Kalėdinis pyragas “Stollen”

“Stollen” (štolen) – tradicinis vokiečių pyragas su ilgaamže istorija, valgomas Kalėdų metu. Tai pailgos formos pyragas su riešutais, džiovintais vaisiais, gausiai apibarstytas cukraus pudra. Šiam pyragui suteikiama speciali forma, kuri simbolizuoja kūdikėlį Jėzų, įvyniotą į baltą vystyklą. Gaminami įvairių skonių “Stollen” – su varške, aguonomis, migdolais, marcipanais, bet, ko gero, pats populiariausias yra Drezdeno štolenas, išsiskiriantis dideliu kiekiu sviesto. “Stollen” skonio paslaptis – iškeptas pyragas laikomas nuo dviejų savaičių iki mėnesio, nes tik tuomet atsiskleidžia visas pyrago skonis ir aromatas…

“Stollen” Kalėdinis pyragas

Taigi, prisižiūrėjusi šio pyrago nuotraukų, prisiskaičiusi atsiliepimų, nusprendžiau ir aš Kalėdoms iškepti “Stollen”. Kadangi iki Kalėdų beliko šiek tiek mažiau nei mėnuo, pats laikas imtis darbo 😉 Radau įvairių, įvairiausių receptų, labai norėjau iškepti su marcipaniniu įdaru, bet namie ne visi mėgsta marcipanus, tad šios minties atsisakiau ir pasirinkau Drezdeno tradicinio štoleno receptą.

Pyrago ingredientai

Tešlai:

 • 440 g miltų;
 • 15 g sausų mielių;
 • 120 g tirpinto sviesto;
 • 6 kiaušinių tryniai;
 • 120 ml pieno;
 • 1 a.š. cukraus;
 • 3 v.š. rudojo cukraus;
 • 2 stiklinės įvairių riešutų;
 • 1 stiklinė tamsių razinų;
 • 1 stiklinė cukatų ir džiovintų vaisių;
 • 1 stiklinė tamsaus romo arba brendžio;
 • 1 citrinos žievelė.

Apibarstymui:

 • 100 g tirpinto sviesto;
 • 150 g cukraus pudros.

Kalėdinio pyrago paruošimas

 1. Riešutus, razinas ir cukatus su džiovintais vaisiais užpilti romu arba brendžiu, palikti 4 – 6 val.
 2. Į indą suberti 5 v. š. miltų, 1 a. š. cukraus (paprastą, ne rudąjį), mieles, supilti pieną. Viską išmaišyti iki vienalytės masės, uždengti ir pastatyti šiltai 20 min.
 3. Į pakilusią masę sudėti tirpintą sviestą, trynius, rudąjį cukrų, sutarkuotą citrinos žievelę ir likusius miltus. Išmaišyti, kad gautųsi vientisa masė. Tuomet sudėti išmirkytus riešutus su džiovintais vaisiais, išminkyti tešlą. Gautą tešlą padėti į indą, uždengti rankšluosčiu ir pastatyti šiltai 2 val. (tešla turi pakilti dvigubai).
 4. Iš pakilusios tešlos suformuoti pyragą. Nerašysiu kaip formuoti tradicinę pyrago formą – šiame video labai gerai matosi kaip tai daroma (aš šiek tiek persistengiau bekočiodama ;).
 5. Pyragą padėti į kepimo popieriumi išklotą skardą. Uždengti rankšluosčiu ir pastatyti šiltai 1 val.
 6. “Stollen” kepti 170 – 180 C įkaitintoje orkaitėje apie 60 min. (mediniu smeigtuku patikrinti, ar pyragas iškepęs).
 7. Dar karštą, iš orkaitės išimtą pyragą sutepti 1/5 tirpinto sviesto, apibarstyti 1/5 cukraus pudra. Tai pakartoti dar 4 kartus, kol bus suteptas visas sviestas ir užbarstytas visas cukrus.

Pyragą atvėsinti, suvynioti į foliją ir kurs nors gerai paslėpti iki Kalėdų 🙂

Skanaus!

P.S. Aš dėjau lazdynų ir migdolų riešutus, džiovintus abrikosus, kinkanus, vyšnias, svarainius, cukruotus ananasus. Viską sudėjau į indą, supyliau brendį ir, uždariusi dangteliu, periodišką indą pakratydavau – brendis labai gerai susigėrė į riešutus ir vaisius, neliko nei lašelio. Prieš dėdama į tešlą, riešutus ir didesnius vaisius dar pasmulkinau.

Jei kepant, pyrago viršus labai patamsės, po 40 min. kepimo, pyragą galima pridengti folija.

Mano pyragas jau suvyniotas ir gerai paslėptas laukia Kalėdų… Tikiuosi, nieko blogo per tas savaites neatsitiks (pyragas nesudžius ar nesupelys), bet po kelių savaičių ištrauksiu pyragą į dienos šviesą pasižiūrėti kaip jis “bręsta” 😉1 komentaras apie “Kalėdinis pyragas “Stollen””

Parašykite komentarą