Ką pagaminti iš bulvių?

Apie bulves

Pirmąją iš Amerikos atvežtą bulvių siuntą nupirko Sevilijos ligoninė. Vėliau, 1585 m. jos pateko į Angliją. Tačiau dar daugelį metų bulvės buvo didelė retenybė. Jas galima buvo pamatyti tik ant karališkų stalų. Anglijoje dar XVII a. pradžioje karalienės Elžbietos ministras suruošė pokylį, kurio dalyviai buvo vaišinami patiekalais iš bulvių stiebų ir lapų.

Tikru europietiškų bulvių “atradėju” yra laikomas prancūzas A. A. Parmentje (1737-1813), kuris tyrinėjo ir smulkiai aprašė vertingas bulvių savybes. Todėl ant jo kapo jau daugiau nei 180 metų žydi bulvės.

XVII ir XVIII amžiuje bulvės buvo pradėtos auginti Vidurio ir Rytų Europoje. Bulvės vertinamos ne tik dėl jų maistinių savybių, bet ir dėl to, kad galima įvairiai panaudoti. Tiesa, įsivyravo nuomonė, kad bulvės – tai tukinantis maistas. Tačiau iš tikrųjų 100 g bulvių turi vos 70-85 kalorijų.

Bulvių sudėtis

Bulvėse gausu angliavandenių krakmolo pavidalu. Baltymas, nors turi jo nedaug, yra vertingiausias iš visų augalinių baltymų. Be to, jos turtingos tokių mineralų druskų: kalio, sieros, fosforo, magnio, kalcio, geležies, mangano, vario, cinko, švino bei jodo. Jose yra ir tam tikras vitaminų kiekis.

Bulvės turi taip pat rūgštingumą mažinančių ypatybių, todėl naudingai veikia organizmo rūgštinę – šarminę pusiausvyrą. Jos puikiai tinka mėsos patiekalams.

Ilgai virinant netenkama nemažos mineralinių komponentų dalies. Todėl trumpas virinimas mažame vandens kiekyje sumažina šį nuostolį. Reikėtų atsiminti, kad užpilant bulves šaltu vandeniu netenkame 40% vitamino C, užpilant karštu vandeniu sumažiname nuostolius iki 30%, o virinant mikrobanginėje krosnelėje apribojame juos iki 15%. Mažiausi vitamino C nuostoliai, iki 10%, patiriami verdant bulves su lupenomis arba ant garų.

Daugiausia mineralinių komponentų ir vitaminų yra po lupenomis. Todėl silkėms, salotoms, apkepams, kukuliams reikėtų pridėti bulvių, iškeptų arba išvirtų su lupenomis. Veikiant šviesai bulvėse padidėja kenksmingo solanino kiekis, pasireiškiantis žaliu atspalviu, kuris gali sukelti galvos skausmą, vėmimą, viduriavimą. Todėl pavasarį dygstančias pernykščias bulves reikėtų storai nuskusti.

Virtos bulvės

Bulvių žinovai verda jas su lupenomis ant garų. Tokiu būdu išlaikomos vertingos skonio ir maistinės medžiagos.

Jaunas bulves reikia gerai nušveisti, virti dideliame vandens kiekyje ir valgyti neluptas. Jos verdamos 20-30 min. Taip pat skaitykite: Kaip išvirti bulves?

Nuskustos bulvės užpilamos nedideliu verdančio vandens kiekiu (tada išlaikys daugiau mineralinių komponentų) ir verdamos pridengus. Jos greičiau išvirs, jeigu vandenyje išlydysime šaukštą sviesto. Senos bulvės nepajuoduos, jeigu virdami įpilsime 3-4 šaukštus pieno.

Bulvių skonį žymiai pagerina druska, lauro lapelis, 1-2 česnako skiltelės, 1/2 svogūno, šaukštelis kmynų, 1/2 šaukštelio džiovintų krapu arba 1/2 ryšulėlio žaliųjų pipirų.

Ką tik išvirtos bulvės neturėtų būti nei pernelyg minkštos, nei pernelyg kietos ir jokiu būdu ne šlapios. Todėl nusunkus reikėtų nugarinti ant mažos ugnies. 0 patiekti – tuoj pat išvirus, kad neprarastų maistinių komponentų.

