Bertoletijų (braziliškų) riešutų nauda

Bertoletijos arba braziliški riešutai – tai ypatingo skonio, ypač maistingi ir vertingųjų medžiagų kiekiu turtingi riešutai. Braziliški riešutmedžiai auga neužtvindytuose Brazilijos, Bolivijos ir Peru atogrąžų miškuose. Riešutmedžiai paprastai „sulaukia“ 500-700 metų – per tiek laiko augalas pasiekia maždaug 50-ies metrų aukštį.

Bertoletijų kalorijos ir maistinė vertė

Kuo naudingi Bertoletijų riešutai?

Braziliškuose riešutuose yra nemažai (100 gramų – 655) kalorijų, jie turi vitaminų, mineralų ir senėjimą stabdančių antioksidantų. Tai ir puikus mononesočiųjų riebalų rūgščių, padedančių reguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje, šaltinis. Ilgus šimtmečius bertoletijų riešutai buvo pagrindinis Amazonės gyventojų vartotas maistas.

Bertoletijos pasižymi vitamino E gausa: 100 gramų jo yra apie 7,87 mg. Vitaminas E – galingas riebaluose tirpus antioksidantas, apsaugantis odą nuo senėjimo ir laisvųjų radikalų poveikio.

Šios rūšies riešutuose gausu seleno, kuris ypač svarbus imuninei sistemai, jis pakelia nuotaiką, suteikia energijos, žvalumo. Selenas žinomas kaip jauninamasis mineralas, moteris saugantis nuo krūties vėžio, palengvinantis menopauzę, o vyriškiams galintis padėti išvengti prostatos vėžio. Tai mineralas, užkertantis kelią daugeliui senatvės ligų, įskaitant artritą, išsėtinę sklerozę, daugelio formų vėžį ir kt. Šis mineralas būtinas gražiems plaukams, nagams ir stangriai odai išsaugoti.

100 gramų braziliškų riešutų yra per 1917 mikrogramų seleno – tai net 2739 proc. rekomenduojamos paros normos! Dėl šios priežasties bertoletijas reikėtų vartoti sakingai, antraip gali imti slinkti plaukai, lūžinėti nagai, sutrikti skrandžio veikla, atsirasti bėrimų, per daug seleno gavęs žmogus jaučiasi dirglus ar pavargęs. Norint gauti pakankamai seleno, per dieną pakanka suvalgyti vos 2-3 bertoletijas.

Be seleno, riešutuose galima rasti mažesnius kiekius kitų mineralų – vario, magnio, mangano, kalio, kalcio, geležies, fosforo ir cinko. Varis padeda išvengti anemijos ir kaulų retėjimo (osteoporozės), o magnis svarbus nepilnavertiškai besimaitinantiems ar besilaikantiems dietos, jis palaiko nervų sistemos veiklą.

Braziliški riešutai – puikus B grupės vitaminų šaltinis. Organizme stingant B grupės vitaminų, sutrinka nervų, virškinimo sistemų veikla, kamuoja įvairūs kiti negalavimai.

Brazilinėse bertoletijose gausu ir cinko, kuris padeda kovoti su odos išsausėjimu, egzema bei žvyneline.

Bertoletijos puikiai tinka kaip užkandis, jos naudojamos salotoms ir desertams pagardinti.

Braziliškus riešutus naudingiausia valgyti žalius, nekepintus, nesūdytus – jie išlaikę visas vertingąsias maistines savybes ir subtilų skonį.



Parašykite komentarą