Turinys
Gėrimas labai stiprus (60-80 %) ir yra tik jam būdingos žalios spalvos. Jis yra kartoko skonio ir specifinio anyžių prieskonio. Menininkai šį gėrima prancūziškai vadindavo Žaliąja Fėja (La Fée Verte) arba Žaliąją Mūza (La Muse Verte). Absento gėrimas yra gaminamas iš laukinio pelyno, kuris turi nuodingos medžiagos tujono. Buvo manoma, jog būtent tujonas sukelia stiprus apsinuodijimo absentu reiškinius.
Iš ko susideda absentas?
Absento gėrimui gaminti reikalingi pelynai, anyžiai ir paprastasis pankolis. Skirtingi gamintojai taip pat į jį deda skirtingų žolelių. Pagal senovinius receptus į šį gėrimą dar būdavo dedama melisos, kalendros, šventagaršvės šaknų, ajerų, kadagio uogų, muskato riešutų.
Bespalvis absentas
Bespalvis absentas yra vadinamas baltuoju Blanche (baltas) arba žydruoju La bleue. Kad jis įgautų jam būdingą spalvą, jame ir buvo mirkomos žolelės. Kokybiškai pagamintas absentas bręsdamas keičia savo spalvą ir iš žalsvos spalvos pasikeičia iki rudos spalvos. Tradicinės absento spalvos yra tik žalia ir ruda.
Istoriniai šaltiniai teigia, jojg šį gėrimą sukūrė Šveicarijoje gyvenęs prancūzų daktaras Pierre Ordinaire maždaug 1792 metais . Gydytojo sukurtas gėrimas tuomet buvo užpatentuotas kaip vaistas, kurį kaip dezinfekcijos priemonę naudojo prancūzų kariai ariaujantys Alžyre. Šie pastebėjo, jog vietiniai gyventojai šį vaistą mėgsta maišyti su vandeniu ir jį gerti. Gėrimas traukė tuo, kad sumaišytas su vandeniu pakeisdavo savo spalvą. Pasak gandų, kareiviams tai patikę ir jie perėmė šį absento gėrimo būdą. Vėliau šis gėrimas išplito aukštuomenėje, nes dėl savo kartaus skonio tapo puikiu aperityvu prieš valgį.
Ar galima apsinuodyti absentu?
Absento gėrimą lydi nekokia šlovė, nes juo apsinuodijo ne vienas XIX amžiaus prancūzų bohemos atstovas. Kaip rašė A. Diuma, absentas į kapus palydėjo daugiau žmonių nei Prancūzijos piliečių žuvo Afrikoje ir Arabų žemėse. Absentu piktnaudžiavo prancūzų rašytojai V. Hugo, A. Miusė ir Lamartinas. Šį gėrimą buvo draudžiama gerti Prancūzijos kariuomenėje. Vienok jis būdavo rekomenduojamas jūrligės, bei skrandžio susirgimų ir virškinimo sutrikimų gydymui.
Prie nekokios absento šlovės prisidėjo ir tai, jog gėrimas buvo dažnai falsifikuojamas. Istoriškai absento kokybė buvo vertinama 5 kokybės laipsniais : ordinaire, demi – fine, fine, supérieure ir Suisse.
- Suisse absentas turėjo būti šveicariškos kokybės garantas- tai yra pats švariausias, išgautas distiliuojant alkoholį ir žoleles.
- Žemesnės kategorijos absentui tokių reikalavimų niekas nekėlė.
- Dar blogiau – žalią spalvą išgaudavo pridėdami nuodingo cinko oksido bei stibio trichlorido. Būtent tai ir sukeldavo masinius apsinuodijimus ir haliucinacijas.
Absento gėrimai
Absentas yra gėrimas, kuris yra geriamas laikantis specialių taisyklių. Jos įvairuoja nuo šalies tradicijų.
Šiuo metu labiausiai paplitęs yra prancūziškas absento gėrimo būdas, kuris laikomas tradiciniu.
Prancūziškas absento gėrimo būdas
Šis būdas yra ypatingas tuo, kad gėrimas skiedžiamas lediniu vandeniu, kuris lašinamas per cukraus gabalėlį. Tam reikalinga speciali šakutė. Pirmiausia į taurę yra įpilama absento ir ant taurės uždedama šakutė. Ant šakutės dedamas cukrus ir ant šio cukraus po lašelį lašinamas ledinis vanduo. Lašinama tol, kol gėrimas pakankamai praskiedžiamas. Paprastai skiedimo santykis yra 3:1 arba 5:1. (Vandens turi būti daugiau). Skiedžiant vandeniu, absentas pakeičia spalvą – iš žalsvos tampa pieno spalvos ir pradeda vos vos švytėti.
A. Diuma aprašo tokį absento gamybos būdą
Ingredientai:
- Imama 8 litrai brendžio arba konjako
- 1 kilogramas absento (karčiojo kiečio) lapų
- 4 citrinų arba apelsinų žievelė
- 3.5 kilogramo cukraus
- 4 litrai šaltinio vandens
Paruošimas:
- Į brendį sudedami kiečio lapai, tarkuota citrinos žievelė ir gėrimas kaitinamas vandens vonioje, kol jo lieka lygiai pusė- tai yra 4 litrai.
- Tada į gėrimą sudedamas cukrus ir jis išmaišomas.
- Kai cukrus ištirpsta, – gėrimą reikia nukošti ir supilti į butelius.
Čekiškasis absento gėrimo būdas
Lietuviams pažįstamas geriau. Absentas yra pilamas į taurę. Arbatinis šaukštelis suvilgomas į gėrimą ir juo pasemiama cukraus. Cukrų reikia padegti ir palaukti kol jis išsilydys, Tada ši deganti karamelė yra gesinama į absento gėrimą. Absentas paprastai užsidega ir turi būti užpiltas šaltu vandeniu. Jis taip pat pakeičia savo spalvą.
Šis gėrimas nuo prancūziškojo ir angliškojo absento, kuris vadinamas Absinthe skiriasi ir savo sudėtimi ir gamybos būdu. Čekiškas absentas yra laba stiprus – iki 75 % alkoholio tūrio. Jo sudėtyje taip pat yra pelynų. Tačiau šiame absento gėrime visiškai nėra anyžių, kurie ir suteikia savitą būtent absentui būdingą skonį. Čekai savojo absento nedistiliuoja, tačiau gėrimą išgauna maišydami spiritą su žolių ekstraktais ir pridėdami dirbtinių dažiklių. Dėl šių skirtumų, čekiškas absentas labiau panašus į trauktinę, o ne tradicinį absentą. Čekų absentas taip pat nekeičia savo spalvos, nes jame nėra anyžiaus.
Rusiškas absento gėrimo būdas
Gėrimas yra geriamas taip pat kaip degtinė – stipriai atšaldytas iki beveik ledinės -1 -0 °C laipsnių temperatūros. Grynas absentas yra užkandamas citrina.