Kaip nustatyti cukraus kiekį produkte?

Visada skaitykite maisto produktų sudėtį ir patys sužinosite, kiek juose yra cukraus. Taigi, kaip apytiksliai apskaičiuoti cukraus kiekį produkte?

Cukrų kiekiai nurodyti ant pakuotės

Maistingumo informacija (kiek produkte yra cukrų ir kitų medžiagų) turėtų būti nurodyta etiketėje. Informacija dažniausiai yra pateikiama lentelėje arba išvardinta prie sudėties.

Svarbu atkreipti dėmesį į gramus

Dažnai vartotojai yra suklaidinami, nes nurodomas cukrų kiekis tik tam tikroje gramatūroje, o ne pakuotėje. Pavyzdžiui, parašyta, kad 30 g sausų pusryčių yra 7,7 g cukrų. Norint sužinoti, kiek iš tiesų suvartojate cukrų, reikia šiek tiek aritmetikos.

Kaip suprasti, ar yra pridėtinio cukraus?

Perskaitykite produkto sudėtį. Kukurūzų sirupas, invertuotas sirupas, maltodekstrinas, gliukozės – fruktozės sirupas, maltozė, sacharozė (ir kitos – ozės), rudasis cukrus, medus, agavų sirupas, melasos sirupas, džemas, sulčių koncentratas – jei etiketėje radote šiuos pavadinimus, būkite tikri, kad produkte yra papildomai pridėta cukraus.

Kiek cukrų yra jogurto ir pieno gaminiuose?

Jei ant pakuotės nėra nurodyta, kiek cukrų yra pieno gaminyje, atkreipkite dėmesį į angliavandenius. Jei produkte nėra pridėta sėlenų, džiūvėsėlių ir kitų angliavandenių, tikėtina, kad pagrindinis jogurte esančių angliavandenių šaltinis yra cukrai. Pavyzdžiui, 100 g Danone jogurto, angliavandenių nurodyta 13,5 g, iš jų cukrų 13,2.

Cukrus
Baltas cukrus

Piene natūraliai esantis cukrus vadinamas laktoze. Jis taip pat įskaičiuotas. Natūraliai piene yra apie 4,7 g cukrų.

Kiek cukraus yra sultyse?

Dažniausiai sultyse nurodytas angliavandenių kiekis atitinka cukraus kiekį. Vaisiuose esantis cukrus vadinamas fruktoze.

Kokia yra saugi cukraus norma maisto produktuose?

Remiantis Europos sąjungos reglamentu teiginį, kad produkte yra mažai cukrų leidžiama rašyti, jei kieto 100 g produkto yra ne daugiau kaip 5 g arba skysto 100 ml produkto yra ne daugiau kaip 2,5 g cukrų. Galima daryti prielaidą, kad produkte toks kiekis cukrų yra tikrai saugus.

JK Nacionalinė Maisto Standartų Agentūra nustatė rekomendacines gaires vartotojams, padedančias pasirinkti sveikesnius produktus. Atsižvelgiant į cukrų kiekį 100 g ar 100 ml produkto, tam tikra spalva yra priskiriama. Dietologai šias normas susiejo su šviesoforo spalvomis. Jei produktas pažymėtas žaliai – jį vartoti galima, jei raudonai – geriau jo vengti. Šiuos skaičius lengva prisiminti renkantis produktus.

Ar rudasis cukrus sveikesnis už baltąjį?

Mums įprastas baltasis cukrus, vadinamas sacharoze. Tai cheminis gliukozės ir fruktozės mišinys. Rudasis cukrus savo chemine sandara beveik nesiskiria nuo baltojo. Nėra tyrimų įrodančių, kad jis sveikesnis ar maistingesnis. Skoninės savybės šiek tiek gali skirtis, nes rudajame cukruje yra palikta melasa. Tuo tarpu gryninant baltąjį cukrų, melasa yra pašalinama. Melasoje yra randama šiek tiek naudingų mineralų, tokių kaip kalcis, magnis, geležis. Tačiau jų kiekiai tokie maži, kad sveikatai jokios įtakos neturi. Dažnai rudasis cukrus tėra nudažytas baltasis cukrus.

Kaip sumažinti cukraus vartojimą?

  • Baltą cukrų, rudą cukrų, sirupus, medų laikykite nematomoje vietoje, pvz. spintelėje.
  • Sumažinkite per pusę naudojamo cukraus kiekį- pavyzdžiui, jei dėjote į kavą 1 šaukštelį cukraus, nuo šiol dėkite pusę.
  • Nevartokite saldintų gėrimų, vietoj jų rinkitės vandenį.
  • Geriau valgykite vaisius nei gerkite pasterizuotas jų sultis. O jei patys spaudžiatės sultis – nepamirškite, kad juose irgi yra cukrų.
  • Rinkitės natūralius nesaldintus jogurtus.
  • Košes, sausus pusryčius, jogurtus saldinkite šviežiais ar džiovintais vaisiais, o ne cukrumi.
  • Jei kepate labai saldžius produktus, pavyzdžiui šokoladinį pyragą ar kitą produktą, kuris turi būti saldus, sumažinkite cukraus kiekį 1/3. Skirtumo net nepastebėsite.
  • Jei vartojate daug cukraus, daug sportuokite.
  • Nepirkite produktų, kuriuose pridėtas didelis kiekis cukrų.

Mūsų organizmas moka susidoroti su nedideliu cukrų kiekiu nuo tų laikų, kai dar buvome primatai. Pradėjus sintetinti cukrų ir pramoniniu būdu dėti jį į maisto produktus – pradėjome jį masiškai pervartoti. Būtent cukraus pervartojimas ir sukelia problemas sveikatai. Todėl mūsų siūloma alternatyva – tiesiog išmokti kontroliuoti, kiek cukraus suvartojame.4 komentarai apie “Kaip nustatyti cukraus kiekį produkte?”

Parašykite komentarą