Šparagų nauda

Šparagai, dar kitaip vadinami smidrais. Ajurvedos medicina teigia, kad šparagai yra vieni stipriausių augalų, kurie atjaunina ir stiprina kūną, stabilizuoja ne tik kūno, bet ir proto senėjimo procesus, gerina atmintį ir analitinius gebėjimus. Šiandien šparagai yra vertinami dėl to, kad juose yra daug vitaminų ir mineralų. Šios daržovės taip pat turi mažai kalorijų ir yra prisotintos baltymais bei ląsteliena.

Šparagai, dar kitaip vadinami smidrais
Šparagai, dar kitaip vadinami smidrais.

Šiuo metu skaičiuojama apie 300 šparagų rūšių, tačiau ne visos yra valgomos. Šparagai būna baltos, violetinės ir žalios spalvos, o pastarieji laikomi populiariausiais. Iš tiesų, baltieji šparagai yra tie patys žalieji, tačiau augliai yra nupjaunami anksčiau, kol jie dar yra neišlindę iš žemės. Jie pažaliuoja tuomet, kai išdygusius juos pasiekia saulės šviesa. Balti šparagai pasižymi švelniu skoniu, tačiau žaliuosiuose – daugiau vitaminų.

Kuo naudingi šparagai?

Šparaguose gausu vitaminų A, B, C, K  ir T, augalinių baltymų, karotino, folio rūgšties bei mineralų – vario, mangano, magnio, cinko, geležies ir kalio. Šios naudingosios medžiagos ne tik padeda įveikti vitaminų trūkumą organizme, bet taip pat suteikia energijos ir gerina nuotaiką. Šparagai taip pat naudingi širdžiai bei kraujagyslėms ir stabdo trombų susidarymą. Daržovėse yra fenolio junginių, kurie didina kraujagyslių sienelių elastingumą ir tvirtumą. Liaudies medicinoje šparagai buvo naudojami kaip kraują valanti ir spuogus, bėrimus bei egzemas gydanti priemonė.

Daržovėje yra ne daug kalorijų, todėl šparagai yra naudingi žmonėms, norintiems atsikratyti nereikalingus kilogramus. Viduramžiais šparagai buvo laikomi meilės daržove – afrodiziaku, suaktyvinančiu seksualinę energiją ir teigiamai veikiančia vyrų sveikatą. Tačiau šparagai naudingi ne tik vyrams, bet ir moterims, nes jie teigiamai veikia hormonų apykaitą ir pasižymi jauninamuoju poveikiu.

Šparagai maiste

Šparagus paruošti nėra sudėtinga, svarbiausia jų neperkaitinti ir nepervirti. Ilgai kaitinami jie ne tik praras išvaizdą ir skonį, bet ir visas naudingas medžiagas. Šparagų taip pat nereikėtų ilgai laikyti šaldytuve, todėl geriausia įsigytas daržoves suvalgyti kuo greičiau. Ruošiant šparagus, pirmiausia reikia labai plonai nuskusti jų kotelius ir tuomet jį nupjauti – vieną centimetrą arba daugiau, jei kotelis yra kietas. Jeigu šparagai naudojami salotose, tuomet juos reikia porą minučių apvirti karštame ir pasūdytame vandenyje. Geriausia gaminti paprastus patiekalus iš smidrų, kad kiti produktai neužgožtų kitų produktų skonio.

Kaip ir kiek laikyti?

Švieži ūgliai laikomi šaldytuve 2-3 dienas, suvyniojus į maistinę plėvelę. Šparagai dažniausiai užšaldomi virti, laikomi 10 mėnesių.



Parašykite komentarą