Natūralus kiaušinių dažymas

Nuo seniausių laikų buvo tradicija kasmet Velykoms dažyti kiaušinius. Šiandien dirbtinių pigmentų pagalba galite išgauti pačias neįpraščiausias spalvas. Tačiau niekas negali pakeisti patikrinto ir patikimo metodo – dažymo natūraliai svogūno lukštuose.

Šv. Velykos yra viena iš pagrindinių katalikų kalendoriaus bažnytinė šventė. Ir niekas kitas nekelia tokių ryškių asociacijų kaip dažyti kiaušiniai, tradiciškai stovintis šventinio stalo centre.

Lengviausia kiaušinius dažyti maistiniais dažais, tačiau sintetiniai priedai gali sukelti alergiją ir kitas nemalonias pasekmes. Svogūnų lukštų dažymas – lengviausias ir populiariausias velykinių kiaušinių dažymo natūraliu pigmentu būdas. Sodraus raudonai rudo atspalvio velykiniai kiaušiniai jau tapo neatsiejama Lietuvos šeimų tradicija.

Kiaušinių dažymo video pamoka

Svogūnų lukštų pagalba galite gauti įvairiausių nuostabių atspalvių, o keli paprasti veiksmai padės suprasti šį paprastą procesą.

Išsamus marginimo receptas

Velykinių kiaušinių dažymas svogūnų lukštais pagal klasikinį receptą ypatingų įgūdžių nereikalauja. Unikalių ir skirtingų derinių išgausite, jei dažydami naudosite ir baltus, ir rudus kiaušinius. Šiandien, sekant dabartines mados tendencijas, putpelių kiaušinių dažymas tampa vis populiaresnis. Tokia įvairi margučių paletė puikiai derės prie paprasto ir kuklaus šventinio stalo.

Svogūnų lukštų pasirinkimas

Kiaušinių spalva priklausys nuo to, kokį lukštą pasirinksite. Jei kiaušinius dažysite baltojo svogūno lukštu, spalva gausis tamsiai oranžinio atspalvio. Raudonieji svogūnai kiaušiniams suteiks bordo atspalvį. Galite maišyti kelių rūšių lukštus – taip margučio spalvai suteiksite spalvų variacijų.

Ingredientų paruošimas

Dažymui reikės:

  • 12 kietai virtų kiaušinių;
  • 12 svogūnų lukštų;
  • 1 litro vandens;
  • 3 šaukštų baltojo acto dažančiam pigmentui sutvirtinti;
  • Augalinio arba alyvuogių aliejaus;
  • Didelio puodo (geriausia nerūdijančio plieno, kurį lengviau išplauti nuo dažų);
  • Sietelio;
  • Šaukšto ir servetėlių.

Kiaušinių virimas

Išimkite kiaušinius iš šaldytuvo 30 minučių prieš virimą, kad jie sušiltų iki kambario temperatūros. Jei jie nėra paruošti iš anksto, tada virimo metu lukštas gali įtrūkti, o svogūno pigmentas pateks į tarpą ir nudažys kiaušinio baltymą.

Kai kiaušiniai atšils, pamerkite juos į šaltą pasūdytą vandenį ir užvirinkite. Kiaušinius virkite 5-8 minutes po to, kai vanduo pradės virti (kietai virti), tada atvėsinkite iki kambario temperatūros. Dabar kiaušiniai paruošti dažymui.

Dažymo mišinio paruošimas

Svogūnų lūkštus būtina palaikyti pusvalandį puode su šaltu vandeniu. Tada į šį indą įpilkite acto, užvirkite ir virkite ant silpnos ugnies dar pusvalandį. Gautą mišinį atvėsinkite iki kambario temperatūros.

