Vaisių ir uogų šaldymas

Šaldyti vaisius paprasta ir nesunku. Šaldymas brangesnis nei konservavimas ar džiovinimas, bet išsaugoma daugiau maistingų medžiagų, jei užšaldoma teisingai.

Parinkimas ir plovimas

Vaisių plovimas

Gerai prinokę vaisiai praranda kokybę greitai. Todėl nurinkite tik tiek vaisių, kiek galite užkonservuoti per kelias valandas; kitu atveju, padėkite į šaldytuvą, o vėliau kiek įmanoma greičiau užšaldykite.

Parinkite gerai prinokusius, bet kietus, vaisius. Neprinokę vaisiai gali būti kartoki. Šaldykite minkštus, pernokusius vaisius, kaip piurė.
Tam, kad pilnai būtų pašalintas purvas ir bakterijos, nuplaukite visus vaisius šaltame vandenyje. Nusausinkite ir kelis kartus perplaukite šaltu vandeniu. Išimkite vaisius iš vandens – neleiskite jiems permirkti.

Pakavimas

Šaldytų vaisių pakavimas
Dėl oro vaisiai gali prarasti skonį. Jei išgaruoja skystis, šaldytas maistas tampa sausu, kietu. Todėl naudokite tik atsparias drėgmei ir garams pakuotes, skirtas šaldymui: plastikinius indus, storą aliuminio plėvelę, plastiku padengtą šaldymui skirtą popierių ir polietileno maišelius bei plėveles. Naudokite tik šaldymui skirtą plėvelę, indams užsandarinti. Prieš užsandarindami išspauskite orą iš indų. Palikite 1 cm tarpą, galimam produktų išsiplėtimui. Ant indų užrašykite datą ir produkto pavadinimą.

Saugojimas

Šaldiklio temperatūra turi būti -170C ar žemesnė. Jei dings elektra, laikykite šaldiklį uždarytą; maistas liks užšalęs dar 24-48 valandas. Jei įmanoma, apsaugokite maistą įdėję papildomo sauso ledo. Maistą galima sėkmingai užšaldyti iš naujo, jei jame dar yra likę ledo kristalų, bet gali būti prarasta kokybė ir spalva.
Pirmiausia sunaudokite seniausius vaisius. Kuo daugiau metų bėgyje įdėsite vaisių į šaldiklį, tuo mažesnė bus jų savikaina. Šaldytus vaisius suvalgykite per metus. Citrusiniai vaisiai ir sultys turėtų būti sunaudoti per 6 mėnesius.

Paruošimas vartojimui

Atšildykite vaisius jų originalioje pakuotėje vienu iš šių būdų: kambario temperatūroje šalto vandens puode, mikrobanginėje krosnelėje arba šaldytuve. Patiekite vaisius su dar likusiais ledų kristalais. Pilnai atšildyti vaisiai gali būti minkšti arba sutižę ir gali prarasti spalvą.

Pakavimo tipai

 • Pakavimas cukruje — Pabarstykite vaisius cukrumi ir atsargiai išmaišykite. Palikite 10-15 minučių ir nupilkite sultis, kurios išsiskirs dėl cukraus, arba sušaldykite tučtuojau.
 • Pakavimas sirupe — Ištirpinkite cukrų šiltame vandenyje. Atvėsinkite, tada įdėkite askorbino rūgšties ir tiek sirupo, kad vaisiai būtų apsemti. Kad vaisiai būtų apsemti sirupo, įdėkite nedidelį gabaliuką plastiko ar popieriaus ant vaisių ir paspauskite, prieš uždarydami indą. Vieną ketvirtąją cukraus galima pakeisti medaus.
 • Sausas pakavimas — Supakuokite vaisius į indą, sandariai uždarykite ir užšaldykite. Tinka mažiems nepjaustytiems vaisiams, kurie skanūs ir be cukraus.
 • Pakavimas induose — Negiliame inde paskirstykite vaisius vienu sluoksniu ir užšaldykite. Kai sušals, greitai supakuokite ir grąžinkite į šaldiklį. Toks pakavimo būdas leidžia padalinti vaisius porcijomis, kurias galite sunaudoti pagal poreikį.
 • Kiti nesaldinti pakavimai — Nesaldinti vaisiai taip pat gali būti pakuojami vandenyje, nesaldintose sultyse ar pektino sirupe. (Jei norite pagaminti pektino sirupą, ištirpinkite 1 pakelį pektino miltelių 1 puodelyje vandens, užvirkite ir pavirkite 1 minutę. Supilkite dar 1 3/4 puodelio vandens ir atvėsinkite.) Kad vaisiai būtų apsemti skysčio, pasinaudokite pakavimo sirupe nurodymais.


