Ilgą laiką buvo manoma, kad kokosų aliejus yra nesveikas ir kenkia širdžiai, tačiau dabar šis mitas yra paneigtas ir kokosų aliejus yra laikomas universaliu bei žmogaus organizmui naudingu produktu. Kokosų aliejus yra tinkamas sveika gyvensena ir mityba besirūpinantiems žmonėms bei didina organizmo atsparumą įvairias ligas sukeliantiems virusams ir bakterijoms.
Kokosų aliejaus rūšys
Aliejus gaunamas keliais būdais. Svarbus yra produkto grynumo laipsnis. Norint išsiaiškinti, koks aliejus yra lentynoje, padės užrašai ant etikečių.
- Virgin arba Extra Virgin Coconut Oil – yra pirmojo spaudimo aliejus iš šviežio minkštimo, kuris sutrupinamas specialiu įtaisu varžto pavidalu. Tada pienas fermentuojamas ir nuo jo atskiriamas aliejus;
- Pure Coconut Oil – aliejaus išspaudimas iš džiovintų kokosų naudojant presą. Toks aliejus vertinamas labiau, nes jame didesnė maistinių medžiagų koncentracija;
- Organic Coconut Oil – aliejus, kuris išgaunamas iš vaisių, užaugintų nenaudojant chemikalų;
- Coconut Oil – yra karšto spaudimo kokosų aliejus, iš kurio gaunamas nerafinuotas aliejus. Džiovintas minkštimas virinamas arba kepinamas.
Nerafinuotas aliejus yra tirštesnis, neišvalytas nuo priemaišų, ryškaus kvapo ir gelsvos spalvos. Rafinuotas – skaidrus ir beveik bekvapis, etiketėje turi atitinkamą pavadinimą – santrumpa RBD. Šio tipo aliejus dažniausiai randamas maisto gaminimo receptuose.
Kuo naudingas kokosų aliejus?
Kokosų aliejus teigiamai veikia skydliaukės hormonus ir gali atstatyti normalią skydliaukės funkciją. Sutrikusi skydliaukės funkcija skatina „blogojo“ cholesterolio kiekio didėjimą kraujyje. Tačiau kokosų aliejus turi sočiųjų riebalų – lauro rūgšties, kuri kraujyje padidina gerojo cholesterolio kiekį. Kokoso aliejus scholesterolį paverčia į pregnelonolį, kuris yra daugelio kūnui reikalingų hormonų pagrindas. Šis aliejus taip pat reguliuoja cukraus kiekį kraujyje ir skatina insulino išsiskyrimą organizme.
Mokslininkai teigia, kad žmogaus organizmas įsisavina kokosų aliejų kur kas lengviau nei bet kokį kitą, kadangi jame yra skirtingi trigliceridų tipai. Kokoso sudėtyje yra specifiniai riebalai – vidutinės grandinės triglicerinai, kuriuos skaidant kepenys efektyviai naudoja energiją. Aliejus taip pat gerina virškinimą ir padeda įsisavinti vitaminus, todėl gerėja medžiagų apykaitą, o žmogus pajaučia turįs daugiau energijos ir ištvermės. Kokoso aliejus taip pat mažina riebalų kiekį kraujyje, sukelia sotumo jausmą, todėl padeda numesti nereikalingą svorį. Teigiama, kad kasdien suvartojant maždaug du šaukštus kokosų aliejaus galima lengvai atsikratyti net gi riebalus nuo pilvo.
Kur naudoti kokosų aliejų?
Kokosų aliejus yra lengvai prieinamas, nebrangus ir yra tinkamas daug kam naudoti. Kietos konsistencijos kokosų aliejų galima tepti ant duonos kaips sviestą, o skystos konsistencijos – kepime. Kokosų aliejų galima naudoti esant labai aukštai temperatūrai, todėl laikomas pačiu tinkamiausiu aliejumi patiekalų kepime keptuvėje. Žinoma, kaip ir bet kurį kitą aliejų, perkeptas kokosų aliejus ne tik pakeičia patiekalo skonį, bet ir prikaupia organizmui žalingų medžiagų. Kokosų aliejų galima naudoti su keptomis daržovėmis, karčiais žalumynais bei bananų duona. Aliejų taip pat galina naudoti svogūnų ir česnakų kepimui, kadangi jis suteikia šioms daržovėms malonų skonį. Kokosų aliejų taip pat galima naudoti kaip avižinės košės pagardą ir ši tampa kur kas puresnė. Specialistų teigimu, kokosų aliejus yra puikus pasirinkimas sveikos gyvensenos principais besivadovaujantiems veganams ir žaliavalgiams.
Kokosų sudėtyje esantis aliejus yra puiku antioksidantas ir apsaugo odą nuo senėjimo. Kokoso aliejus yra puiki drėkinamoji priemonė odai ir plaukams, kadangi jis turi didelį vitamino E kiekį. Todėl aliejus minkština ir drėkina odą bei apsaugo ją nuo išdžiūvimo. Daugelis moterų kokosų aliejų labiausiai pamėgo dėl nuostabaus jo kvapo. Tačiau svarbu naudoti organišką aliejų, kuriame būtų kuo mažiau toksinų ir pesticidų.
3 komentarai apie “Kokosų aliejaus nauda”