Kaip šventes praleisti sveikiau?

Šv. Kalėdos ir Naujieji Metai neapsieina be stipresnių gėrimų. Tačiau kaip džiaugtis puikia nuotaika, skaniu alkoholiniu gėrimu ir nepakenkti sau?

Šiuo metu teigiama, jog moteriai per dieną reikėtų išgerti ne daugiau kaip 2 arba tris alkoholio vienetus per dieną, jeigu ji nenori pakenkti savo sveikatai.

Kas yra alkoholio vienetas?

 • Vieną alkoholio vienetą (Alkoholio tūrio vienetas, Alcohol By Volume) turės 125 ml 8%  stiprumo vyno.
 • Vieną alkoholio vienetą taip pat turės 25 ml stipriojo gėrimo.

Tačiau ne visi vynai yra vienodo stiprumo. Neretai vynas yra 12%, o į taurę paprastai pilama apie 250 ml vyno. Na, o baruose į kokteilius gali būti pilamaiki 50 ml stipriųjų gėrimų.

Kaip linksmintis ir neprarasti saiko?

Kaip linksmintis ir neprarasti saiko?

 1. Vakarą pradėkite gerdami gaivinančiuosius gėrimus be alkoholio. Jie puikiai malšina troškulį, todėl mažiau norėsis alkholio.
 2. Būkite vairuotoju. Tai bus puiki proga atsisakyti stipresnio gėrimo.
 3. Skaitykite etiketes. Šiuo metu kai kurie gamintojai jau žymi alkoholio vienetus ant etikečių. Pasirinkdami gėrimą su mažesniu alkoholio vienetų procentų (ABV), alkoholio suvartosite mažiau. Pvz. Tame pačiame 9% ABV vyno kiekyje alkoholio bus mažiau, nei vyne, kuriame ABV yra  14%,.
 4. Pakeiskite taures. Jeigu švenčiate namuose, – pasidarykite sau dovaną ir pakeiskite dideles vyno taures į mažesnes, kuriose telpa tik 125 ml.
 5. Įsigykite matuoklį. Jeigu mėgstate priimti svečius namuose, – investukite į vyno matuoklį. Psst. Tai gali būti puiki dovana!
 6. Gudraukite. Skieskite savo gėrimus. Nepatikėsite, bet maža  125 ml vyno taurė praskiesta 125 ml putojančo dietinio limonado  arba tuo pačiu kiekiu  gazuoto  vandens numalšins ne tik numalšins troškulį, bet ir suteiks tokį pat malonumą kaip 250 ml vyno taurė. Gudrauti galima ir pilną ledukų stiklinę užpilant šlakeliu alkoholio. Taip alkoholio išgersite mažiau, o troškulys bus numalšintas.
 7. Koktelius rinkitės protingai. Kokteilius rinkitės atsargiai.
2 alkoholio vienetai

Verta žinoti, jog Daikiri, Maskvos Mulo, Jūros vėjelio, Baltojo Ruso, Kruvinosios Merės, Cuba Libre, Harvey Wallbanger ir Kir Royale yra tik po 2 alkoholio vienetus.

3 alkoholio vienetai

Sekso paplūdymyje, Kosmopolitano, Long Island Ledinės arbatos, Singapore Sling ir Mai Tai kokteiliuose yra po 3 alkoholio vienetus.

4 alkoholio vienetai

Na o Zombyje yra net 4 alkoholio vienetai.

Kuo keisti stipresnius gėrimus?

 • 25 ml Brendžio yra 1 vienetas alkoholio. Jeigu jį pakeisite 25 ml Baileys likerio, išgersite tik 0.4 vienetus.
 • Pina colada kokteilyje yra 2 alkoholio vienetai. Malibu limonade yra 0.5 vieneto alkoholio.
 • Pimms limonade yra 1.3 vieneto alkoholio. Jeigu jį pakeisit Cinzano arba Martiniu (50 ml) praskiesdami jį limonadu, suvartosite tik 0.8 vienetus alkoholio.
 • Margaritos kokteilyje yra 3 alkoholio vienetai. Tuo tarpu tame pačiame kiekyje Mojito yra tik 2 alkoholio vienetai.
 • Didelėje 250ml vyno taurėje (12%,ABV) yra 3 alkoholio vienetai. Tačiau jeigu 125 ml 12%,ABV vyno praskiesite 125 ml limonado, išgersite tik 1.5 vieneto alkoholio.
 • 150 ml šampano taurėje yra 1.8 alkoholio vienetai. Tuo tarpu gerdami džiną (25ml) su toniku išgersite tik 1 alkoholio vienetą.
 • 50 ml konjako turi 2 alkoholio vienetus. Tuo tarpi 50 ml Porto vyno yra tik 1 alkoholio vienetas.