Turinys:
Ši daržovė puikiai tinka daugelyje salotų, kurios yra valgomos prie mėsos ar žuvies produktų. Su mėsos produktais valgomi agurkai leidžia organizmui lengviau pasisavinti gyvulinius baltymus.
Agurkų atsiradimo istorija
Agurkų tėvynė yra tropinės ir subtropinės Indijos teritorijos, kuriose ir šiandien galima aptikti laukinių šių augalų rūšių. Žmogus pradėjo valgyti agurkus daugiau nei prieš 6 tūkstančius metų. Jie paminėti Biblijoje (Išėjimo knygoje), kur žydai prisimena agurkus, kuriuos valgė gyvendami Egipte. Apie šį produktą žinojo ir senovės graikai, iš jų informacija perėjo romėnams. Europoje agurkas minimas dar IX amžiuje.
Agurkų kalorijos ir maistinė vertė
- Kalorijų kiekis: 15 kcal
- Baltymai: 0,7 g
- Riebalai: 0,1 g
- Angliavandeniai: 3,6 g
- Cukrus: 1,4 g
- Glikeminis indeksas: 10
Agurkuose yra 95-97 % vandens, 0,7 % baltymų, 2,5 % cukraus, taip pat mineralinių druskų, vitaminų C, B1, B2, P, A, jodo, ląstelienos, fermentų bei eterinių aliejų.
Kuo naudingi agurkai?
Agurkai pasižymi detoksikuojančiu poveikiu, kadangi padeda iš organizmo pašalinti toksines medžiagas. Taip yra dėl to, kad didžiąją dalį agurkų masės sudaro vanduo. Taip pat agurkai turi mažai kalorijų: 100 g agurkų yra tik 15 kcal. Šiose daržovėse esanti rūgštis neleidžia angliavandeniams virsti riebalais, todėl agurkus turėtų rinktis žmonės, kurie nori numesti svorio. Vasarą ir rudenį galima daryti agurkų iškrovos dieną, kurios metu reikėtų suvalgyti 1–1,5 kg šių daržovių. Mitybos specialistai teigia, kad galima pagerinti maisto pasisaviną, jeigu prieš kiekvieną valgymą suvalgysite po vieną agurką be druskos.
Agurkų vartojimas
Valgyti agurkus patariama sergant inkstų, širdies ir odos ligomis, cukriniu diabetu, akmenlige ar užklupus vidurių užkietėjimui. Šiose daržovėse yra medžiagų, kurios tirpdo akmenis. Sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis, patariama gerti medumi pagardintas agurkų sultis. Per dieną išgėrus 2-3 šaukštus šio gėrimo, peršalimo simptomai nyksta kur kas geriau. Agurkai turi tam tikrų medžiagų, kurios mažina ir aukštą kūno temperatūrą. Šios daržovės taip pat naudingos širdies stiprinimui, serganti skrandžio ar dantenų ligomis bei norint pagerinti atminį.
Žinoma, geriausia rinktis Lietuvoje augintus agurkus, o ne atvežtus iš kitų šalių. Jeigu perkate agurkus iš patikimo ūkininko, nenulupkite žievelės, kadangi joje yra daug vertingų ir maistingųjų medžiagų. Tačiau agurkus reikia rinktis labai atsargiai, kadangi nepaisant turimų naudingų medžiagų, jie gali būti ir kenksmingi. Ypač atsargiai reikėtų rinktis ankstyvuosius agurkus. Auginant šias daržoves naudojami nitratai ir cheminės medžiagos, kurios leidžia ilgesnį laiką išsaugoti daržoves nesugedusias. Šios cheminės medžiagos gali apnuodyti organizmą ir sukelti vėmimą ir skrandžio skausmus. Kad viso to išvengtumėte, rekomenduojama prieš valgant agurkus palaikyti 1-2 minutes šaltame vandenyje. Taip pat nereikėtų valgyti pageltusių ir apvytusių agurkų.
Nerekomenduojama ankstyvųjų agurkų duoti mažiems vaikams, kadangi jų virškinimo sistema yra kur kas jautresnė nei suaugusiųjų. Taip pat šviežių agurkų nereikėtų valgyti žmonėms, kurie serga sunkiomis virškinimo trakto ligomis arba viduriuojant.
Kaip ir kiek laikyti
Šviežius agurkus reikia laikyti šaldytuve +4…+8 °C temperatūroje. Tokiomis sąlygomis produktas išlaiko savo savybes 20 dienų, kartais ir ilgiau.
3 komentarai apie “Agurkų nauda”