Kas yra glikeminis indeksas?

Mokslininkai pabandė suskirstyti šiuos produktus pagal taip, kaip jie pakelia gliukozės kiekį kraujyje. Tokio matavimo standartu buvo pasirinktas tam tikras gliukozės kiekis (50 gramų) arba tam tikras baltos duonos kiekis. Jis sutartinai pasirinktas kaip turintis glikemijos indeksą, kuris yra lygus 100.

Maisto produktai yra skirstomi pagal tai, kaip jie pakels kraujo glikemiją lyginant su standartiniu gliukozės kiekiu. Pvz. Jeigu suvalgysite bananą, kurio glikemijos indeksas yra 53, tai reiškia, kad bananas pakels jūsų glikemiją tik 53 % to kiekio nei išgėrus 50g gliukozės.

Maisto produktų glikemijos indeksas

Pagal tai maisto produktai buvo suskirstyti grupėmis į

  • Žemo glikemijos indekso grupę – <55
  • Vydutinio glikemijos indekso grupę – 55 -69
  • Didelio glikemijos indekso grupę – 70 ir daugiau

Tai supaprastinus reiškia, jog valgant produktus iš mažesnį glikemijos indeksą turinčių produktų grupės, jūsų cukraus kiekis kraujyje bus mažesnis.

Kaip praktiškai vertinti glikemijos indeksą?

Norint suprasti, ką reiškia glikemijos indeksas paimkime paprastą pavyzdį.

Jūs suvalgėte 1 bananą, kurio glikemijos ideksas yra 53. Tai reiškia, kad virškinant 1 bananą išsiskirs 53 %  gliukozės kaip ir virškinant 50 gramų išgertos gliukozės. Bet jeigu jūs suvalgėte du bananus, jų glikemijos indeksas tebėra tas pats. Jis lygus 53. Tačiau jūs suvalgėte didesnį angliavandenių kiekį nei jis yra viename banane.

Kad suprastumėte, kokį darbą turės atlikti jūsų kūnas sudegindamas 2 bananus, jums reikės  glikemijos indeksą padauginti iš angliavandenių kiekio, esančio jūsų valgomo maisto porcijoje. Tai yra jums reikės apskaičiuoti maisto produkto glikeminį krūvį.

Glikeminis krūvis

Glikeminis krūvis
Glikemijos indeksas padeda apskaičiuoti glikeminį krūvį, kuris yra gaunamas su maisto porcija.

Glikeminis krūvis yra apskaičiuojamas paprastai.

Glikemijos indeksas išreiškiamas kaip trupmena  ir šis skaičius padauginamas iš angliavandenių kiekio esančio įprastoje maisto produkto porcijoje.

  • Maistas turintis didelį glikeminį krūvį yra lygus maždaug 50.
  • Rekomenduojama siekti, kad dienos glikeminis krūvis neviršytų 150.

Pavyzdžiui:

  1. Kepta bulvė turi aukštą glikemijos indeksą, kuris yra lygus 85. 100 ir 85 santykis yra lygus 0.85
  2. Standartinėje bulvėje yra 37 g angliavandenių. 0.85x 37 yra 31.45. Vadinasi suvalgius 1 keptą bulvę, jūsų organizmas gaus 31,45 glikeminį krūvį.

Kitas pavyzdys:

  • Arbūzo glikeminis indeksas yra lygus 72. Tačiau 1 vidutinėje arbūzo riekėje yra tik 5g angliavandenių. Taigi 0.72x 5 tėra lygu 3.6. Tai yra suvalgę 1 arbūzo riekę gausite 3.6 glikeminį krūvį. Šis skaičius tikrai žemesnis už 50, todėl arbūzo riekę galite suvalgyti nedvejodami.
Taip pat skaitykite: Glikemijos indekso lentelės