Ar galima kepti su medumi?

“Jei detaliau, pagrindinis šaltinis teigiantis, kad medaus negalima kaitinti (ne tik kepti, bet ir kaitinti daugiau nei 40 C temperatūroje pvz.: tirpinti karštoje arbatoje ar maišyti su karštu maistu) yra ajurveda. Pasak ajurvedos kaitintas medus prastai virškinamas, teršia organizmą ama (ama – nesuvirškintas maistas organizme, kuris bėgant laikui susargdina žmogų). Ko gero šiuolaikinėje visuomenėje ama būtų toksinų atitikmuo,” – pasakoja Karolina Puodžiūtė

Jei žiūrėti iš šiuolaikinio mokslo pozicijos, kai medus (arba bet kuris kitas gyvas maistas) kaitinamas virš 40 – 45 C yra sunaikinami fermentai. Viena vertus kaitintas (pasterizuotas ~ 70 C) maistas ilgiau negenda ir yra saugesnis dėl sunaikinamų bakterijų, kita vertus jo mitybinė vertė dažnai būna mažesnė dėl denatūruotų fermentų, galimo vitaminų kiekio mažėjimo ir kitų pokyčių.

Jei bendrai medus savo sudėtimi ir poveikiu yra sudėtingesnis produktas nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, iš medaus gauname ne tik cukrų (fruktozę ir gliukozę) bei vitaminų, bet ir fermentų, įvairių fito medžiagų kurios patenka į medų bitėms jį renkant ir apdorojant. Kaitinant medų jis mažų mažiausiai netenka dalies savo naudingų savybių.

Rimtesnių mokslinių įrodymų, kad kaitintas medus kaip, kad teigia ajurveda yra žalingas sveikatai nėra. Taip pat nėra fiksuota akivaizdaus neigiamo kaitinto medaus poveikio sveikatai pavyzdžių. Tačiau tai dar nereiškia, kad ajurvediniai mokymai šiuo klausimu yra klaidingi.

A. Annapoorani, K. R. Anilakumar,1 Farhath Khanum,1 N. Anjaneya Murthy, and A. S. Bawa1 2010 m. tyrime „Studies on the physicochemical characteristics of heated honey, honey mixed with ghee and their food consumption pattern by rats“ (US National Library of Medicine National Institutes of Health, PMCID: PMC3215355), teigiama, kad keičiasi kaitinamo medaus tankis, pH. Taip pat beveik 3 kartus padidėja HMF (hydroxymethyl furfuraldehyde) kiekis (manoma, kad tai gali būti potencialiai nesaugus junginys). Taip pat yra galimybė, kad kaitinamame meduje susidaro ir kokie nors kiti kol kas netyrinėti junginiai, kurie gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Tad galbūt ateityje mokslas paaiškins, kodėl ajurveda teikia tokias rekomendacijas.

Šiaip ar taip atsižvelgiant į dabar turimus duomenis rekomendruočiau:

  1. Medų valgyti nekaitintą (natūralus medus tikrai yra naudingiausias).
  2. Specialiai kepimui medaus privengti ir bendrai kuo mažiau kepto maisto vartoti.
  3. Tačiau jei jus svečiuose pavaišino medaus pyragu ar sausainiu su medumi, neišsigąskite pasimėgaukite, duomenų, kad kas nors nuo to būtų akivaizdžiai nukentėjęs, nėra.


Parašykite komentarą