Sūrio nauda

Prieš 10 tūkst. m. pr. Kristų, kai medžiotojai prijaukino avis ir ožkas pradėjo gaminti pirmuosius pieno produktus. Buvo pastebėta, kad surūgęs pienas ilgainiui virsta varške, ją nuspaudė, suslėgė ir išdžiovino. Vėliau jie sumąstė, kaip pagaminti ilgiau negendantį produktą – sūrį.

Sūrio kalorijos ir maistinė vertė

Sūrių kaloringumas

Sūrio pavadinimasKalorijos
Brinza (50 proc. riebumo)370 kcal
Mocarela (45 proc. riebumo)207 kcal
Kamamberas (60 proc. riebumo)378 kcal
Edamas (40 roc. riebumo)315 kcal
Pelėsinis (50 proc. riebumo)370 kcal
Ementalis (45 proc. riebumo)383 kcal
Parmezanas395 kcal
Mascarpone (70 proc. riebumo)450 kcal
Feta216 kcal
Džiugas, brandintas 18 mėn.367 kcal

Kuo naudingas sūris?

Sūryje yra daug žmogaus organizmui naudingų medžiagų. Sūryje yra A ir B grupės vitaminų bei mikroelementų, tačiau bene labiausiai sūris vertinamas dėl didelio kiekio kalcio, kuris užtikrina kaulų stiprumą ir yra būtinas vaikų augimui bei jų protinei raidai. Mokslininkų teigimu, žmogaus organizmas įsisavina 98,5% sūryje esančių baltymų.

  • Sūris turi iki 30% vienos svarbių organizmui medžiagos – riebalų.
  • Sūris pasižymi specifiniu skoniu ir aromatu, kuris žadina apetitą ir taip skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, t.y. pagerina virškinimą.
  • Sūryje taip pat yra daug aminorūgščių, kurios yra reikalingos audinių augimui, ir žmogui energijos suteikiančių lipidų.
Sūriai
Sūriai

Dažnai kalbama, kad sūris yra vienas didžiausių cholesterolio šaltinių, tačiau moksliniai tyrimai teigia, kad cholesterolis sudaro tik nedidelę dalį viso žmogaus gaunamo cholesterolio. Tačiau sūrį reikia vartoti saikingai, ne tik dėl to, kad jo sudėtyje yra cholesterolio, kurio perteklius gali neigiamai paveikti kraujagysles, bet ir dėl kitų medžiagų. Sūryje yra itin daug baltymų, kuriais piktnaudžiaujant papildomai apkraunamos kepenys ir inkstai. Sūrio (išskyrus minkštojo) gamyboje naudojamas šliužo fermentas, kuris sutraukia pieną. Šis fermentas gali pakenkti virškinimo sistemos ir skydliaukės veiklai. Taip pat sūryje yra daug druskos ir sočiųjų riebalų rūgščių, kurių perteklius organizme gali sukelti širdies arba kraujagyslių ligas.

Sūris vaikų mityboje

Mitybos specialistai ir dietologai vienbalsiai pritaria, kad sūrio nereikia duoti kūdikiams ir vengti tol, kol vaikui sueis 1,5-2 metai. Sūrio nepatariama duoti alergiškiems vaikams, o apskirtai pratinti vaiką prie sūrio reikia palaipsniui, pradedant nuo 5 g porcijos per dieną. Be to, vaikams negalima duoti rūkytų, pelėsinių ir lydytų sūrių. Vaikams geriausia duoti sūrį, pagamintą iš rūgusio pieno, nes jo gamyboje nenaudojamas šliužo fermentas. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į šio sūrio galiojimo laiką, nes jis greitai genda, skirtingai nei kietieji ar pusiau kieti fermentiniai sūriai.

Sūris yra sunkiau virškinamas, todėl jį patariama valgyti pusryčiams arba pietums, o vakarienei jo rinktis nereikėtų.3 komentarai apie “Sūrio nauda”

Parašykite komentarą