Bulvių košės (piurė)

Kad paruoštumėte gerą košę, užtenka turėti miltingų bulvių, karšto pieno ir sviesto. Tuoj pat išvirus ir šiek tiek nugarinus reikėtų sutrinti bulves grūstuvu, užpilti karštu pienu, įdėti sviesto ir žiupsnelį sutrinto muskato riešuto, padėti puodą su bulvėmis ant garų ir trinti, kol bulvių masė bus vientisa, puri. Košę dėti į pašildytą pusdubenį šaukštu, panardinamu į verdantį vandenį. Bulvių košės receptas


Taip pat skaitykite: Kaip padaryti, kad bulvių košė būtų tirštesnė

Verta dėmesio yra rožinė košė. Vietoj pieno į sutrintas bulves įpilama šilto raudono vyno, o vietoj muskato riešuto įberiama kajeno pipirų. Spalvotos košės galėtų būti sekmadieninių pietų papuošalu. Žalia gaunama trinant ją su sutrintu per sietelį apvirtu špinatu, raudona – pridėjus pomidorų tyrelės ir raudonos paprikos miltelių, aukso spalvos – pridėjus per sietelį sutrintų virtų morkų.

Gruzdintos bulvės

Bulves reikėtų kepti karštuose riebaluose (aliejus arba jautienos taukai), o sūdyti – išėmus iš taukų. Geras efektas gaunamas sumetus supjaustytas bulves 2-3 min. į verdantį vandenį. Po to reikėtų jas gerai nusausinti ant rankšluostėlio ir tik po to sumesti į labai karštus jautienos taukus, kadangi šaltuose bulvės prisisunkia taukų. Traškučių paslaptis slypi tame, kad bulvės turi būti gerai nusausintos prieš įmetant jas į riebalus.

Keptuvėje keptos bulvės

Galima jas paruošti ne tik iš žalių, bet ir iš virtų bulvių. Kepti reikėtų bulves, išvirtas su lupenomis. Žalias, supjaustytas ritinėliais ir gerai nusausintas ant rankšluostėlio, reikėtų kepti pridengus 20 min. ant mažos ugnies, po to nuimti dangtelį ir kelias minutes kepti ant didesnės ugnies. Kepimui geriausiai tinka skaidrus sviestas arba aliejus. Bulvės labai gerai apskrus ir turės traškančią odelę, jeigu supjaustytas šiek tiek pabarstysime miltais.

Orkaitėje keptos bulvės

Kepimui reikėtų parinkti dideles, vienodo dydžio bulves. Gerai nuplovus ir nusausinus reikia subadyti šakute (kad netrūkinėtų), suvynioti į aliuminio foliją (blizgančia puse į vidų), sudėti ant kepimo skardos, kepti labai karštoje (220°C) orkaitėje apie 1 val. Iš folijos išimtas iškeptas bulves reikia įpjauti skersai ir išilgai, lengvai paspausti, kad atsivertų ir patiekti kaip silkių priedą, su sviestu arba grietininiais padažais, pvz. svogūnlaiškių.


Orkaitėje keptų bulvių receptai:


Folijoje keptas bulves galima ir įdaryti. Tada nereikia įpjauti jų skersai ir išilgai, o tik ataušinti ir perpjauti pusiau arba nupjauti viršų ir šaukšteliu atsargiai išduobti dalį minkštimo. Išduobtą minkštimą smulkiai sukapoti ir išmaišyti su įdaru. Įdaryti bulves, apkepti.
Kukuliams, apkepams, salotoms, didžkukuliams, bulvinėms “boboms”, tortams geriausiai tinka bulvės, virtos arba keptos su lupenomis.

Bulvių sklindžiai bus balti, jeigu į masę įbersime pusę šaukštelio kepimo miltelių (1 kg bulvių) . Tačiau reikia atsiminti, kad kepimo milteliai pagreitina B grupės vitaminų irimą, ypač vitamino B2.


Bulvinių blynų receptai:


Sutarkuotas žalias bulves (sklindžiams, didžkukuliams, “boboms”) reikia įdėti į lininį maišelį ir palikti, kad nuvarvėtų sultys, po to nuosėdas (krakmolą) sudėti į sutarkuotas bulves.

Bulvių apkepų ir plokštainių receptai:

Cepelinai