Kuo ir kaip tręšti paprikas?

Ir iškart po pasodinimo, žydėjimo ir derėjimo metu paprikai reikia daug maistinių medžiagų. Priešingu atveju augalai pradės temptis, sulėtės augimas, sumažės derlius arba susirgs. Kaip maitinti šią „kaprizingą“ daržovę kiekviename jos gyvenimo etape, kad ji gerai augtų ir vystytųsi, būtų gausus derlius? Išsiaiškinkime tai kartu.

Paprikos tręšimas prieš ir po sodinimo į žemę

Namuose auginami paprikos daigai, priklausomai nuo veislės, paprastai yra paruošti persodinti į nuolatinę vietą praėjus 50–70 dienų po išdygimo. Dar prieš šią procedūrą jauni augalai pirmą kartą maitinami. Kaip, su kuo ir kada tai daroma?

1-2 tikrųjų lapelių fazėje atliekamas paprikos genėjimas (jei sėklos buvo sėjamos į bendrą daigų dėžutę) ir tręšimas dviem etapais. Pirmą kartą – praėjus savaitei po genėjimo (10 l vandens ir 10 g amonio salietros, 25 g superfosfato ir 15 g kalio sulfato), antrą kartą – dar po dešimties dienų su ta pačia sudėtimi.

[the_ad_placement id=”h2-1-desktop”][the_ad_placement id=”h2-1-mobile”]

Dirva ant lysvių paprikai ruošiama nuo rudens – čia taip pat neapsieinama be maistinių medžiagų. Prieš prasidedant rudens šalnoms, perkasama dirva būsimai paprikai, į 1 kv.m įpilant kibirą komposto, sumaišyto su 20 g superfosfato. Jei nespėjote patręšti dirvos anksčiau laiko, galite tai padaryti pavasarį (kibiras humuso ir 1 stiklinė pelenų 1 kv.m).

Pirmą kartą pasodinus paprikos daigus nuolatinei „gyvenamajai vietai“ naujoje vietoje, patartina jas tręšti praėjus dviem savaitėms po sodinimo procedūros – per tiek laiko šaknų sistema turėtų spėti prisitaikyti. Norėdami tai padaryti, ištirpinkite 2 šaukštelius karbamido ir superfosfato su 10 litrų vandens. Vienam augalui reikės 1 litro tirpalo. Taip pat augalus galite tręšti organinėmis medžiagomis – pavyzdžiui, perpuvusiu mėšlu, praskiestu vandeniu (1:5) arba paukščių išmatomis (1:20).

[the_ad_placement id=”h2-2-desktop”][the_ad_placement id=”h2-2-mobile”]
Svarbu: su organinėmis medžiagomis turite būti labai atsargūs, kad neviršytumėte dozės. Daugelis pradedančiųjų daržininkų mano, kad organinės trąšos yra visiškai saugios, tačiau paukščių išmatos ar mėšlas gali sudeginti šaknis. O amoniakas iš šlapimo rūgšties irimo gali sulėtinti jaunų augalų augimą.

Išorinis paprikos tręšimas augimo ir žydėjimo metu

Žydinti paprika
Žydinti paprika

Augančios paprikos tręšemos pagal poreikį – nuo ​​2 iki 4 kartų per sezoną. Apie patį pirmąjį išorinį tręšimą jau kalbėjome aukščiau. Aptarsime kaip toliau tręšti augalus augimo ir žydėjimo metu, bet prieš prasidedant derėjimui.

Antrasis išorinis tręšimas atliekamas, kai ant paprikos susidaro pumpurai. 10 litrų vandeniui paimkite 10 g amonio nitrato, 25 g superfosfato ir 25 g kalio sulfato.

[the_ad_placement id=”h2-3-desktop”][the_ad_placement id=”h2-3-mobile”]

Vėlesnis tręšimas atliekamas tik prireikus (su dviejų savaičių pertrauka), jei augalų vystymasis sulėtėjo.

Tręšimą geriausia derinti su kitu laistymu. Taip jūs apsaugote augalų šaknis nuo nudegimų.

Kas savaitę maitinkite augalus pelenų antpilu (2 puodeliai pelenų ir 10 litrų vandens) arba dilgėlių užpilu, pridedant mėšlo, kad paprika greitai augtų.

Paprikos tręšimas derėjimo metu

Gausus paprikos derlius
Auganti paprika

Vaisių laikotarpiu papriką galite tręšti, ištirpindami 10 g amonio salietros ir 200 g pelenų su 10 litrų vandens.

[the_ad_placement id=”h2-4-desktop”][the_ad_placement id=”h2-4-mobile”]

Iš mineralinių mišinių šiuo metu galite naudoti: 2 šaukšteliai kalio sulfato ir superfosfato su 10 litrų vandens. Sunaudojimo norma – 1 litras vienam krūmui.

Saldžiųjų paprikų tręšimas yra paprastas, bet privalomas šios kultūros įvykis. Nepamirškite laiku patręšti savo sodinukų, kad gautumėte tikrai gausų ir gražų mėgstamų daržovių derlių.



Parašykite komentarą