Jūros dumblių nauda

Konservuoti rudadumbliai, geriau žinomi kaip jūros dumbliai, mūsų šalyje visiems žinomas “supermaistas” nuo sovietinių laikų. Tačiau šis produktas neturėjo daug gerbėjų, todėl daugeliui mūsų pažintis su turtingu dumblių pasauliu tuo ir baigėsi. Tačiau veltui, nes dumblių naudą sunku perdėti, jų įvairovė nuostabi, o jų panaudojimo kulinarijoje dar turime atrasti.

Dumbliai yra tokia pat plati sąvoka kaip ir žolė. Tai apima daugybę jūrinių augalų rūšių, kai kurios iš jų jau seniai plačiai žinomos ir “sausumoje” – kulinarijoje ir medicinoje. Azijos pakrantėse dumbliai buvo valgomi nuo seniausių laikų, o šie augalai Europoje pradėjo plėstis nuo XVI-XVII a.

Yra trys didelės dumblių grupės: raudonos, rudos ir žalios. Jie naudojami ir kaip savarankiškas patiekalas, ir kaip pagrindinis daugelio patiekalų ingredientas, tiesiog kaip prieskonis. Todėl įtraukti juos į savo kasdienį meniu yra lengviau nei atrodo, tuo tarpu net ir nedidelis jų kiekis žymiai pagerins jūsų mitybą.

Dumbliai pasižymi neįtikėtinomis naudingomis savybėmis, padeda stiprinti imunitetą ir gerina sveikatą, suteikia patiekalams nepakartojamo skonio. Bet kokie dumbliai turi jodo, svarbiausio mums mikroelemento šaltinis, dėl kurio trūkumo dažnai kenčiame. Tačiau kiekviena rūšis turi savo unikalių savybių ir naudojimo ypatybių.

Išsiaiškinkime, kas yra dumbliai, kaip juos valgyti ir kuo jie išskirtiniai. Apžvalgai paėmėme tik mūsų šalyje labiausiai paplitusias dumblių rūšis, kurias nesunkiai galima rasti parduotuvėse.

Laminaria (jūros kopūstai)

Jūros kopūstai
Jūros kopūstai – Laminaria

Laminarijos auga 4-10 metrų gylyje, kur yra nuolatinė srovė, sukurdamos kažką panašaus į juostą, o didžiausias ilgis gali siekti 20 metrų. Absoliutus rudadumblių gamybos lyderis yra Japonija, o Okhotsko jūra pripažinta geriausia buveine. Laminaria priklauso rudųjų dumblių tipui ir turi daugiau nei 30 porūšių.

Jūros kopūstu nauda

Šiuose dumbliuose yra vitaminų B, A, C, D, E, R, PP, juose gausu ne tik jodo, bet ir daugybės kitų mikroelementų, tarp kurių vanadis yra unikalus mineralas, mažinantis cholesterolio kiekį. Įdomu tai, kad rudadumblių mineralų rinkinys savo sudėtimi labai panašus į mūsų kraują.

Dėl rekordinio jodo kiekio jūros dumbliai naudingi skydliaukei, taip pat naudojami endokrininių ligų profilaktikai. Vitaminas K mažina kraujo krešėjimą, o tai apsaugo nuo insulto, širdies priepuolių ir kraujagyslių problemų. Didelis vitamino C kiekis padeda atstatyti audinius po radiacijos, gerina medžiagų apykaitą ir reguliuoja vandens-druskų balansą.

Kaip vartoti jūros kopūstus?

Kulinarijoje jūros kopūstai naudojami ne tik švieži, bet ir džiovinti, marinuoti, konservuoti ir termiškai apdoroti. Iš šių dumblių ruošiamos sriubos, salotos, saldainiai ir net duona. Geriausia valgyti džiovintus arba šviežius kopūstus, nes juose nevyksta naudingąsias savybes mažinančių procesų.

Džiovinti kopūstai keletą valandų mirkomi dideliame kiekyje šalto vandens, o po to gali būti naudojami, pavyzdžiui, gaminti salotas ar troškinį su mėsa.

Šviežius kopūstus gerai nuplaukite, kurį laiką palikite vandenyje, kad smulkūs smėlio grūdeliai ir nepageidaujami nešvarumai nusėstų indo dugne. Tada nuplaukite po tekančiu vandeniu ir laminaria paruoštas naudojimui.

Nori

Nori dumbliai
Nori dumbliai

Pirmasis nori paminėjimas datuojamas VIII amžiuje ir iš pradžių buvo naudojamas japonų virtuvėje pastos pavidalu. Įprastą “popieriaus” formą Nori įgijo tik XVII a.

Nori – apie 25 cm ilgio ir ne daugiau kaip 5 cm pločio rudieji dumbliai, kilę iš Japonijos, Korėjos ir Kinijos. Surinkti dumbliai susmulkinami ir džiovinami ant grotelių, kad jie būtų panašūs į žalią popierių.

