dienų). Geriau pasirinkti tamsią, sausą ir vėsią vietą. Daržovė turi „kvėpuoti“, todėl pasiimkite tinklinį ar vėdinamą indą, maišeliai netiks. Svogūnų negalima palikti su bulvėmis, nes jos išskiria drėgmę ir tai paspartina svogūnų gedimą.



9 komentarai apie “Svogūnų nauda”

Parašykite komentarą