Citrinos nauda

Citrinmedžiai prieš daugelį tūkstantmečių augo derlingose Eufrato ir Tigro lygumose. Archeologai Karalių slėnio kapavietėse rado piešinių, kurie rodo, kad senovės Egipte citrinos buvo naudojamos mumijoms balzamuoti. Senovės egiptiečiai vartojo citrinas įvairiems negalavimams gydyti, kaip diegliams išvaryti ir temperatūrai mažinti, geismui sustiprinti. Prinokusių citrinų sultimis būdavo koncervuojami maisto produktai, dezinfekuojamas ir valomas geriamasis ir buitinis vanduo bei gydomi įvairūs kasdieniniai negalavimai ir ligos.

Nors anuo metu citrinomis gydydavo ligas ir jos buvo mėgstamas , vertingas bei gardus prieskonis, vienu ankstyvųjų viduramžių laikotarpiu šis augalas laikytas kenksmingu ir nuodingu. Bet šis klaidingas požiūris gyvavo neilgai.

Šiandien citrinos – būtina patiekalų, grožio puoselėjimo ir ligų gydymo receptų sudedamoji dalis. Iš citrinos galima gaminti patiekalus ir gaiviuosius gėrimus, daryti kremus ir pasiruošti kvapnias vonias, virti skausmą malšinančią arbatą ir spausti vitaminingas sultis.

Citrinų kalorijos ir maistinė vertė

Jei citrinos žievelė parudavusi, o vaisius minkštas,- citrina jau pernokusi. Patirtis rodo, kad kuo šviesesnė žievelė, tuo rūgštesnis minkštimas ir sultys. Todėl citrinas reiktų pirkti kuo šviesesnes.

Citrinos
Citrinos

Esant kambario temperatūrai, citrinos nepraranda savybių 8-10 dienų. Jei prireikia jas laikyti ilgiau, įdėkite jas į šaldytuvą. Stenkitės jas laisvai išdėlioti, kad iš visų pusių prieitų oras. Šaldytos citrinos nepraranda savybių net metus. Sultis supilkite į ledo formeles, taip bet kuriuo metu turėsite reikiamą jų porciją. Atšildytos jos bus lyg šviežios. Prieš šaldydami minkštimą, nulupkite žievę, supjaustykite norimo dydžio gabaliukais ir sudėtite į vakuuminį maišelį ar indą. Šitaip laikomą minkštimą žalią valgyti netinka, nes atšildytas atrodo lyg kempinė ir tinka tik virti. Jei jums reikia tik citrinos sulčių, galima šaldyti šveiką, nenuluptą vaisių. Atšildytas jis suminkštėja, nesunku išspausti sultis.

Citrinos liaudies medicinoje

Liaudies medicinoje citrinomis gydoma daugelis ligų. Tam tinka visos vaisiaus dalys: minkštimas, sultys ir žievelė. Pastarojoje yra eterinio aliejaus- Citri aetheroleum. Jo galima gauti žievę spaudžiant šaltuoju būdu. 1 litrui eterinio aliejaus reikia 3000 citrinų. Perkant citrinų aliejų, būtina atkreipti dėmesį, jog jis būtų pagamintas natūraliai, be sintetinių priedų. Citrinų aliejų galima vartoti ir fizinėms, ir psichinėms ligoms gydyti. Kvapų terapijai vartojamas aliejus leidžia gerai pasijusti psichiškai, o geriamas – žudo kenksmingas bakterijas ir grybelius.

Citrina – vitamino C šaltinis

2,5 vaisiaus minkštimo ir sulčių pakanka vidutiniam suaugusio žmogaus dienos racionui, žinoma, jei vitamino C negaunama papildomai su kitu maistu. Dažniausiai, normaliai maitinantis, per dieną pakanka suvalgyti 1 citriną.

Kai vitamino C organizme trūksta, žmonės jaučia nuovargį, išsenka, sumažėja atsparumas, blogai gyja žaizdos, padidėja jautrumas infekcinėms ligoms, nes susilpnėja imuninė sistema.

Bet galima ir persistengti. Dėl per didelės vitamino C dozės gali parausti oda, ją išberia, pradeda pykinti. Taip organizmas reaguoja labai retai, nes paprastai vitamino C perteklius išskiriamas su šlapimu ir išmatomis (viduriuojant).

Citrusiniai vaisiai saugo nuo vėžio

Moksliniai tyrimai 27 šalyse parodė, kad vietovėse, kur mėgstama valgyti citrusinius vaisius, daug rečiau susergama skrandžio vėžiu. Švedų mokslininkai patvirtino, kad šie vaisiai užkerta kelią vėžiui plisti. Jie nustatė, kad žmonės, kasdien suvalgantys po citrusinį vaisių, 50-75% rečiau serga kasos vėžiu, nei tie, kurie per savaitę suvalgo mažiau nei 1 citrusinį vaisių.

Kaip vartoti citrinas gydymui

  • Citrinose yra daug maistingų medžiagų, tinkančių ligų profilaktikai ir slopinančių negalavimus. Citrinas galima valgyti ir naudoti išoriškai. Nesvarbu, ar gertumėte arbatą ir sultis, darytumėte pavilgus, ar piltumėte į vonią. Citrinų kursas – natūrali gydymo priemonė.
  • Vaikams iki 2 metų nereikėtų odos trinti citrinų aliejumi ar sultimis nepatariama gerti sulčių ir valgyti minkštimo. Jų oda, skrandis ir žarnynas dar nėra tam pasiruošę. Ir vyresniems vaikams citrinų duokite atsargiai, prieš tai išbandykite.
  • Citrinų aliejus, kaip ir kiti eteriniai aliejai, yra koncentruota augalinė esencija. Ji stipriai veikia, todėl dažniausiai pakanka keletos lašų. Niekada netepkite neskiesto citrinų aliejaus ant odos ar gleivinės. Vonioms ir vonelėms geriausiai jį maišyti su medumi ar grietine, taip jis geriau pasiskirstys vandenyje ir nesusitelks lašeliais paviršiuje.
  • Citrinų sultys degina žaizdotą odą, bet šis skausmas trunka neilgai.
  • Jei vartosite citrinos žievelę, citrinas reikia nuplauti šiltu tekančiu vandeniu, po to indų plovikliu, ir vėl šiltu tekančiu vandeniu. Taip apdorotas citrinas galima naudoti kartu su žievele.

 



4 komentarai apie “Citrinos nauda”

Parašykite komentarą