Maca nauda

Maka arba maca yra nedidelė šakninė daržovė, kuri lietuviškai dar yra vadinama peruvine pipirne. Ši daržovė auga Pietų Amerikoje, centrinėje Andų dalyje, veikiama kaitrios saulės, smarkių vėjų, didelių temperatūrinių svyravimų bei mažos dregmės. Nepaisant sunkių auginimo sąlygų maka yra auginama jau daugiau nei 2000 metų dėl jos naudingųjų savybių.

Kuo naudinga maca?

Makoje gausu vitaminų B, C, E bei kalcio, kalio, vario, fosforo geležies, magnio ir aminorūgščių, padedančių pažeistų audinių regeneraciniams procesams. Dėl savo turtingos maistinės sudėties maka priskiriama vadinamam “Super maitui“. Plačiau apie šios daržovės teikiamą naudą organizmui papasakos valgome.lt mitybos specialistai.

Makos nauda žmogui

Makos teikiama nauda organizmui jau yra žinoma nuo senų senovės ir jos vartojimas siekia tūkstančius metų. Ši šakninė daržovė yra puiki priemonė norint palaikyti gerą organizmo būklę bei tausoti ją aktyviai sportuojant. Jos keliamas teigiamas poveikis neapsistoja ties vienu punktu ir teigiamo poveikio kūnui spektras yra iš ties platus.

7 pagrindiniai makos naudos punktai:

  1. Tonizuoja ir gerina nuotaiką! Macos teikiamas tonizuojanis poveikis yra pajaučiamas jau po keletos minučių. Užtenka į pusryčių kokteilį įsiberti arbatinį šaukštelį makos miltelių ir jau galima pajusti, kad tas rytas yra žvalesnis bei darbingesnis. Taip pat, maka didina ištvermę, tad nemažai sportininkų ją vartoja ir dėl šios priežasties. Tiesa, maka milteliai turi labai specifinį savo skonį, kuris kaikuriems gali nevisai tikti ja skaninant kokteilius, tačiau šio produkto galima įsigyti ir kapsulių pavidalu.
  2. Pagalba siekiant auginti raumeninį audinį ar mažinant riebalinį sluoksnį. Kadangi maka daro poveikį hormoninei organizmo sistemai, taip pat daromas poveikis ir tokio hormono išsiskyrimui, kaip testosteronas. Maka yra naturalus testosterono skatintojas, tad taip yra spartinamas raumenų auginimas bei gerinamas atsistatymas po treniruočių. Dėl savo tonizuojančio ir energijos didinančio poveikio maka taip pat pasitarnauja ir siekiant mažinti riebalinį sluoksnį.
  3. Mažinamas blogojo cholesterolio kiekis kraujyje. Makoje yra augalinių steroliu, kurie yra glaudžiai susiję su blogojo (MTL) cholesterolio mažinimu. Augaliniai steroliai pasižymi chlesterolio pasisavinimo blokavimu, kas padeda palaikyti sveiką cholesterolio kiekį kraujyje bei sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo riziką.
  4. Nuotaikos stabilizavimas. Maka yra žinoma kaip vienas iš poduktų, padedančių kovoti su stresu, nerimu, depresija dėl savo poveikio hormonų stabilizavimui, veikiant endokrininę žmogaus sistemą.
  5. Vaisingumo didinimas. Yra žinoma, kad maka gerina seksualinį funkcionalumą tiek vyrams, tiek moterims, gerinamas ištvermingumas. Makos poveikis reguliuojant organizmo hormonus – didina vaisingumą. Vyrams vartojant maka – gerinama spermos kokybė.
  6. Nemalonių mentruacinių ir menopauzės keliamų pojūčių slopinimas. Teigiama, kad maka vartojimas gali sumažinti mėnesninių metu jaučiamo skausmo, menopauzės metu pasireiškiančių karščio bangų bei nuotaikų svyravimo pojūčius, dėl jos poveikio hormoninei organizmo sistemai. Tiesa, žindančioms ar nėščioms moterims prieš vartojant šį super maistą reikėtų pasitarti su gydančiu gydytoju.
  7. Švytinti oda. Maka šaknis padeda puoselėti odą ir gerinti kolageno sintezę. Oda tampa stangresnė,  drėgnesnė, švelnesnė bei labiau švytinti. Kolagenas tai natūraliai žmogaus organizme sintetinamas baltymas, kuris sudaro net virš 70% odos masės, todėl tai yra vienas iš svarbiausių odos komponentų. Su amžiumi šio baltymo išsiskyrimas mažėja, todėl oda tampa ne tokia skaisti, palaipsniui ryškėja raukšlelės, todėl tinkamas odos puoselėjimas yra svarbus jaunystės išsaugojimo komponentas. Mokslininkų teigimu, jau nuo 25 metų kolageno kiekis organizme sumažėja 1,5%, o perkopus trečią dešimtmetį – 15%.


Parašykite komentarą