Kopūstų nauda organizmui

Kopūstai nėra magiškos daržovės, tačiau tikrai turi labai daug žmogaus organizmui naudingų medžiagų. Šiuolaikiniai mokslininkai nustatė, kad gydomosios baktericidinės kopūsto savybės priklauso nuo jame esančio lizozimo. Šiomis dienomis kopūstų yra įvairių rūšių, kurios pasižymi skirtingomis naudingomis savybėmis.

Gūžinis kopūstas

Vaizdingai vadinamas daržo ponaičiu. Vienas didžiausių šios rūšies kopūstų privalumas yra tas, kad jis išlieka šviežias iki naujo derliaus.

  • Gūžiniuose kopūstuose esantis vitaminas C yra askorbinogeno pavidalo. Ši medžiaga išlieka net gi išvirus kopūstą, o raugintuose kopūstuose išlieka net gi 1/3 vitamino C.
  • Gūžiniuose kopūstuose taip pat yra vitamino U, kuris apsaugo skrandį ir dvylikapirštę žarną nuo opų susidarymo.
  • Lyginant su kitomis kopūstų rūšimis, gūžiniame kopūste yra daug natrio ir geležies.

Šios rūšies kopūstai ne tik pasižymi mažu kalorijų kiekiu, bet ir stabdo riebalų kaupimąsi organizme, todėl juos rekomenduojama valgyti tiems, kurie nori atsikratyti nereikalingų kilogramų. Naudingos yra ir šių kopūstų sultys, kurios gerina virškinimą, mažina pykinimą, rėmenį ir vidurių užkietėjimą. Jose taip pat daug pieno rūgšties, todėl sultys yra labai naudingos sergantiems cukriniu diabetu. O šių kopūstų nuoviras su medumi yra puiki priemonė kvėpavimo takų uždegimui gydyti.

Raudongūžiai kopūstai

Yra itin populiarus Skandinavijoje ir Čekijoje. Jie yra 2-3 kartus mažesni už gūžinius, tačiau jų lapai yra tankiau suaugę. Šios rūšies kopūstus galima laikyti per žiemą rūsyje ir jie išliks kuo puikiausios būsenos.

Lyginant su kitomis kopūstų rūšimis, raudongūžiuose kopūstuose yra kur kas daugiau kalcio. Juose taip pat yra beta karotino, kalio ir cianido, kuris yra gera priemonės kraujagyslių ligų profilaktikai. Cianidas taip pat lemia raudongūžių kopūstų spalvą, o kitos daržovės atspalvį lemiančios medžiagos padeda pašalinti žalingą radiacijos poveikį.

Savojos kopūstai

Daugiausiai auginami Prancūzijoje ir Anglijoje. Šios rūšies kopūstų lapai yra gofruoti, jų spalva turi įvairius žalius atspalvius ir pasižymi švelnesniu skoniu. Savojos kopūstai puikiai tinka šviežioms ir lengvoms salotos, pyragų įdarams bei balandėliams gaminti. Šios rūšies kopūstuose yra daug baltymų ir kitų medžiagų, kurie stimuliuoja organizmo augimą, todėl jie yra ypač naudingi vaikams ir paaugliams.

Žiediniai kopūstai

Būna įvairių spalvų – žali, violetiniai, geltoni ar balti. Daugeliui žmonių violetinės spalvos žiediniai kopūstai yra skaniausi. Visose žiediniuose kopūstuose yra geležies, fosforo, B1 ir B2 vitaminų. Šios rūšies kopūstai pasižymi panašiu kaloringumu kaip ir gūžiniai kopūstai.

Brokoliai

Yra viena iš žiedinių kopūstų porūšių. Valgomos brokolių jaunos ir mėsingos šakelės bei galvutės, kurios greitai vysta, todėl jas reikia suvartoti per vieną arba dvi dienas. Brokoliai gali būti žali, citrinos geltonumo, raudonai rudi. Pastarosios spalvos brokoliai yra ypač vertinami gurmanų. Pagal dietines savybes jie yra kur kas pranašesnis už žiedinius kopūstus, kadangi juose yra 1,5 kartus daugiau baltymų, 2 kartus daugiau mineralinių medžiagų, daugiau vitaminų A ir C. Neretai šios rūšies kopūstai yra laikomi viena efektyviausių priemonių sklerozės profilaktikai ir padeda iš organizmo pašalinti radioaktyviąsias medžiagas.

Briuselio kopūstai

Gūželiai yra tamsiai žalios spalvos, o jų dydis svyruoja nuo graikinio riešuto iki vištos kiaušinio dydžio. Lyginant su visomis kopūstų rūšimis, briuselio kopūstai yra patys kaloringiausi. Šios rūšies kopūstuose yra daug beta karotino, vitaminų B1 ir B2, magnio, fosforo, vitamino PP, geležies ir angliavandenių. Briuselio kopūstai yra gausiai prisotinti kaliu, kuris padeda iš organizmo šalinti skysčius. Jis yra labai reikalingas žmonėms, kurie serga širdies ir inkstų ligomis.

Kalbant apie kopūstus ir jų teikiamą naudą, reikia paminėti ir raugintus kopūstus, kurie puikūs pagalbininkai, kai kamuoja pagirios arba norma numesti svorio, kadangi juose yra perpus mažiau kalorijų nei šviežiuose. Rauginti kopūstai ilgam suteikia sotumo pojūtį, o cukrui ir kitiems angliavandeniams neleidžia pavirsti riebalais. Rauginti kopūstai išsaugo visas savo naudingas ir maistingas medžiagas, tačiau kopūstais nereikėtų piktnaudžiauti žmonėms, kurie turi polinkį į vidurių putimą.2 komentarai apie “Kopūstų nauda organizmui”

Parašykite komentarą