Kaip džiovinti vyšnias?

Kaip ir kiek laiko reikia džiovinti vyšnias

Jos naudojamos kepant bandeles, keksus, dedamos į varškės įdarus ir pyragus. Ir nors šiems tikslams galite nusipirkti džiovintų vyšnių, bus daug skaniau ir naudingiau, jei naudosite namines džiovintas vyšnias. Iš namuose išdžiovintų vyšnių galite pasigaminti – naminį vyšnių limonadą.

Tokiose vyšniose nėra dažiklių, konservantų, kvapiųjų medžiagų. Atminkite, kad visiškai išdžiovintos uogos turėtų būti tamsiai rudos spalvos ir saldžiarūgščio skonio. Spaudžiant, uogos neturi prilipti viena prie kitos ir išleisti sultys. Pagal konsistenciją, tokios vyšnios turėtų būti panašios į razinas. Vyšnių džiovinimas elektrinėje džiovykloje užtruks maždaug 7–8 valandas.

Vyšnių paruošimas, prieš džiovinimą

Vyšnios plaunamos po tekančiu vandeniu, dedamos ant popieriaus ar paprastų rankšluosčių, kad pašalinti drėgmės perteklių.

Vyšnias galima džiovinti be kauliukų, kaip jums patinka. Bet tai pridės papildomų rūpesčių. Lengviausias būdas pašalinti kauliukus yra naudoti parduotuvėje įsigytą tam pritaikyta įrankį.

Vyšnių džiovinimas orkaitėje

Džiovintos vyšnios
Džiovintos vyšnios

Džiūvimo laikas: 16-19 val.

Tai nėra geriausias būdas džiovinti vyšnias, tačiau tai žymiai sutrumpins džiūvinimo laiką. Jei temperatūra apskaičiuota neteisingai, galite gauti keptų vyšnių, kurių negalėsite išdžiovinti.

  1. Kepimo skardas išklokite kepimo popieriumi. Tai neleis uogoms prilipti prie metalinio paviršiaus.
  2. Įkaitinkite orkaitę iki 165 ° C.
  3. Įdėkite kepimo skardas į vidų, sandariai uždarykite dureles ir 3 valandas džiovinkite uogas. Maišykite vyšnias kas valandą, kad tolygiai išdžiūtų. Jei yra „Konvekcijos“ režimas, įjunkite jį maksimalia galia.
  4. Išimkite uogas, atvėsinkite.
  5. Sumažinkite temperatūrą iki 120–135 ° C.
  6. Laikykite vyšnias tol, kol išdžius atidarytomis durelėmis.

Kas 3-4 valandas duokite uogoms 30–40 minučių “pailsėti”. Tiesiog atidarykite orkaitę ir leiskite jai atvėsti.

Vyšnių džiovinimas elektrinėje džiovyklėje

Džiūvimo laikas: 3-6 val.

Ar galima vyšnias džiovinti elektrinėje džiovykloje? Nepaisant to, kad uoga yra gana sultinga, ji labai gerai išgarina drėgmę, ypač jei iš jos pašalinamos sėklos arba ji perpjaunama per pusę. Todėl vyšnias tokiu būdu džiovinkite drasiai.

  1. Sudėkite uogas ant džiovyklės grotelių. Vyšnias dėkite taip, kad įpjovimai vyšniose likę po kauliukų šalynimo žiūrėtu aukštyn.
  2. Nustatykite 48–52 ° C temperatūrą. Džiovinkite 2-3 valandas.
  3. Pakelkite temperatūrą iki 75–80 ° C ir toliau džiovinkite, kol uogos visiškai išdžius.
  4. Proceso metu vieną kartą per valandą keiskite groteles vietomis.

Kaip saugoti džiovintas vyšnias?

Džiovintas vyšnias laikykite nuo tiesioginių saulės spindulių. Patalpa turi būti kuo sausesnė, gerai vėdinama. Tada uoga neprarandant savybių gali išlikti iki kito derliaus.

Kaip džiovinti braškes?

