Aviečių nauda

Gydomųjų savybių turi ne tik pačios uogos, bet ir aviečių lapai, šaknys ir jaunos augalų viršūnės su lapeliais. Uogose gausu ląstelienos, pektinų, gliukozės, fruktozės, sacharozės, organinių rūgščių ir mineralinių medžiagų: kalcio, kalio, magnio, natrio, fosforo, geležies, vitaminų B1, B2, PP, C ir karotino. Avietėse yra obuolių, citrinų ir kitų organinių rūgščių, kurios skatina virškinimą ir naikina žalingus žarnyno bei skrandžio mikroorganizmus. Šiose uogose sukauptos medžiagos padeda iš organizmo pašalinti sunkiųjų metalų druskas ir radionuklidus.

Aviečių kalorijos ir maistinė vertė

  • Kalorijų kiekis: 46 kcal
  • Baltymai: 0,8 g
  • Riebalai: 0,5 g
  • Angliavandeniai: 8,3 g
  • Cukrus: 0,7 g
  • Skaidulos: 3,7 g
  • Glikeminis indeksas: 25

Aviečių sudėtyje yra daug mineralinių druskų, kurios teigiamai veikia širdies ritmą. Nuo seno aviečių preparatus vartojo moterys nėštumo metu, kad sustiprintų gimdos raumenis. Moterims avietės taip pat naudingos dėl to, kad jose esantys vitaminai A, B, C, E ir PP daro odą gražią ir spindinčią. Tuo tarpu, avietėse esantis varis veikia kaip antidepresantas, todėl valgyti avietes ir gerti aviečių arbatą patariama tiems, kurie nuolat susiduria su nervine įtampa.

Kuo naudingos avietės?

Avietėse yra organizmui itin naudingos ląstelienos – 100 g aviečių yra  8 g ląstelienos. Tinkamas organizmo aprūpinimas ląsteliena sumažina riziką susirgti žarnyno vėžiu, padeda išvengti virškinimo sutrikimų ir širdies ligų. Be to, apskaičiuota, kad 100 g aviečių yra tik 36 kilokalorijos, todėl šiuos uogos yra tinkamos ir besilaikantiems dietos.

Avietės
Avietės

Paprastoji avietė — Rubus idaeus turi gana didelę vitamino C koncentraciją, todėl šios uogos naudojamos peršalus, sergant gripu ar angina. Avietės taip pat pasižymi priešuždegiminiu ir antibakteriniu poveikiu, todėl gerklės skalavimas aviečių preparatais mažina gerklės skausmą. Peršalus patariama aviečių arbatą gerti su medumi. Šiose uogose gausu vitamino K, kuris naudingas kaulams ir sumažina kaulų lūžių tikimybę.

Avietėse taip pat yra sterinų, kurie mažina cholesterolio kiekį ir slopina aterosklerozę. Šiose uogose taip pat daug fruktozės, todėl avietės yra tinkamos žmonės, kurie serga cukriniu diabetu. Avietės yra laikomos puikiu antioksidantu, turinčiu priešvėžinį poveikį. Liaudies medicinoje džiovintos avietės ir jauni lapeliai buvo vartojami kaip prakaitavimą skatinanti priemonė. Prakaitavimą skatina uogose esanti salicilo rūgštis.

Avietės maiste

Avietes galima valgyti tiek šviežias, tiek džiovintas, tiek šaldytas. Iš aviečių taip pat spaudžiamos sultys, verdamos uogienės ir kompotai. Šaldytose uogos nepakeičia savo skonio bei aromato ir išsaugo visas vertingas medžiagas. Avietes galima šaldyti sveikas arba sutrinktas, taip pat galima pagardinti cukrumi. Šaldytose uogose vertingos medžiagos yra išsaugomos geriau nei džiovintuose. Džiovinimui renkamos uogos, lapai ir stiebai yra renkami liepos-rugpjūčio mėnesiais, nudžiūvus rasai. Uogos džiovinamos 40-50 laipsnių temperatūroje, o išdžiūvusios turi būti kvapios ir nepajuodusios.

Kaip ir kiek laikyti

Šviežias avietes geriausia laikyti sausoje lėkštėje šaldytuve, uždengus popieriumi. Tinkamumo laikas – 7 dienos.



2 komentarai apie “Aviečių nauda”

Parašykite komentarą