Sirupai, naudojami vaisiams šaldyti

Sirupo tipas
%*
Puodeliai cukraus**
Puodeliai vandens
Išeiga puodeliais
Labai lengvas
10
1/2
4
4 1/2
Lengvas
20
1
4
4 3/4
Vidutinis
30
1 3/4
4
5
Prisotintas
40
2 3/4
4
5 1/3
Labai prisotintas
50
4
4
6

* Apytiksliai
** Bendru atveju, iki ketvirtadalio cukraus galima pakeisti medumi.


Kaip paruošti šaldymui

Abrikosų šaldymas

Nuplaukite, padalinkite pusiau ir išimkite kauliuką. Jei norite, nulupkite ir supjaustykite gabaliukais. Jei nelupate, pakaitinkite verdančiame vandenyje 1/2 minutės, kad šaldymo metu odelės nesukietėtų. Atvėsinkite šaltame vandenyje ir nusausinkite.

 • Pakavimas sirupe — Naudokite 40% sirupą ir įdėkite 3/4 šaukštelio (2250 mg.) askorbino rūgšties kiekvienam sirupo litrui.
 • Pakavimas cukruje — Paruoškite vaisius; ištirpinkite 1/4 šaukštelio (750 mg.) askorbino rūgšties 3 šaukštuose šalto vandens; pašlakstykite gautu mišiniu 4 puodelius vaisių. Sumaišykite 1/2 puodelio cukraus su litru vaisių ir maišykite, kol cukrus ištirps. Supakuokite, uždenkite ir padėkite į šaldiklį.

Braškių šaldymas

Nuplaukite ir nuimkite kotelius.

 • Pakavimas sirupe — Užpilkite uogas inde šaltu 50% sirupu, uždenkite ir padėkite į šaldiklį.
 • Pakavimas cukruje — Sumaišykite 3/4 puodelio cukraus su 4 puodeliais uogų, sumaišykite ir palikite 15 minučių. Supakuokite, uždenkite ir padėkite į šaldiklį.

Nesaldintas uogas galite pakuoti sausuoju būdu arba induose.
Daugiau apie braškių šaldymą skaitykite paspaudę ant nuorodos: [epcl_icon icon=”fa-link” size=”16″ color=”red”][/epcl_icon] https://valgome.lt/kaip-uzsaldyti-braskes/


Melionų šaldymas

Nulupkite ir išimkite sėklas, tada supjaustykite melioną gabaliukais, kubeliais ar rutuliukais.

 • Pakavimas sirupe — Sudėkite į indus ir užpilkite 30% šaltu sirupu. Uždenkite ir padėkite į šaldiklį
 • Nesaldintas — Supakuokite, uždenkite ir padėkite į šaldiklį.

Mėlynių šaldymas

Jei pakuojate sausuoju būdu, neplaukite. Sudėkite uogas į indą ar užšaldykite, paskleidę šaldiklyje vienu sluoksniu, tada supakuokite. Nuplaukite prieš naudojimą.
Naudodami cukraus pakuotę, pirma nuplaukite, tada sumaišykite 2/3 puodelio cukraus su 4 puodeliais uogų.


Obuolių šaldymas

Nulupkite, išpjaukite sėklas ir supjaustykite.

 • Pakavimas sirupe — Naudokite 30-40% sirupą; įdėkite 1/2 šaukštelio (1500 mg.) askorbino rūgšties į kiekvieną sirupo litrą. Supjaustykite obuolius į sirupą inde, uždenkite ir padėkite į šaldiklį.
 • Pakavimas cukruje — Kad būtų išvengta patamsėjimo, ištirpinkite 1/2 šaukštelio (1500 mg.) askorbino rūgšties 3 šaukštuose vandens, pašlakstykite vaisius arba blanširuokite virš garų 1,5 minutės. Sumaišykite 1/2 puodelio cukraus su 4 puodeliais vaisių. Uždenkite ir padėkite į šaldiklį.

