Alyvuogių aliejaus nauda

Alyvuogių aliejus yra vienintelis aliejus, kuris gali būti vartojamas iš karto šviežiai išspaudus alyvuoges. Kokybiškai išspaustuose alyvuogių aliejuose yra išsaugomos visos gerosios alyvuogių savybės ir vitaminai.

Ispanija laikoma didžiausia alyvuogių aliejaus gamintoja pasaulyje, taip pat daug aliejaus gamina Graikija ir Prancūzija. Yra įvairių aliejaus spaudimo būdų, tačiau kuo archaiškesniu būdu yra išgaunamas alyvuogių aliejus, tuo jis būna brangesnis. Šiuolaikiniuose fabrikuose aliejus išspaudžiamas kur kas greičiau, tačiau taip jis praranda dalį savo savybių.

Alyvuogių aliejaus kalorijos ir maistinė vertė

Kuo naudingas alyvuogių aliejus?

Geriausiu aliejumi laikomas šviesiai gelsvas arba su aukso atspalviu. Prastesnės rūšies alyvuogių aliejus yra žalsvo atspalvio. Aliejaus grynumui nustatyti taikomi įvairūs kriterijai, tačiau pagrindiniu laikomas – aliejaus rūgštingumas, kurio negalima nustatyti ragaujant. Alyvuogių aliejus, turintis mažiau nei 1% oleino rūgšties, vadinamas ypač tyru (extra virgin) aliejumi, o turintis šios rūgšties daugiau nei 3% – vadinamas paprastu arba grynu aliejumi. Kuo rūgštingumas mažesnis, tuo geriau, nes tai reiškia, kad aliejus buvo pagamintas iš sveikų, gerai aliejui tinkančių alyvuogių. Jis taip pat yra susijęs su panaudotų alyvuogių kokybe.

Alyvuogių aliejus
Alyvuogių aliejus
Alyvuogių aliejus yra labai kaloringas – 1 šaukšte aliejaus yra apie 120 kalorijų. Todėl nepaisant alyvuogių aliejuje esamų žmogaus organizmui naudingų medžiagų, jį reikėtų vartoti saikingai. Rekomenduojama dienos norma – 80 g per dieną.

Alyvuogių aliejus medicinoje

Alyvuogių aliejus yra tinkamas skrandžiui, kadangi aliejaus apsauginė funkcija teigiamai veikia opas ir gastritą. Šis aliejus padeda sumažinti tulžies ir kasos negalavimus bei stabdo tulžies akmenų formavimąsi. Ispanų mokslininkų teigimu, net ir labai mažomis dozėmis naudojamas alyvuogių aliejus padeda sumažinti žarnyno vėžio riziką. Alyvuogės yra taip pat naudingos žmogaus kraujagyslėms ir širdies darbą, todėl vartojant alyvuogių aliejų sumažėja ir infarktų bei insultų rizika. Sergantiems vėžiu, patariama anksčiau naudotus riebalus pakeisti alyvuogių aliejumi, kadangi jis padės stiprinti imunitetą ir organizmą aprūpinti naudingomis medžiagomis.

Kaip laikyti alyvuogių aliejų?

Alyvuogių aliejaus negalima laikyti saulėtoje ir šiltoje vietoje, kadangi manoma, jog tokioje vietoje laikomas aliejus ne tik praranda savo naudingas medžiagas, bet tampa net gi žalingu sveikatai. Todėl alyvuogių aliejų reikėtų laikyti tamsioje ir vėsioje vietoje.11 komentarų apie “Alyvuogių aliejaus nauda”

Parašykite komentarą