Sužinosite
Apelsinas – taip vadinami vaisiai, kuriuos mezga kai kurie citrinmedžiai. Apelsino pavadinimas botanikos mokslo požiūriu nėra mokslinis, o tik liaudiškas. Apelsinai kilę iš Kinijos ir Rytų Azijos. Šiuo metu didžiausi apelsinų augintojai tai Brazilija, JAV, Kinija. Dauguma apelsinų yra skiriama sulčių gamybai. Apelsinas tai vienas iš pagrindinių auginamų vaisių.
🍊 Apelsinų kalorijos ir maistinė vertė
- Kalorijų kiekis: 36 kcal
- Baltymai: 0,9 g
- Riebalai: 0,2 g
- Angliavandeniai: 8,1 g
- Glikeminis indeksas: 45
🍊 Kuo naudingi apelsinai?
Apelsinų minkštimas turi apie 12% cukrų ir apie 2% citrinos rūgšties. Apelsinus galima valgyti žalius, spausti iš jų sultis ar gaminti džemus. Juose gausu pektino, kuris gerina žarnyno darbą ir apsaugo jį nuo toksinų. Vaisius puikiai tinka detoksikacijos dietoms ir vienadienėms sulčių dietoms. Terpenai, esantys apelsinuose, turi antibakterinių ir antivirusinių savybių, puikiai sustiprina vitamino C poveikį, todėl apelsinus patartina valgyti peršalus, susirgus kvėpavimo takų ligomis ar gripu. Verta žinoti, kad reikėtų valgyti ne tik patį minkštimą, o ir baltą žievę. Balta žievė turi daug vitamino P ir pektino, padeda sumažinti ‚blogojo“ cholesterolio kiekį bei pašalina vidurių putimą. Apelsino žievę galima naudoti kaip prieskonį desertams ir konditerijos gaminiams.
- Vitaminai – Apelsinuose itin gausu vitamino C, o tai pat A, P ir B grupės vitaminų.
- Mineralinės medžiagos – apelsinuose yra daug kalio, kalcio ir magnio, o tai pat nedideli kiekiai fosforo, natrio, cinko ir geležies.
- Kaloringumas – 100 g apelsinų turi apie 36 kcal.
🍊 Įdomybės
- Apelsinai išsiskiria tuo, kad prinokę gali kabėti medžiuose virš 3 mėnesių, o nuskinti – labai gerai išsilaiko.
- Nuskinti apelsinai kelioms valandoms yra patalpinami etileno aplinkoje (kaip ir dauguma citrusinių vaisių). Po kelių valandų vaisiai įgauna ryškią oranžinę spalvą. Taip apdoroti vaisiai nėra kenksmingi žmogaus sveikatai.
- Būna ne tik saldžiarūgščių apelsinų. Yra ir kartusis apelsinas (Citrus aurantium) (daugiausiai auginamas Ispanijoje), kuris turi oranžinės spalvos vaisius, kurie nevalgomi žali, o naudojami kaip prieskoniai arba gaminat įvairius džemus, uogienes bei vaistus virškinimui pagerinti.
- Dauguma pardavinėjamų pakeliuose sulčių yra gaminami iš koncentrato arba savo sudėtyje turi konservantų. Todėl sveikiausios apelsinų sultys yra šviežiai išspaustos.
Kaip ir kiek laikyti?
Rinkitės apelsinus be pažeidimų, pelėsių ar sausų odelių. Vidutiniškai dvi savaites galite juos laikyti vėsioje, sausoje vietoje, tiks šviežių daržovių ir vaisių dėžutė šaldytuve. Tačiau neverta dėti apelsinų į maišelį: jie greitai pradės gesti nuo kondensato.
1 komentaras apie “Apelsino nauda”