Galite naudoti sausą ar pakavimo induose būdą.
Daugiau apie obuolių šaldymą skaitykite paspaudę ant nuorodos: [epcl_icon icon=”fa-link” size=”16″ color=”red”][/epcl_icon] https://valgome.lt/kaip-uzsaldyti-obuolius/


Persikų, nektarinų šaldymas

Nuplaukite ir nulupkite.

 • Pakavimas sirupe — Naudokite 40% sirupą ir įdėkite 1/2 šaukštelio (1500 mg.) askorbino rūgšties į kiekvieną litrą sirupo. Supjaustykite persikus tiesiai į šaltą sirupą induose, paspauskite vaisius ir užpilkite sirupu iki viršaus.
 • Pakavimas cukruje — Sumaišykite 2/3 puodelio cukraus su 4 puodeliais vaisių. Kad būtų išvengta patamsėjimo, pašlakstykite askorbino rūgšties tirpalu (1/4 šaukštelio 3 šaukštuose šalto vandens) kiekvieną vaisių litrą.

Rabarbarų šaldymas

Nuplaukite, nulupkite ir supjaustykite į 2,5 cm ilgio gabaliukus. Pakaitinkite rabarbarus verdančiame vandenyje 1 minutę, tada greitas atšaldymas šaltame vandenyje padės išlaikyti spalvą ir skonį.

 • Sausas pakavimas — Sudėkite uogas į indus be cukraus, uždenkite ir padėkite į šaldiklį.
 • Pakavimas sirupe — Sudėkite į indus ir užpilkite 40% šaltu sirupu, uždenkite ir padėkite į šaldiklį.

Daugiau apie rabarbarų šaldymą skaitykite paspaudę ant nuorodos: [epcl_icon icon=”fa-link” size=”16″ color=”red”][/epcl_icon] https://valgome.lt/kaip-uzsaldyti-rabarbarus/


Slyvų šaldymas

Nuplaukite, padalinkite pusiau arba ketvirčiais ir išimkite kauliuką.

 • Pakavimas sirupe — Užpilkite 40-50% šaltu sirupu. Įdėkite 1/2 šaukštelio (1500 mg.) askorbino rūgštis į kiekvieną litrą sirupo. Uždenkite ir padėkite į šaldiklį.

Spanguolių šaldymas

Parinkite kietas, ryškiai raudonas uogas blizgia odele. Pašalinkite kotelius ir surūšiuokite. Nuplaukite ir nusausinkite.

 • Sausas pakavimas — Sudėkite uogas į indus, palikdami oro tarpą tarp uogų ir dangčio. Uogas taip pat galima iš pradžių sušaldyti vienu sluoksniu, o tada sudėti jas į indus. Uždarykite indus ir padėkite į šaldiklį.
 • Pakavimas sirupe — Užpilkite uogas inde šaltu 50% sirupu, uždenkite ir padėkite į šaldiklį.

Vynuogių šaldymas

Surūšiuokite, nuimkite nuo kotelių ir nuplaukite. Palikite uogas be kauliukų nepjaustytas; jei uogos su kauliukais, perpjaukite ir išimkite sėklas.

 • Pakavimas sirupe — Užpilkite uogas inde šaltu 40% sirupu, uždenkite ir padėkite į šaldiklį.
 • Sultys — Sutraiškykite uogas. Kiekvieniems 4 litrams uogų supilkite 1 puodelį vandens. Troškinkite 10 minučių, tada pertrinkite per tinklelį. Palikite per naktį šaldytuve, kad nusistovėtų. Supilkite švarias sultis į indus šaldymui ir išpilkite nuosėdas. Uždenkite ir padėkite į šaldiklį.

Raudonų rūgščių vyšnių šaldymas

Nuplaukite, nuimkite kotelius ir išimkite kauliukus.

 • Pakavimas sirupe — Užpilkite uogas inde šaltu 50% sirupu, uždenkite ir padėkite į šaldiklį.
 • Pakavimas cukruje — Sumaišykite 3/4 puodelio cukraus su 4 puodeliais vyšnių, tada uždenkite ir padėkite į šaldiklį.

Galite naudoti sausą ar nesaldintą pakavimo būdą.


Saldžių vyšnių šaldymas

Nuplaukite, nuimkite kotelius ir išimkite kauliukus.

 • Pakavimas sirupe — Naudokite 30-40% sirupą su 1/2 šaukštelio askorbino rūgšties kiekvienam sirupo litrui. Uždenkite ir padėkite į šaldiklį.

Galite naudoti sausą ar nesaldintą pakavimo būdą.