Kaip džiovinti spanguoles?

Visi žino apie spanguolių naudą mūsų organizmui. Šioje uogoje yra didžiulis vitaminų ir kitų naudingų medžiagų kiekis. Kad ištisus metus galėtumėte mėgautis mėgstamomis ir sveikomis uogomis, naudojami įvairūs spanguolių džiovinimo būdai. Namuose džiovintos spanguolės leidžia sutaupyti maksimaliai vertingų medžiagų.

Džiovintų spanguolių nauda

Spanguolė laikoma uogų karaliene, nes joje yra daug naudingų medžiagų ir vitaminų. Taikant skirtingus spanguolių paruošimo žiemai būdus, uogos praranda vienokias ar kitokias naudingas savybes. Tačiau džiovinamos spanguolės netenka tik vandens, todėl padidėja vitaminų ir mineralų koncentracija. Tai vienas iš pagrindinių tokio tipo ruošinio privalumų.

Džiovintų spanguolių su cukrumi ir be jo maistinė vertė pateikta lentelėje:

Su cukrumiBe cukraus
Kalorijos: 258 kcalKalorijos: 288 kcal
Baltymai: 0,3 gBaltymai: 0,5 g
Riebalai: 0 gRiebalai: 1,3 g
Angliavandeniai: 60, 4 gAngliavandeniai: 82 g

Tik reikia atsiminti, kad dėl padidėjusios naudingų komponentų koncentracijos džiovintas spanguoles ribotu kiekiu turėtų valgyti žmonės, kurie turi:

 • Virškinamojo trakto ligas;
 • Padidėjusi skrandžio rūgštingumą;
 • Linkę į alergines reakcijas. Džiovintos spanguolės gali sukelti alergines reakcijas, nes uogose yra daug likopeno ir antocianino;
 • Silpną dantų emalį. Taip yra dėl to, kad spanguolėse yra daug natūralių rūgščių, todėl jos gali išprovokuoti danties emalio irimą;
 • Sausą galvos odą. Jei plaukams plauti naudojate džiovintų spanguolių nuovirus, tuomet galite papildomai sukelti pleiskanų susidarymo procesą.
Spanguolių džiovinimo būdai
Spanguolių džiovinimo būdai

Spanguolių džiovinimo būdai

Namuose spanguoles išsidžiovinti žiemai galima įvairiai. Visi džiovinimo būdai paprasti, tačiau gali užtrukti daug laiko.

Spanguolių džiovinimas orkaitėje

Spanguoles galite džiovinti orkaitėje, tačiau šis variantas reikalauja daug laiko. Uogas būtina paskleisti ant kepimo skardos ir pašauti į orkaitę, įkaitintą iki 45 laipsnių.

Svarbu įsitikinti, kad uogos šiek tiek suvytusios, o tuomet temperatūrą orkaitėje padidinti iki 70 laipsnių. Bendras džiovinimo laikas turėtų būti apie 7 valandas.

Spanguolių džiovinimas elektrinėje džiovyklėje

Manoma, kad tai lengviausias uogų džiovinimo būdas. Užtenka juos sudėti į specialius elektrinės džiovyklės padėklus ir ją įjungti. Spanguolių džiovinimo temperatūra neturi viršyti 55 laipsnių.

Džiovinimo metu svarbu kelis kartus perstatyti padėklus, nes žemesnėse pakopose uogos džiūsta greičiau.

Pagrindinis ir, ko gero, vienintelis šio metodo trūkumas yra tas, kad ne visos šeimininkės turi elektrinius džiovintuvus. Šis prietaisas yra ne pigus, todėl daugelis mano, kad neracionalu jį pirkti, norint išsidžiovinti kelis litrus uogų.

Spanguolių džiovinimas saulėje

Jei lauke saulėtas oras, tuomet reikėtų pasinaudoti palankiomis oro sąlygomis ir spanguoles išdžiovinti būtent saulėje. Šis metodas nereikalauja elektros energijos ir užima mažai laiko. Viską padarys pati gamta. Svarbiausia yra tinkamai paruošti uogas.

Norėdami džiovinti saulėje:

 1. Lauke pasirinkite vietą, kur visą dieną vyrauja saulės spinduliai.
 2. Uogas plonu sluoksniu paskleiskite ant lygaus paviršiaus. Galite naudoti sietelį su mažomis skylutėmis ar padėklą.
 3. Uogas patartina uždengti marle, bet tai nėra būtina.

Džiūvimo laikas priklausys nuo oro sąlygų. Jei lauke karštas ir saulėtas oras, tai užtruks 3-4 dienas.

Svarbu! Norint sumažinti džiovintų spanguolių rūgšties poveikį dantų emaliui ar skrandžiui, rekomenduojama jas dėti į arbatą, vaisių gėrimus, kepinius.

Kaip laikyti džiovintas spanguoles

Žinant keletą paprastų taisyklių, džiovintas uogas galėsite išsaugoti gan ilgą laiką. Svarbiausia, žinoma, tinkamai jas išdžiovinti.

Džiovintos spanguolės
Džiovintos spanguolės

Paruoštą produktą galima laikyti keliais būdais:

 • Džiovintas spanguoles geriausia sudėti į medžiaginį maišelį ir pakabinti sausoje, bet tamsioje vietoje. Tuo pačiu metu patalpa turi būti vėdinama. Pavyzdžiui, maišelius dėkite į patalpą, kurioje palaikoma reikiama temperatūra – apie 20 laipsnių – ir žema drėgmė.
 • Džiovintas uogas galite sudėti į švarų, sausą stiklinį indą. Tačiau taikant šį laikymo būdą, spanguolės turėtų būti labai gerai išdžiovintos. Priešingu atveju jos suges, nes drėgnos uogos greitai supelija.

Tinkamai išdžiovintos spanguolės leis mėgautis mėgstama uoga visą sezoną iki naujo derliaus ir visapusiškai išnaudoti visas spanguolėms būdingas naudingas savybes. Tačiau, nepaisant didžiulio uogų naudingumo, rekomenduojama jas valgyti ribotais kiekiais, ypač tiems, kurie turi problemų su skrandžiu ar dantimis.

Receptai su spanguolėmis:

[RSSImport display=”5″ feedurl=”https://valgome.lt/receptai/recipe-tag/spanguoles/feed/” use_simplepie=”FALSE” random_sort=”FALSE”]


6 komentarai apie “Kaip džiovinti spanguoles?”

 1. Atgalinis pranešimas: Spanguolinis želė tortas - valgome

Parašykite komentarą