Kaip ir kiek laiko reikia džiovinti braškes

Kvapnios, sultingos braškės yra tikras skanus vasaros malonumas. Tai jokiu būdu neprilygsta „plastikinėms“ braškėms, kurios visą žiemą parduodamos prekybos centruose. Tikras namines braškes iš sodo suvalgome per kelias minutes.

Daugelis nežino, ar galima braškes džiovinti elektrinėje džiovyklėje, orkaitėje ar lauke, nes jos labai sultingos. Tiesą sakant, tai yra priimtiniausias šių uogų paruošimo būdas žiemai. Džiovinimas nereikalauja jokių specialių žinių, išlaidų ir, kai kuriais atvejais, įrangos.

Braškių džiovinimas

Jei surinkote didelį derlių, tada ateina momentas, kai braškes neturite kur dėti, o braškynai duoda vaisių ir duoda. O jei jau pagaminote braškių uogienę, sandėliuką užpildėte braškių kompotais, o šaldymo kamerą – šaldytomis braškėmis, tuomet braškes galite išsidžiovinti namuose.

Džiovinant gausite kvapnius ir labai gražius braškių traškučius. Šie traškučiai gali būti naudojami papuošti desertus. Juos galima užplikyti arbatoje. Galima dėti į pyragus, bandeles ir keksus. Arba galima patiekti kaip natūralius saldumynus su žolelių arbata. Puikus skonis ir aromatas garantuotas!

Braškių blanširavimas sirupe (nebūtina)

Norėdami blanširuoti braškes, prieš džiovinimą uogos apverdamos su cukrumi. Kiekvienam kilogramui uogų reikia apie 600-700 gramų cukraus.

  1. Braškes nuplaukite, surūšiuokite, palikite sveikas arba supjaustykite dideliais gabalėliais.
  2. Sudėkite į gilų dubenį ir užpilkite cukrumi.
  3. Dubenį pastatykite į šaldytuvą, kur reikia palaikyti bent 12 val.
  4. Iš 400 gramų cukraus ir litro vandens išvirkite sirupą.
  5. Išimkite uogas iš šaldytuvo ir staigiai supilkite į verdantį sirupą. Verdame 8-12 minučių.

Po to paruoštos uogos metamos į koštuvą ir paliekamos nuvarvėti, kol nutekės visas skystis. Tada galite juos išdžiovinti pagal žemiau pateikta schemą.

Džiovintos braškės džiovyklėje

Braškių džiovinimas elektrinėje džiovyklėje

Norint tinkamai išdžiovinti braškes, jums reikia kiaurasamčio, vandens ir elektrinio džiovintuvo.

  1. Nuplaukite braškes. Nusausinkite. Nuplėškite kotelius.
  2. Supjaustykite braškes 2 mm storio griežinėliais. Išdėstykite vienu sluoksniu ant elektrinio džiovintuvo padėklų.
  3. Iš pradžių džiovinkite džiovyklėje 55 ° C temperatūroje ir galiausiai 70 ° C temperatūroje. Braškių džiovinimas užtruks maždaug 4 valandas. Džiovintos braškės yra paruoštos.

Braškių džiovinimas orkaitėje

Tai greitesnis, bet taip pat nemažai laiko reikalaujantis metodas. Bet uogos turės būdingą skonį ir aromatą, panašų į uogienę, kurią ypač mėgsta vaikai. Džiovinant braškes orkaitėje nereikia nieko ypatingo. Džiovinimo laikas 8-10val.

  1. Kepimo skardas išklokite kepimo popieriumi arba pergamentu.
  2. Išdėstykite riekeles ar visas uogas taip, kad jos neliestų.
  3. Nustatykite 58-60 ° C temperatūrą. Laikykite orkaitėje uogas pusantros valandos sandariai uždarius dureles.
  4. Išimkite iš orkaitės, leiskite braškėms visiškai atvėsti. Kiekvieną skiltelę apverskite atskirai į kitą pusę. Jei reikia, pakeiskite kepimo popierių nauju.
  5. Tada susiraskite ką nors, kuo galite užfiksuoti praviras orkaitės dureles. Atstumas turėtų būti 3-5 centimetrai.
  6. Įkaitinkite orkaitę iki 45–52 ° C. Džiovinkite uogas kol išdžius, jas kas valandą atsargiai pasukite.

