Turinys:
Pirmieji įrašai apie žemuoges siekia II mūsų eros amžių, o senovės romėnai jas vartojo dėl valomųjų ir gaivinamųjų savybių. Senovės indai žemuoges naudojo vietoje dantų pastos, iš žemuogių šaknų gamindavo organizmą valančius preparatus. Pirmykštės indėnų gentys vartojo žemuoges norėdami sustiprinti organizmą ir iš gydyti šlapimo problemas. Taigi, jau nuo senų laikų žinoma, kad naudingas yra visas augalas: ne tik šviežios ar džiovintos uogos, bet ir jų lapai bei šaknys.
Žemuogių kalorijos ir maistinė vertė
- Kalorijų kiekis: 44,5 kcal
- Baltymai: 0,5 g
- Riebalai: 0,3 g
- Angliavandeniai: 7,6 g
- Cukrus: 7 g
- Glikeminis indeksas: 40
Žemuogės yra prisotintos baltymais, riebalais, angliavandeniais, fosforu, celiulioze ir mineralinėmis medžiagomis. Uogose yra gausu vitamino C ir geležies, o šie du elementai yra naudingi sergantiems mažakraujyste. Žemuogėse taip pat yra bet karotino, vitaminų B1, B2, B6, K ir E bei organinių rūgščių, antocianinų, flavanoidų ir taninų.
Kuo naudingos žemuogės?
Žemuogės tirpdo dantų akmenis ir stiprina dantenas. Šiose uogose yra fitoncidų, kurie pasižymi antibakteriniu poveikiu, todėl žemuogių sultimis arba lapų užpilu skalaujama gerklė ar burna, kai kamuoja gleivinės uždegimas arba blogas kvapas. Šias uogas patariama valgyti žmonėms, sergantiems inkstų ir šlapimo pūslės ligomis, esant šlapimo smėliui ar akmenimis, reumatui, taip pat turintiems prastą kraujo ir medžiagų apykaitą. Žemuogės sumažina insulto tikimybę, padeda gydyti podagrą, cukrinį diabetą, dizenteriją ir peršalimo ligas. Diabetikams šios uogos yra ypač naudingos dėl turimos fruktozės.
Žemuogės slopina aterosklerozę, didina kraujagyslių elastingumą, skysčių išsiskyrimą ir mažina jodo absorbciją skydliaukėje. Šiose uogose esantys vitaminai ir kitos naudingos medžiagos stiprina organizmo imunitetą, reguliuoja žarnyno veiklą, šalina iš organizmo toksines medžiagas ir stiprina širdį. Žemuogėse yra biologiškai aktyvių medžiagų, kurios veikia raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, todėl šios uogos naudingos sergantiems mažakraujyste.
Žemuogių lapų nauda
Nereikėtų pamiršti ir žemuogių lapų, kurie taip pat turi gydomųjų savybių. Lapuose yra didelis kiekis taninų, flavanoidų, organinių rūgščių ir mineralinių medžiagų. Šios medžiagos skatina šlapimo ir kenksmingų medžiagų pasišalinimą iš organizmo.
Žemuogių lapų nuoviras
Žemuogių lapų nuovirą patariama vartoti sutrikus medžiagų apykaitai, kepenų ir blužnies veiklai, taip pat esant vidurių užkietėjimui ar kraujo krešuliams. Žemuogių arbata gali būti puikiu ir sveiku įprastos arbatos pakaitalu. Žemuogių arbatai labiausiai tinka jauni žemuogių lapai, kadangi seni lapai suteikia kartumo. Žemuoges patariama maišyti su kitomis arbatžolėmis, pavyzdžiui, melisos lapais, čiobreliais ir kitais.
Jautriems žmonėms žemuogės gali sukelti alergines reakcijas, todėl šias uogas patariama valgyti saikingai. Taip pat nerekomenduojama žemuogių valgyti pusryčiams, kuomet skrandis yra tuščias.
Kaip ir kiek laikyti
Šviežiai nuskintos uogos šaldytuve laikomos 2-3 dienas, šaldytos – 6 mėnesius. Džiovintos uogos laikomos tamsioje, sausoje vietoje iki šešių mėnesių.