Svogūno lūkšto paruošimas kiaušinių dažymui
Svogūno lūkšto paruošimas kiaušinių dažymui

Kiaušinių dažymas

Jei norite gauti vientisą margučių spalvą, perkoškite mišinį per sietelį. Jei norite gauti marmurinį ir neįprastą raštą, tada lukštą galima palikti. Dabar kiekvieną kiaušinį švelniai įdėkite į skystį (šaukšto pagalba), kad mišinys visiškai jį padengtų. Jei paruošto tirpalo neužtenka, galite įpilti vandens. Kiaušiniai turi būti laikomi mažiausiai valandą, o kuo daugiau laikysite tirpale, tuo ryškesnė bus galutinė spalva. Kai kiaušiniai įgaus norimą atspalvį, išimkite juos šaukštu ir padėkite ant sausų servetėlių.

Patiekimas

Kiaušiniams išdžiūvus ir atvėsus iki kambario temperatūros, aptepkite juos augaliniu arba alyvuogių aliejumi. Norėdami tai padaryti, sausas servetėles patepkite aliejumi ir nublizginkite kiaušinio lukštą iki blizgesio. Paruoštus kiaušinius galima išdėlioti į gražų indą ir patiekti prie velykinio stalo.

Nudažyti kiaušiniai velykoms
Nudažyti kiaušiniai velykoms

Karolinos patarimai

Virtuvės šefė Karolina pasidalino keletu patarimų, kurie padės Velykų stalą papuošti netradiciškai ir nustebinti svečius spalvinga puošyba.

Anot virtuvės šefės, velykiniai margučiai geriausiai atrodo dedami ant šviežios žolės, salotų lapų ar šiaudų.

Putpelių kiaušinių dažymo procesas turi tą pačią technologiją kaip ir vištų, tačiau verta atsižvelgti į keletą svarbių dalykų. Putpelių kiaušiniai išverda greičiau, todėl pakanka 2-3 minučių, kad jie būtų išvirti kietai. Be to, skirtingai nei vištos kiaušiniai, putpelių kiaušiniai neskyla, jei jie bus nedelsiant nuleisti į verdantį vandenį.

Populiariausi klausimai ir atsakymai

Marmuriniai margučiai
Marmuriniai margučiai

Atsakysime į populiarius klausimus, kaip namuose dažyti kiaušinius su svogūnų lukštais, kad suprastume visas šio proceso subtilybes.

Norėdami sukurti originalų raštą, dažydami ant kiaušinio galite pridėti lapelių ar įvairių žalumynų, o tada pritvirtinti juos apvyniodami audiniu arba siūlais. Ant baltų kiaušinių raštas gausis ryškesnis.

Kitas įdomus būdas yra išbraižyti raštą plona adata.

Prieš dažydami ant virtų kiaušinių lašindami karštą vašką, galite gauti paprastą taškuotą raštą. Tokie kiaušiniai buvo vadinami margučiais.

Norėdami gauti marmurinius kiaušinius, jums reikės svogūnų lukštų ir visų kitų velykinių kiaušinių dažymo ingredientų. Svogūnų žievelę reikia smulkiai supjaustyti ir pritvirtinti ant šlapių kiaušinių. Tada kiekvienas kiaušinis įvyniojamas į marlę ir užpilamas paruoštu dažų tirpalu. Šiame procese pagrindinis sėkmės komponentas yra visų paruošimo sąlygų laikymasis. Margučiai žiūrėsis stilingai, jei marmurinius kiaušinius ant šventinio stalo sumaišysite su paprastais.

Taip pat velykiniams kiaušiniams galite suteikti neįprastą spalvų palėtę su kitais natūraliais dažais. Pavyzdžiui, burokėliai nuspalvins juos šviesiai rausvu atspalviu. Šiek tiek gelsvą spalvą galima išgauti lukštą patrynus citrinos sultimis, apelsino ir morkų mišiniu. Lukštas taps žalias, jei virtus kiaušinius mirkysite špinatų ir dilgėlių mišinyje. Raudoni kopūstai ir raudonieji svogūnai suteiks mėlyną atspalvį, stipriai užplikyta malta kava suteiks smėlio spalvos, o beržo lapų, medetkos žiedų ir ciberžolės nuoviras nuspalvins kiaušinius ryškiai geltonai.