Turinys:
Didžioji dilgėlė – Urtica dioica L. plačiai vartojama gaminant sriubas, garnyrus, salotas. Jos dedamas į pyragus bei kepinius, padažus. Galite naudoti dilgėlių ruošinius, kuriuos pavasarį labai lengva pasigaminti.
Pakanka tik išdžiovinti dilgėlę, o tada miltelių pavidalu įmaišyti į blynus, omletus, troškinius bei kitus patiekalus. Sausas dilgėles laikykite sandariame indelyje, vėsioje ir tamsioje vietoje.
Kada rinkti dilgėles džiovinimui?
Rinkti tinka dilgėlių ūglius, lapus, žiedus ir šakniastiebius. Kiekvienos augalo dalies rinkimo laikas gali labai skirtis.
- Lapus ir jaunus ūglius įprasta rinkti dar prieš dilgėlių žydėjimą.
- Žiedai turėtų būti skinami žydėjimo piko metu. Pirmą kartą augalai žiedynus išmeta jau gegužės pabaigoje arba liepos pradžioje ir išsilaiko iki rudens, maždaug iki spalio vidurio ar pabaigos, kartais net ilgiau. Jei dilgėlės stiebus nupjausite po pirmojo žydėjimo, tai iki rudens ji vėl žydės.
- Šaknis geriau kasti vėlyvą rudenį, kai žydėjimas jau pasibaigęs, o sėklos subrendusios. Tuomet juose pastebima maksimali naudingų medžiagų koncentracija.
Augalams pjauti rinkitės giedrą, šiltą dieną. Pageidautina, kad dieną prieš tai nebūtų kritulių, taip dilgėlė bus mažiau vandeninga ir greičiau išdžius.
Stiebus su lapais ir žiedais nupjaukite sodo genėkle ar aštriu peiliu 5-9 centimetrų atstumu nuo paviršiaus. Šaknys iškasamos kastuvu, laikant už stiebo pagrindo (ištraukiamos purtant). Sudėkite žaliavą ant švaraus audinio arba į didelius krepšelius. Dilgėlių žaliavą galite palikti ne ilgiau kaip 2-4 valandoms.
Dilgėlių paruošimas džiovinimui
- Kad džiūvimo laikas nebūtų labai ilgas, plauti dilgėlių prieš džiovinimą negalima.
- Džiovinimui lauke, dilgėles galima surišti nedidelėmis kekėmis po 3-5 vnt.
- Šaknis patartina nuplauti kietu šepečiu po tekančiu vandeniu. Galite džiovinti nepjaustytas arba susmulkinti 4–5 centimetrų ilgio gabalėliais.
Dilgėlių džiovinimas gryname ore
Džiūvimo laikas: 10-18 dienų.
Natūralus džiovinimas yra tinkamiausias bet kurioms žolelėms. Su juo augaluose bus išsaugota daugiausia naudingų junginių. Džiovinimo vieta turi būti parinkta gerai vėdinamą, bet paslėptą nuo tiesioginių saulės spindulių. Dilgėlės saulėje nedžiovinamos nes praranda didelę dalį naudingų savybių. Džiovinimui puikiai tinka palėpės, pavėsinės ir pastogės, balkonai, spintos ir sandėliukai su aktyvia vėdinimo sistema.
- Ištempkite virvę arba padėkite lentas, groteles, padėklus, kepimo skardas ar kitus horizontalius paviršius. Horizontalius paviršius reikia užkloti švarių audinių.
- Pakabinkite dilgėles aukštyn kojomis, o lapus, žiedus ar šaknis išdėliokite taip, kad jie būtų viename sluoksnyje.
- Du kartus per dieną apžiūrėti džiovyklą, dilgėles keisti vietomis, pertvarkyti padėklus, apversti žolę.
Jei lapai ar žiedai sutrupėja rankose, lengvai lūžta, tada augalai yra paruošti saugojimui.
Dilgėlių džiovinimas elektrinėje džiovyklėje
Norint išsidžiovinti dilgėles, mums reikia šviežių dilgėlių, elektrinės džiovyklės, kiaurasamčio ir virtuvinio rankšluosčio.
- Nuplėškite dilgėlės lapus, pašalindami stiebus ir šaknis. Gerai nuplaukite po tekančiu vandeniu. Nukratykite vandenį. Dėmesio – dirbkite tik su pirštinėmis!
- Dilgėlės nusausinkite padėję jas ant virtuvinio rankšluosčio.
- Sudėkite dilgėles ant džiovyklės lentynų (grotelių). Džiovinkite 2 valandas, kol išdžius. Sausa dilgėlė lengvai sumalama į miltelius tarp dviejų delnų.
- Džiovinta dilgėlė paruošta. Saugokite dilgėles sandariai uždarytame sausame indelyje.
Dilgėlių džiovinimas orkaitėje
Džiūvimo laikas: 3-6 valandos.
- Kepimo skardas ir groteles iš orkaitės išklokite kepimo popieriumi.
- Jei įmanoma, visas augalo dalis sudėkite į vieną sluoksnį, kad jos nesiliestų.
- Nustatykite kuo žemesnę temperatūrą. Idealiu atveju ji neturėtų viršyti 40–45 ° C. Džiovinkite konvekciniu režimu, su oro srautu. Jei tokios funkcijos neturite, orkaitės dureles reikia šiek tiek praverti (elektrinės orkaitės 4-6 centimetrais, dujinės 6-8 centimetrais).
- Džiovinkite 1,5-2 valandas, išjunkite orkaitę, leiskite žaliavai atvėsti.
- Kartokite džiovinimą, keiskite groteles vietomis ir apverskite dilgėles tiek kartų, kiek reikia, kol išdžius.
Išdžiovinus dilgėles, įprasta joms leisti pailsėti prieš sandariai uždarant. Galite palikti lauke arba sausoje ir vėsioje patalpoje 10-12 valandų.
Džiovintų dilgėlių laikymas
Neužtenka teisingai išdžiovinti dilgėlę, dar reikia ją tinkamai laikyti, kitaip iš jos nebus jokios naudos. Tvarte, sandėliuke ar palėpėje išdžiovintas dilgėles galima palikti tokias, kokios yra, apvynioti vienu sluoksniu marlės nuo vabzdžių. Kitoms dalims tinka įvairūs indai.
- Stikliniai arba keraminiai indeliai;
- Kartoninės dėžutės;
- Medinės dėžės;
- Drobiniai arba medvilniniai maišeliai.
Sandėliavimo patalpa turi būti vėsi ir tamsi. Optimali temperatūra yra 14-18°C, esant ne aukštesnei kaip 50-55% oro drėgmei. Dilgėlės gali būti laikomos apie 12-15 mėnesių, tačiau geriau jas visiškai sunaudoti iki kito pavasario.