Kriaušių nauda

Kriaušės gausu organizmo lengvai įsisavinamų vitaminų, mineralinių medžiagų ir baltymų komponentų. Šie vaisiai turi kur kas daugiau organizmui būtino cinko nei abrikosai, obuoliai, persikai, slyvos, žemuogės ar juodieji serbentai. Kriaušėse yra skaidulų ir nemažai cukraus, tačiau jos gausiai nepapildo organizmo kalorijomis.

Kriaušių kalorijos ir maistinė vertė

Šviežios kriaušės laikomos natūraliu energijos šaltiniu, nes šiuose vaisiuose yra fruktozės, gliukozės ir angliavandenių, kurie organizme paverčiama energija. Dėl šios priežasties, jaučiant nuovargį, patariama suvalgyti kriaušę. Vaisiai gausiai prisotinti vitaminu C, E ir K, bet to kriaušėse yra B grupės vitamino ir šiek tiek fosforo bei jodo. Kriaušėse esantis vitaminas C ir varis stiprina imunitetą ir apsaugo organizmą nuo neigiamo laisvųjų radikalų poveikio.

Kuo naudingos kriaušės?

Kriaušės gerina širdies, kraujagyslių ir gaubtinės žarnos veiklą, taip pat padeda išvengti vidurių užkietėjimo ir užtikrina reguliarų tuštinimąsi. Įvairių tyrimų duomenimis, šie vaisiai mažina padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje. Kriaušės yra ląstelienos šaltinis – vienoje kriaušėje yra maždaug 25% dienos ląstelienos normos. Kriaušėse esančios skaidulos naudingos virškinimo traktui ir mažina skrandžio vėžio riziką.

Kriaušės yra puiki profilaktinė priemonė nuo osteoporozės, kadangi jose yra boro, kuris padeda organizmui išsaugoti kalcį ir sustiprinti kaulus. Vienoje kriaušėje yra maždaug 10-20 mg (5% paros normos) folio rūgšties, kuri yra labai reikalinga kūdikio besilaukiančioms moterims. Kriaušės nesukelia alergijų, todėl šiuos vaisius galima duoti kūdikiams, kai nutraukiamas maitinimas motinos pienu. Be to, kriaušėse yra nedaug rūgščių, todėl šie vaisiai vaikams nesukelia virškinimo problemų.

Šviežios kriaušės
Šviežios kriaušės

Kriaušės yra naudingos sergantiems inkstų ir šlapimo ligomis. Jos skatina šlapimo išsisikyrimą ir dezinfekuoja šlapimo takus. Šie vaisiai ne tik padeda iš žarnyno pašalinti toksines medžiagas, bet taip pat padeda atsinaujinti žarnyno ir skrandžio gleivinei.

Kriaušės pakelia nuotaika ir puikiai malšina troškulį, todėl jas net gi naudingiau valgyti nei gerti mineralinį vandenį. Šiuos vaisius galima paruošti ir žiemai – konservuoti, kepti ar džiovinti, tačiau aukšta apdorojimo temperatūra sunaikinta didelį kiekį kriaušėse esančių vitaminų ir biologiškai veiklių medžiagų. Tačiau kriaušių nauda nepatariama mėgautis žmonėms, kurie yra alergiški beržų arba alksnių žiedadulkėms.

Kriaušių paruošimas žiemai

Jas labai dažnai ruošia žiemai – kriaušes džiovina, užšaldo griežinėliais, marinuoja arba iš jų verda tyres ar džemus.

Kaip ir kiek laikyti

Kriaušes geriausia laikyti vėsioje tamsioje vietoje, rūsyje arba šaldytuve (tačiau temperatūra neturi būti žemesnė nei 0 ℃). Kriaušes patartina laikyti medinėje dėžutėje, bet galima ir plastikinėje. Tinkamomis sąlygomis jos laikosi keletą mėnesių. Nelaikykite kriaušių šalia “dvokiančio” maisto, pavyzdžiui, rūkytos žuvies ar raugintų kopūstų, nes vaisiai gali sugerti kvapą.3 komentarai apie “Kriaušių nauda”

Parašykite komentarą