Džiovinkite braškes, kol jos taps kaip sausi traškučiai. Norint gauti vytintas braškes, džiovinimo laiką trumpinkite 2-3 valandoms.

Kaip saugoti džiovintas braškes?

Geriausias variantas yra sudėti džiovintas uogas į plastikinius maišelius ir sudėti į šaldymo kamerą. Taip jų galiojimo laikas siekia net 2-3 metus. Taip geriausia išsaugoti tas uogas, kurios anksčiau buvo virtos sirupe ir ne iki galo išdžiovintos. Tačiau yra ir kitų variantų.

  • Stikliniai indai su nailoniniais arba metaliniais dangteliais.
  • Keraminiai indai.
  • Popieriniai maišeliai.
  • Drobiniai maišeliai.

Sausas žaliavas, traškučius, jei jie gerai išdžiovinti, taip pat galima sutrinti į miltelius trintuvu ar kavamale. Geriausia laikyti stikliniame inde. Laikykite džiovintas braškes sausoje ir reguliariai vėdinamoje vietoje.

Kaip džiovinti avietes?

kaip ir kiek laiko reikia džiovinti avietes namuose žiemai

Daugėlis avietes žiemai šaldo, o tai taip pat labai patogu. Kitas puikus būdas išsaugoti šią uogą, yra aviečių džiovinimas. Kad ir kaip keistai tai skambėtų, avietės gerai išdžiūsta. Tiesa, tam jums reikia elektrinio džiovintuvo. Orkaitėje ar po atviru dangumi avietės sunkiai išdžiūsta, nes aviečių uoga yra sultinga. Ji greitai pradeda leisti sultis ir gesti. Todėl avietė turi būti greitai džiovinama ir gerai vėdinama. Tam kuo puikiausiai tinka elektrinis džiovintuvas.

Džiovinimui rinkitės šiek tiek neprinokusias uogas, o pernokusias avietes naudokite uogienei virti. Džiovinimo metu nelieskite uogų, kad nepradėtų išsiskirti sultys. Vietomis galite keisti džiovyklos padėklus. Gerai išdžiovintos avietės lengvai susitrina tarp pirštų.

Maltos avietės žiemai
Išdžiovintos avietės

Kuo naudingos džiovintos avietės?

Džiovintos avietės šalina iš organizmo toksinus ir kenksmingas medžiagas, kovoja su peršalimu ir gripu, gerina odos būklę. Džiovintų aviečių atsargos žiemai naudingos ir reikalingos kiekvienam.

Aviečių džiovinimas elektrinėje džiovyklėje

Kaip namuose išdžiovinti avietes?
Namuose išdžiovintos avietės

Darbui mums reikia šviežių neplautų aviečių, elektrinės džiovyklės.

Paruošimas:

  1. Avietes reikia perinkti. Pašalinkite pažeistas uogas, stiebus bei lapus.
  2. Ant džiovyklės grotelių išdėliokite avietes vienu sluoksniu. Džiovinkite 60 ° C temperatūroje. Tai užtruks maždaug 12–14 valandų.
  3. Avietės yra paruoštos. Džiovintas avietes laikykite sausoje, sandariai uždarytoje talpykloje vėsioje, tamsioje vietoje.

Aviečių džiovinimas orkaitėje

Džiūvimo laikas: 6-8 valandos

  1. Išdėliokite avietes vienu sluoksniu ant kepimo skardos. Įsitikinkite, kad tarp jų yra nedidelis atstumas.
  2. Įjunkite orkaitę 60°C. Pašaukite uogas.
  3. Retkarčiais pamaišykite medine mentele. Taip uogos neprilips prie paviršiaus ir nesudegs.
  4. Atidarykite orkaitės dureles, kad avietės neiškeptų. Vedinimą kartoti nuo 5-6 minučių iki 5 kartų per 1 valandą.
  5. Džiovinimo laikas 6-8 valandos.

