Dilgėlių nauda

Dilgėlės yra pažįstamos kiekvienam žmogui. Pažintis daugeliui prasidėjo dar vaikystėje, kai vasarą lakstant po pievas ar žaidžiant slėpynių neretai būdavo išsidilginamos kojos. Dažniausiai dilgėlės yra laikomos piktžolėmis, o ne vaistažolėmis. Tačiau tai daroma be reikalo, kadangi šis ankstyvą pavasarį prasikalantis augalas turi itin daug gydomųjų savybių.

Dilgėlės kalorijos ir maistinė vertė

Kuo naudingos dilgėlės?

Dilgėlių lapuose yra daug vitaminų C, K, B1, baltyminių medžiagų, gliukozido urticino, chlorofilo, geležies druskų, kalcio, kalio, fitoncidų, pantoteno rūgšties ir dilginimo efektą sukeliančios skruzdžių rūgšties. Dilgėlės yra labai vertingos dėl to, kad išdygusios pavasarį jos gali papildyti vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis per žiemą nusilpusį organizmą. Dilgėlės prasikala būtent tada, kai pernykščio derliaus vaisių ir daržovių vitaminai yra jau pranykę, o naujas derlius dar nespėjo užaugti.

Dilgėlių vartojimas

Dilgėlių naudojimas nėra labai paplitęs, tačiau dilgėlių lapus galima dėti į įvairias sriubas, jos beriamos į salotas ar dedamos ant sumuštinių. Maistinėmis savybėmis dilgėlės lenkia špinatus, o turimas baltymų kiekis prilygsta ankštinės kultūros augalams. Dilgėlių vartojimas yra puiki anemijos, avitaminozės ir chroniško nuovargio profilaktika. Šiuose augaluose yra chlorofilo, kuris normalizuoja medžiagų apykaitą, sureguliuoja širdies ir kraujagyslių sistemos bei skrandžio ir žarnyno veiklą.

Iš dilgėlių gaminami preparatai yra puiki priemonė kraujo kokybei atstatyti, jei prasideda gimdos, plaučių, žarnyno arba tiesiosios žarnos kraujavimas. Dilgėlės yra laikomos efektyvia kraujo valymo priemone. Dilgeles patariama vartoti sergantiems opalige, turintiems įvairius odos susirgimus ar ilgai negyjančias žaizdas, kadangi jos turi priežuždegiminį poveikį ir skatina pažeistų audinių atsinaujinimą. Odos ligoms gydyti dilgėles gali būti naudojamos tiek išoriškai, tiek iš vidaus, kadangi iš dilgėlių lapų yra gaminami efektyviai veikiantys nuovirai.

Dilgėlė liaudies medicinoje

Iš šviežių dilgėlių lapų spaudžiamos sultys yra naudojamos osteomielitui gydyti, o dilgėlių žiedų antpilas varo šlapimą ir paskatina tulžies išsiskyrimą, todėl yra naudojamas sergant kepenų ir inkstų ligomis bei akmenligės profilaktikai. Dilgėlių lapuose yra skruzdžių rūgštis, kuri naudinga sergantiems radikulitu ir sąnarių ligomis.

Dilgėlė
Dilgėlė

Sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis, patariama vartoti dilgėlių stiebų, lapų bei žiedų nuovirus, kurie skatina ir lengvina atsikosėjimą. Nuoviras turi priešuždegiminių savybių, todėl patariama juo skalauti gerkle sergant angina, gingvitu, stomatitu ar pasireiškus dantenų kraujavimui.

Dilgėlės taip pat padeda puoselėti ir išorinį grožį. Dilgėlių antpilas ne tik padeda turėti stipresnius plaukus, bet taip pat yra laikomas profilaktine priemone nuo plaukų slinkimo. Dilgėlės yra dedamos į veido kaukes ir losjonus.

Dilgėlių nauda gali mėgautis ne visi žmonės. Dilgėlių ir iš jų pagamintų preparatų patariama vengti žmonės, kurie turi polinkį į trombozė, nes jos didina kraujo krešumą, o tai gali neigiamai paveikti sveikatos būklę.


Parašykite komentarą