Rūšinė kava – kas tai yra?

Daugelis yra girdėję apie rūšinę kavą (angliškai: speciality coffee), tačiau tikrai ne kiekvienas žino, ką tai reiškia. Neretai tai vadinama kaip geriausia ir skaniausia kava, kokią tik galima gerti. Ji sudaro tik iki 10% visos pasaulyje parduodamos kavos. Tokia kava prekiaujama ir internetinėje parduotuvėje Okava.lt, kur parduodamos tik 100 % arabikos (arabica) kavos pupelės, kurios paskrudinamos tik po užsakymo. Ne veltui jų šūkis: „Tavo unikaliam skoniui“. Na, bet grįžkime prie pažinties su rūšine kava.

Rūšinės kavos sąvoka

Terminas „rūšinė kava“ vartojamas kalbant apie kavą, kurią sertifikuotas kavos degustatorius (SCAA) įvertino 80 ar daugiau balų 100 balų skalėje. Ši kava skiriasi nuo įprastos tuo, nes buvo užauginta gerame aukštyje, tinkamu metų laiku, geriausiame dirvožemyje, o nuskinta tinkamiausiu laiku. 

Trumpi faktai apie rūšinę kavą

  1. Tai kava, pagal vertinimą surinkusi 80-100 balų šimtabalėje sistemoje.
  2. Paprastai ši kava auginama dideliame aukštyje, o iš ten parduodama kavos prekybininkams arba skrudintojams.
  3. Kavos skrudintojai kiekvienai kavai sukuria individualius profilius, sustiprindami ir paryškindami natūralų jų skonį.
  4. Baristos naudoja kruopščiai užaugintą ir šviežiai skrudintą kavą kokybiškiems gėrimams gaminti.
  5. Sertifikuoti degustatoriai ragauja šviežiai skrudintą kavą ir vertina jos rūgštingumą, kūną, skonį ir aromatą.

Rūšinės kavos auginimo regionai

Dauguma komercinės kavos auginimo šalių taip pat gamina nedidelį kiekį rūšinės kavos. Populiariausios šalys tai Etiopija, Kenija ir Kolumbija, bet vis daugiau šalių įsitraukia į šią veiklą, todėl pamažu šios kavos rūšies gamyba vis didėja.

Skirtinguose žemynuose ir šalyse auginama kava pasižymi ir skirtingu skoniu. Pavyzdžiui Afrikos pupelės pasižymi vaisiškumu. Šio žemyno Kenya kava lepina poskonių įvairove, saldžiarūgščių vaisių skonių natomis. Tuo tarpu Pietų Amerikos kavą mėgsta tie, kas geria įprastą kavą, be jokių ekstremalių ar nekasdieniškų skoniu. Šio žemyno Brazilijos šalyje auginamos rūšinės pupelės pasižymi kakavos ir riešutų skonio natomis, nedideliu rūgštingumu bei švelniu poskoniu.

Apibendrinimas

Apibendrinant, prisiminkite, kad rūšinės kavos pupelės pasižymi bene geriausia kokybe, yra bene skaniausios. Ne veltui ši šviežiai skrudinta kava vis labiau populiarėja šiomis dienomis, nes jos skonis, aromatas ir nauda yra nepakartojami.Parašykite komentarą