Kur naudoti džiovintas avietes?

Tokios avietės puikiai tinka verdant arbatą, ruošiant kompotus ir žele, dedant į kepinius bei puošiant desertus.

Džiovintas avietes taip pat galite sumalti kavamalėje ir dėti jas į kremus, ledus, desertus, papuošti pyragus, bandeles ir keksus.

Džiovintų aviečių laikymas

Džiovintas avietes laikykite sandariai uždarytoje sausoje talpykloje, tamsioje ir vėsioje vietoje. Taip jos ilgiau išsaugo naudingus vitaminus. Sudėkite į sandarų indą (stiklainį ar indą) ir purtykite 2 kartus per dieną – taip drėgmės lygis (geriausia mažiau nei 20%) išsilygins tarp visų uogų: vienose gali būti daugiau drėgmės, kitose mažiau. Jei stiklainio viduje matote kondensaciją, uogos turite pradžiovinti. Tokias atsargas galite turėti ištisus dvejus metus ir jos nesuges.

Kaip džiovinti gudobelių uogas?

Kaip ir kiek laiko reikia džiovinti gudobelių uogas žiemai namuose

Gudobelė yra skani, gaivi uoga ir nepamainomas pagalbininkas nuo peršalimo, anginos, mažakraujystės, diabeto. Iš gudobelės uogų galite gaminti sirupus, kompotus, uogienes, padažus. Jei norite ilgai išlaikyti gudobelių vitaminus, šias uogas galite išsidžiovinti. Džiovintos gudobelių uogos yra lengvai išlaikomos žiema, todėl visada galite išsivirti skanios ir sveikos arbatos sau ir savo šeimai. Gudobelių uogas galite džiovinti … Skaityti toliau

Kaip džiovinti bruknes?

Kaip ir kiek laiko reikia džiovinti bruknes namuose

Bruknių uogos, kurios turi specifinį skonį su kartumu, išpopuliarėjo tarp kulinarijos specialistų. Bruknės plačiai naudojamos kulinarijoje: iš jų verdamos uogienės, gėrimai, padažai, kompotai bei daromos želė. Norėdami išsaugoti žiemai, šias miško uogas galite užšaldyti, o geriausia bruknes išsidžiovinti. Džiovinimas yra geras būdas išsaugoti bruknes žiemai ir šiuose uogose esančias naudingas medžiagas. Surinktas bruknes patartina perdirbti … Skaityti toliau

Kaip džiovinti agrastus?

Kaip ir kiek laiko reikia džiovinti agrastus

Iš agrastų gaminami kompotai, džemai ir uogienės. Tokie ruošiniai praranda dalį privalumų dėl terminio apdorojimo. Agrastų krūmai yra beveik kiekviename sode. Tačiau pati uoga yra gana vandeninga, ir daugeliui rūpi, ar galima džiovinti agrastus žiemai. Džiovinant agrastus žiemai, atkreipkite dėmesį į parengiamuosius darbus. Nuo jų priklauso, ar gausite aukštos kokybės džiovintas uogas. Suteikite pranašumą prinokusiems … Skaityti toliau

Kaip džiovinti raudonus serbentus?

Kaip ir kiek laiko reikia džiovinti raudonus serbentus namuose

Raudonieji serbentai yra viena vertingiausių uogų. Šiose uogose yra daug kraujagyslėms reikalingos geležies ir kalio, kuris teigiamai veikia širdį ir pašalina skysčių perteklių. Raudonų serbentų uogose yra organinių rūgščių ir cukrų, kurie suteikia malonų gaivų skonį. Raudonųjų serbentų gėrimai gerai malšina troškulį, pasižymi prakaitavimą sukeliančiomis savybėmis, didina apetitą. Dažniausiai raudonieji serbentai žiemai ruošiami uogienės pavidalu. … Skaityti toliau