Kodėl jaučiamės alkanos net ir pavalgiusios?

Greičiausiai organizmas nori jus apgauti, tačiau neleiskite jam to padaryti! Užkandžiavimas ir nuolatinis kramsnojimas jums tikrai nepadės sulieknėti. Aiškinamės priežastis, kodėl net ir pavalgiusios kartais jaučiame alkį.

Akys mato

Mūsų smegenų struktūra kinta priklausomai nuo to, kokį patiekalą matome priešais savo akis – mėgstamą ar ne. Todėl nieko keisto, kad po pietų matydamos virtuvėje stovintį mėgstamą pyragą ar šokoladinį batonėlį, jūs norėsite jį suvalgyti. Organizmas nujaučia, kad tas skanėstas gali patekti į jį ir laukia to, kas jam patinka, siųsdamas nepasisotinimo signalus.

Gardus ir malonus kvapas

Kvapas yra vienas stipriausių pojūčių, todėl užuodę gardžiai kvepiantį maistą, informuojame organizmą, kad skanus maistas yra visai netoliese. Malonūs kvapai skatina insulino gamybą organizme, todėl pradedame jausti alkį. Vaizdas ir kvapas yra labiausiai apetitą keliantys veiksniai.

Laikas valgyti

Organizmas pripranta valgyti vienu metu. Jeigu pastaruosius mėnesius pietus valgėte pirmą valandą dienos, tuomet nenuostabu, kad artėjant pirmai valandai jūs pradėsite jausti alkį, nepaisant to, kad neseniai suvalgėte obuolį. Mūsų organizmas turi vadinamąjį atmintį ir pripranta gauti maisto tam tikrą valandą, todėl gurgiantis pilvas yra priminimas jums, kad metas valgyti.

Maisto įvairovė

Neretai pavalgę gana sočius pietus jaučiame, kad skrandyje dar yra vietos ir desertui. Taip yra todėl, kad maisto porcijoje nebuvo organizmui reikalingų angliavandenių. Tačiau po pietų jums nebūtina sukrimsti plytos šokolado ar suvalgyti riebaus pyragaičio. Paprasčiausiai į pietums valgomas salotas įmaišykite kelis gabalėlius vaisių.

Per daug angliavandenių

Įvairūs kepti valgiai, sumuštiniai, makaronai ar įvairūs sirupai yra gausiai prisotinti rafinuotais angliavandeniais, kurie tinkamai nepasotina organizmo, todėl pavalgius tokių maisto produktų, alkio pojūčio galime sulaukti jau po valandos.

Alkoholis

Alkoholiniai gėrimai stimuliuoja norą valgyti. Tikriausiai teko pastebėti, kad išgėrus šiek tiek alaus, vyno ar kito alkoholinio gėrimo, pradedame norėti kokio nors užkandžio – keptos duonos su sūriu, alyvuogių, įvairių sūrių ar mėsos rinkinio. Išgėrus alkoholio tampa sunkiau atsispirti maistui ir įtikinti save, jog daugiau valgyti nebereikia.

Apetitas ir temperatūra

Kuo žemesnė temperatūra, tuo didesnis apetitas – tai lengviausia pastebėti karštomis vasaros dienomis, kai nesinori nieko valgyti, tačiau užsukus į vėsią patalpą, pilvas kaip mat pradeda gurgti. Esant žemai oro ar patalpos temperatūrai sulėtėja medžiagų apykaita, todėl organizmas nori susišildyti, o tai padaryti galima maisto pagalba. Jeigu mums karšta, organizmas supranta, jog esame sotūs. Šį organizmo fenomeną neretai išnaudoja viešojo maitinimo įstaigos, kadangi restoranuose ar kavinėse dažniausiai būna gana vėsu.