Turinys
Kita vertus, šis procesas nėra sunkus – atrodytų, tiesiog sudėkite juos į puodą, išmaišykite ir palaukite penkias minutes. Tačiau, norint gauti tikrą malonumą iš pagaminto patiekalo, jo išvaizdos ir konsistencijos, reikia atsižvelgti į kai kurias subtilybes.
Kaip virti koldūnus?
Svarbiausia optimalios proporcijos ir laikas. Prieš virdami koldūnus, turite žinoti kiekį vandens jiems virti. Įpilkite vandens iki pusės puodo, daugiausia iki trijų ketvirčių. Taip yra dėl to, kad koldūnai išstumia dalį skysčio. Kad puodas nebūtų per “ankštas”, jis turi būti platus, bet ne per gilus.
Vandens kiekį rinkitės taip:
- 0,5 kilogramo koldūnų – 1,5 litro
- 1 kilogramas – 3 litrai
- 1 porcija (15-20 vnt.) – 0,5 litro
Išvirus koldūnams reikia juos atsargiai išgriebti dideliu šaukštu arba kiaurasamčiu (šaukštu su skylutėmis arba sieteliu) iš puodo su vandeniu, sudėti į lėkštę arba keptuvę, leisti nutekėti likusiam vandeniui, jį nupilti ir tik po to išdėlioti į lėkštes (paskirstyti porcijomis) ir paskaninti sviestu, grietine arba padažų.
Kiek virti koldūnus?
Koldūnai verdami nuo 8 iki 12 minučių, priklausomai nuo koldūnų didumo. Kai jie išplaukia į paviršių, ugnį reikia truputį sumažinti, kad vanduo ne taip smarkiai burbuliuotų, nes tai taip pat yra viena iš priežasčių, dėl kurios koldūnai suyra. Vandenį galima pasūdyti, įdėti ten prieskonių (lauro lapą, pipirą). Kai koldūnai iškyla į paviršių, juos reikia virti dar 3-4min.
Patarimai kaip išvirti skanius koldūnus
- Verdant koldūnus galima paskaninti juos įvairiomis žolelėmis, juodaisiais pipirais, lauro lapu.
- Kad koldūnus paruošti greitai, užvirinkite vandenį virdulyje o ne puode.
- Vandens turi būti 3 kartus daugiau. Pavyzdžiui 0,5kg koldūnams reikės 1,5 litro vandens.
Klasikinis koldūnų virimo būdas
Jums reikės:
- Koldūnų – 1 kg;
- Vanduo – 3-4 l;
- Druska – 2 arbatiniai šaukšteliai;
- Lauro lapas – 3 vnt;
- Juodieji pipirai – 3-4 vnt.
Paruošimas
- Į puodą su vandeniu suberkite lauro lapą, juoduosius pipirus, druską, uždėkite ant maksimalios ugnies ir palaukite, kol užvirs.
- Sudėkite koldūnus, iš karto išmaišykite, kad nesuliptų. Kol koldūnai virs, dar kelis kartus pamaišykite.
- Sumažinkite ugnį iškart po to, kai jie iškyla į paviršių, ir pavirkite apie 5 minutes.
- Paragaukite, ar tešla išvirusi; ji turi suminkštėti.
- Išimkite koldūnus kiaurasamčiu, kad nuvarvėtų skystis.
- Sudėkite į lėkštes ir patiekite.
Į kokį vandenį mesti koldūnus?
Dėdami koldūnus į vandenį, nesumažinkite kaitros. Koldūnus reikia dėti į verdantį vandenį, tešla gerai nuplikoma ir koldūnai nesulimpa. Jei sudėjus koldūnus vanduo nustoja virti, palaukite, kol vėl užvirs.
- Kad tešla neištyžtu, o koldūnai išlaikytų formą, virimo pabaigoje nepalikite jų sultinyje.
- Kaip laikyti virtus koldūnus? Šaldytuve, be sultinio, sandariai uždarytame inde, atvėsintus. Saugojimo laikas yra iki 3 dienų.
Klasikinis koldūnų receptas
Ingredientai:
- Kvietiniai miltai 660 g;
- Vanduo 400 ml;
- Kiaušiniai 1 vnt;
- Kiauliena 460 g;
- Jautiena 400 g;
- Svogūnai 1 galvutė;
- Druska pagal skonį;
- Malti juodieji pipirai pagal skonį.
Paruošimas:
- Paruošiame mėsos faršą. Jautieną ir kiaulieną supjaustykite į gabalėlius ir sumalkite mėsmale. Įdėkite druską, pipirus, šiek tiek vandens (50-70ml), svogūną ir viską išmaišykite. (Svogūną taip pat geriausia sumalti mėsmale).
- Supilkite išsijotus miltus ant stalo paviršiaus. Tada centre padarykite įdubimą ir supilkite 330 ml vandens maišyto su kiaušiniu ir druska (12g), ir minkykite iki tol, kol tešla taps kieta. Leiskite tešlai pastovėti 20-30 minučių – per tiek laiko glitimas pats išbrinksta ir pradeda formuotis. Turi gautis elastinga tešla.
- Tešlą plonai iškočiokite ir suformuokite koldūnus. Išspauskite tešlos apskritimus mažo skersmens stikline, taurele ar kitos formelės pagalba. Į apskritimų centrą dėkite po šaukštelį mėsos įdaro, perlenkite perpus ir gerai užspauskite. Virkite koldūnus pasūdytame vandenyje 8-10 minučių.
Patiekite koldūnus su sviestu, grietine ir actu.