Daugiausia gydomųjų savybių pasižymi salierų šaknys ir sėklos, o iš salierų spaudžiamos sultys padeda greitai atgauti jėgas ir sustiprinti imunitetą. Salierai yra ypač naudingi moterims, kadangi šios daržovės stabdo senėjimo procesus ir skatina lieknėjimą.
Salierų atsiradimo istorija
Manoma, kad salierai kilę iš Viduržemio jūros baseino. Senoviniuose rašytiniuose šaltiniuose yra nuorodų į tai, kad šis augalas buvo auginamas medicininiais tikslais dar iki IX amžiaus prieš Kristų. Salierų eterinis aliejus buvo naudojamas gydant peršalimą, gripą, blogą virškinimą, įvairių tipų artritus, kepenų ir blužnies ligas. Senovės Egipto kapuose buvo rasta pintų girliandų, pagamintų iš laukinių salierų. Graikų rašytojas Homeras salierą pavadino “selinonu“. Lotyniškas pavadinimas buvo selinun, o prancūziškas žodis celeri panašus į tai, ką naudojame šiandien.
Kuo naudingi salierai?
Salieruose yra C, B ir PP grupės vitaminų, amino rūgščių, kalcio, kalio, fosforo, natrio druskų, eterinių aliejų, rūgštynių rūgšties ir acto. Daržovėse taip pat yra tonizuojančių medžiagų, saugančių organizmą nuo onkologinių ligų ir normalizuojančių medžiagų apykaitą. Salieruose esantys eteriniai aliejai pasižymi antibakteriniu poveikiu, todėl dezinfekuoja burnos, ryklės, skrandžio ir žarnyno gleivines.
- Maistinė vertė – Salieras – tai vienintelė daržovė, kuri turi „neigiamą“ kalorijų kiekį. Tai reiškia, kad saliero suvirškinimui organizmas sunaudoja daugiau energijos nei iš jo gauna. Jokia racionali dieta (aišku, kuria siekiama sumažinti svorį) negali apsieiti be šios daržovės. Taip yra dėl to, kad salieras turi daug maistinės ląstelienos.
- Vitaminai – salieras turi daug vitamino K atsakingo už kraujo krešėjimą. 100g saliero aprūpina organizmą 37% vitamino K dienos normos. Tai pat salieruose aptinkamas nedidelis kiekis vitaminų A, C, B9.
- Mineralinės medžiagos – salieras turi nedaug pagrindinių mineralų: geležies, kalcio, natrio, kalio ir t.t.
- Kaloringumas – 100g žalio saliero šaknies tai tik 7-16 kcal, o saliero lapai – 4 kcal.
Salierai padeda pagerinti nervų sistemos veiklą, regėjimą, virškinimo sistemos ir inkstų darbą bei apetitą. Liaudies medicina teigia, kad apetitą ir virškinimą gerina salierų šaknų antpilas. Antpilas taip pat padeda esant užkietėjusiems viduriams.
Salierų antpilą galima pasigaminti:
- 2 šaukštus smulkintų šaknų užpylus 1 stikline šalto virinto vandens.
- Viską reikia palikti nusistovėti 2 val., o po to nukošti.
Tris kartus per dieną prieš valgį reikia išgerti po trečdalį stiklinės antpilo.
Salieruose esančios medžiagos skatina šlapimo rūgšties druskų šalinimą iš organizmo. Salierus rekomenduojama valgyti sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, reumatu ar podagra. Šios daržovės yra labai naudingos pagyvenusiems ir antsvorio turintiems žmonėms, kadangi padeda apsisaugoti nuo įvairių ligų ir sveikatos sutrikimų: aterosklerozės, neurozės, nutukimo, nemigos, pagerina širdies darbą, virškinimą, smegenų veiklą, valo kraują, kelia tonusą ir reguliuoja vandens ir druskų apykaitą organizme.
Salierai virtuvėje
Salierai yra privalomas produktas kiekvienoje geroje virtuvėje. Šios daržovės pasižymi stipriu aromatu, salsvu ir kartoku skoniu. Salierai naudojami daržovių sriuboms, salotoms, padažams ir įvairiems mėsos patiekalams pagardinti. Salierai labai gerai dera su pomidorais ir paprikomis. Daržovės puikiai tinka virtiems dietiniams patiekalams, nes salierai pagerina jų skonį ir prisotiną patiekalą mineralinėmis medžiagomis. Salierai pasižymi ypatinga savybe – jie gali pakeisti valgomąją druską, paprasčiausiai nesūdytus valgius reikia pabarstyti smulkintais salierais ir druskos trūkumas nesijaus.
Salierų negalima valgyti žmonėms, kurie serga opalige ar gastritu, taip pat besilaukiančioms moterims ir kūdikius maitinančioms mamoms.
Įdomybės
- Kai kuriose senovės civilizacijose salieras buvo laikomas mirties simboliu.
- Senovės Egipte ir Romoje salieras buvo laikomas pergalės simboliu.
- Senovės graikai saliero lapus naudojo puošiant savo atletus įvairiose sporto rungtyse.
- Saliero atvaizdas buvo spausdinamas ant Senovės Romos monetų.
6 komentarai apie “Salierų nauda”