Bananų nauda

Bananas – bananinių šeimos žolinių augalų gentis, kurioje yra apie 80 rūšių, iš kurių tik dalis yra valgomų. Kilęs iš Pietryčių Azijos ir šiuo metu daugiausiai auginamas Afrikoje, Azijoje, Centrinės Amerikos kraštuose – t.y. ten kur yra tropinio ir subtropinio klimato sąlygos.

Auga ant panašių į medžius krūmų, o bananų kekės siekia net iki 3m. Pats vaisius gali būti įvairaus dydžio (ilgis nuo 6 iki 35 cm), o nevalgoma luobelė – įvairių spalvų (žalia, geltona, raudona).

Yra ne tik saldžių ir sultingų bananų rūšių, bet ir miltingų, kurios sudaro Afrikos gyventojų maisto pagrindą. Miltingi bananai yra verdami kaip bulvės, džiovinami, kepami, malami į miltus ir pan.

🍌 Banano kalorijos ir maistinė vertė

Kuo naudingi bananai?

  • Maistinė vertė – Vaisiaus minkštime yra apie 75 proc. vandens, 15-20 proc. cukrų, apie 7 proc. krakmolo, 1,3 proc. baltymų, 0,3-0,6 proc. riebalų.
  • Vitaminai – bananuose gausu A, C ir B1, B2, B6 grupės vitaminų.
  • Mineralinės medžiagos – Dėl atitinkamo kalio ir natrio kiekio, JAV maisto ir vaistų institutas rekomenduoja juos vartoti sportininkams ir žmonėms, turintiems problemų su aukštu kraujospūdžiu. Kitos mineralinės medžiagos esančios bananuose tai kalcis, geležis, fosforas, natris ir magnis.

Angliavandeniai, esantys bananuose, yra daug geriau pasisavinami, nei angliavandeniai esantys kituose vaisiuose. Prinokusiuose bananuose yra daug gliukozės, fruktozės ir sacharozės.

Ląsteliena, esanti bananuose, sudaro 2 proc. bendros masės ir palyginus su ląstelienos kiekiu grūduose yra labai maža. Tačiau visgi spartina medžiagų apykaitą ir nors bananai yra kaloringi, jie puikiai tinka visų rūšių dietoms, kurių tikslas yra padėti numesti svorį.

Bananai
Bananai

Bananai, kaip ir daugelis vaisių, turi nedaug riebalų ir puikiai padeda mažinti blogojo cholesterolio kiekį.

Jie retai sukelia alergijas ir yra tinkami net mažiems vaikams.

Įdomybės:

  • Botanikos mokslo požiūriu, bananai tai uogos.
  • Žodis bananas arabų kalboje reiškia pirštą.
  • Bananas yra populiariausias vaisius JAV.
  • Iš manilijos banano lapų (Musa textilis) gaunamas pluoštas pasižymi atsparumu mechaniniam poveikiui, todėl naudojamas virvių, statybinių plokščių ir popieriaus gamybai.
  • Bananai auga visus metus ir yra renkamai kiekvieną dieną.
  • Iš tiesų bananas – tai labai pavojingas sveikatai vaisius. Vien Anglijoje 2001m. užfiksuota virš 300 nelaimingų atsitikimų – dažniausiai paslydimų ant bananų žievės.


Parašykite komentarą