Juoda naminė duona

Paskutiniu metu kiekvieną savaitę kepu šią juodą duoną, kurią pamėgo ne tik mūsų šeima, bet ir draugai, giminės bei pažįstami (dabar eidama į svečius, lauktuvių nešu ne pyragą, o šią duoną). Pirmas bandymas iškepti juodą duoną buvo pagal šį receptą – gavosi skani duona, tačiau ne tokia juoda kaip norėjosi. Bet kelis kartus pakeitusi ruginių ir kvietinių miltų proporcijas, įdėjusi salyklo, iškepiau juodą duoną, kokios ir norėjau.

Iš nurodyto produktų kiekio iškepu du kepaliukus duonos – apvalų 20 cm (1,1 kg) ir stačiakampį 26x12x7 cm (1,6 kg). Didesnįjį kepaliuką (jei niekam neišdalinu) supjaustau į 2 – 4 dalis, sudedu į maišelius ir užšaldau. Kai prireikia duonos, iš vakaro išimu duoną iš šaldiklio, per naktį duoną atitirpsta ir ryte jau valgome skanią naminę duoną.

Raugo ingredientai:

 • 500 g ruginio raugo;
 • 500 g viso grūdo ruginių miltų;
 • 250 g šilto vandens.

Raugo paruošimas

 1. Į didesnį indą (kad būtų pakankamai vietos raugui augti) sudėti visus produktus ir gerai išmaišyti.
 2. Indą uždengti rankšluosčiu ir pastatyti šiltai maždaug 12 val. Per tą laiką raugas tampa skystesnis, prisipildo oro burbuliukų ir dvigubai pakyla.

Duonos ingredientai:

 • Visas paruoštas raugas;
 • 400 g viso grūdo ruginių miltų;
 • 200 g aukščiausios rūšies kvietinių miltų (550D tipo);
 • 4 v.š. ruginio salyklo;
 • 8 v.š. verdančio vandens;
 • 4 v.š. kmynų;
 • 8 v.š. cukraus;
 • 3 v.š. medaus;
 • 5 a.š. druskos;
 • 250 g šilto vandens.

Duonos paruošimas

 1. Salyklą užpilti verdančiu vandeniu, išmaišyti ir palikti pastovėti, kol išbrinks ir atvės.
 2. Į indą sudėti visus produktus ir mikseriu su tešlos antgaliais išminkyti tešlą: 1 greičiu minkyti, kol neliks sausų miltų, tuomet 5 min. minkyti 3 greičiu ir, sumažinus greitį iki 2, minkyti dar 5 min.
 3. Paruoštą tešlą padėti ant ruginiais miltais pabarstyto stalo, padalinti į dvi dalis (aš dalinu į dvi nelygias dalis, nes kepu skirtingų dydžių kepaliukus) ir suformuoti kepaliukus. Apie kepaliukų formavimą jau rašiau www.valgome.lt portale. Jei duoną kepsite formoje, kepaliuko formavimui reikia mažiau miltų, jei duoną kepsite be kepimo formos, reikia berti daugiau miltų, kad gautųsi tvirtesnis kepaliukas. Formoje kepamą duoną padėti į aliejumi suteptą formą (siūle žemyn). Be formos kepamą duoną padėti į kvietiniais miltais pabarstytą kildinimo krepšelį (siūle į viršų). Ir formą, ir kildinimo krepšelį uždengti rankšluosčiu.
 4. Kepaliukus kildinti šiltoje vietoje mažiausiai 3 val. (aš palieku visai nakčiai).
 5. Kildinimo krepšelyje kildintą duoną apversti ant kepimo popieriumi išklotos skardos, padaryti įpjovimus. Duoną formoje pastatyti šalia ant skardos, įpjovimų daryti nereikia.
 6. Duoną 15 min. kepti 250 C įkaitintoje orkaitėje (svarbu nepamiršti, kad reikia kepti su garais).
 7. Išleidus garus, temperatūrą sumažinti iki 200 C ir kepti 30 – 45 min. (mažesnį kepaliuką išimti anksčiau, o didesnį, esantį formoje, palikti kepti dar 10-15 min.).
 8. Iškepusią duoną atvėsinti ant grotelių.

Skanios duonos kasdieninės!

P.S. “Nebežaidžiu” su duonos minkymu ir kepimu su garais. Paruoštą tešlą sudedu į sviestu suteptą kepimo formą ir pastatau šiltai maždaug 12 val. Kai duona pakyla beveik dvigubai, statau kepti į 200 C įkaitintą orkaitę. Kepu 45 min., po to uždengiu folija ir dar kepu 45 min.


1 komentaras apie “Juoda naminė duona”

Parašykite komentarą