Nori jūros dumblių nauda

Cheminėje šių dumblių sudėtyje yra daug kalcio ir fosforo, kuris teigiamai veikia skeleto sistemą ir yra naudojami aterosklerozės profilaktikai. Vitaminai A ir C palaiko imuninę sistemą ir padeda pašalinti atliekas bei toksinus. Reguliariai naudojant Nori pasižymi priešuždegiminiu ir antibakteriniu poveikiu. O dėl augalinių baltymų Nori dažnai naudojama kaip maisto papildų sudėtis.

Kaip naudoti Nori jūros dumblius?

Tradiciškai nori naudojamas ruošiant suktinukus ir sušius. Taip pat susmulkinama ir dedama į makaronus ar ryžius. Ruošiamos su Nori ir salotos su sriubomis, nes patiekalams suteikia subtilų jūros skonį. Kadangi prieš naudojimą Nori kaitinama ant ugnies, dumbliai įgauna lengvą dūminį aromatą.

Wakame

Wakame dumbliai
Wakame dumbliai

Šie rudieji dumbliai auga ant povandeninių uolų ir gali siekti 2 metrus. Iki XX amžiaus 90-ųjų jie daugiausia augo šiauriniuose Japonijos, Kinijos ir Korėjos vandenyse, tačiau dabar jų galima rasti ir prie šiltų Italijos, Ispanijos, JAV, Australijos ir Argentinos krantų.

Wakame privalumai

Wakame turi labai daug kalcio. Sudėtyje esančios omega-3 rūgštys skatina riebalų deginimą ir pagerina plaukų, nagų ir odos būklę. Reguliarus naudojimas padeda išvalyti kraują, užkirsti kelią skydliaukės ligoms ir netgi padeda kovoti su depresija ir nuovargiu.

Wakame dumbliuose yra daug vitaminų (A, C, E, B, PP, K, beta karotino) ir mineralų (geležies, cinko, fosforo, magnio, mangano, kalcio, natrio, kalio), amino rūgščių, oleino ir linolo rūgščių.

Kaip naudoti wakame?

Wakame valgoma šviežia, džiovinta ir marinuota. Neabejotina, kad švieži dumbliai išsaugo daugiau naudingų savybių, tačiau jų kiekis sausame produkte yra ne ką mažesnis. Wakame yra saldaus skonio, šiek tiek primenančio špinatus. Šie valgomieji jūros dumbliai naudojami salotoms, miso sriubai ir Chuka salotoms gaminti.

Džiovintą wakame rekomenduojama pamirkyti šiltame vandenyje, kad suminkštėtų, o augalas padidės vidutiniškai 3–4 kartus. Šie dumbliai labai išrankūs terminiam apdorojimui, todėl susmulkinti lapai dedami į sriubas ir troškinius likus kelioms minutėms iki virimo pabaigos.

Kombu (dašis)

Kombu (dašis) jūros dumbliai
Kombu (dašis) jūros dumbliai

Kombu dumbliai, iš kurių gaminamas dashi sultinys, auga prie Japonijos ir Korėjos pusiasalio krantų. Pirmasis kombu paminėjimas datuojamas VIII amžiuje – tai buvo tradicinis Tohoku regiono maistas.

Kombu reiškia ruduosius dumblius ir siekia 20 metrų ilgį. Šiame milžine yra daug glutamo rūgšties – natūralaus skonio stipriklio. Kombu dėka pasaulyje tapo žinomas penktasis skonis (išskyrus sūrų, saldų, kartų, rūgštų) – umami.

Kombu, kuriame gausu mineralų, vitaminų ir skaidulų, yra nepakeičiamas vegetariškos virtuvės ingredientas.

Kaip vartoti kombu jūros dumblius?

Džiovintus kombu lapus keletą valandų reikia mirkyti švariame šaltame vandenyje. Švieži lapai naudojami iš karto po plovimo, dedami į sriubas, kad gautųsi kvapnus sultinys. Salotoms kombu supjaustoma plonomis ilgomis juostelėmis ir visada pagardinama sojos padažu: manoma, kad tokiu būdu šie dumbliai maksimaliai atskleidžia skonį.

Fucus

Fucus jūros dumbliai
Fucus dumbliai

Tai rudieji pakrantės dumbliai, “gyvenantys” Arkties ir Atlanto vandenynuose.

Fucus nauda

Be vitaminų, mineralų ir svarbių mikroelementų, fukuse yra polinesočiųjų riebalų rūgščių ir fukoidano, kuris pasižymi antivirusiniu, imunomoduliuojančiu ir priešuždegiminiu poveikiu. Fucus teigiamai veikia skydliaukės veiklą. Tai padeda kovoti su antsvoriu, kurį sukelia hormoniniai sutrikimai.

Kaip naudoti fucus?

Fucus naudojamas farmacijoje, kosmetologijoje ir kaip maisto papildai. Kulinarijoje naudojamas kaip prieskonis, iš šviežių lapų ruošiamos ir salotos. Malonaus sūraus skonio, puikiai dera su žuvimi ir ryžiais.



Parašykite komentarą