Kaip pašalinti kartumą kavoje?

Tikrai nebūtina turėti brangiai kainuojančio, išmanaus kavos aparato, kuris viską padarytų už jus. Kiekvienas profesionalus baristas žino, kad svarbiausias kokybiškos kavos aspektas yra šviežiai maltos, tinkamo rupumo kavos pupelės bei jų plikimas reikiamos temperatūros vandeniu.

Pagrindiniai aspektai lemiantys kavos skonį

Tam, kokio skonio bus namuose pagaminta kava, įtakos gali turėti daugybė faktorių. Visgi pagrindiniai yra susiję su kavos pupelių tipais, skrudinimo lygiais bei žinojimu, kaip naudojantskirtingas kavos pupeles paruošti kokybišką kavą. Greičiausiai esate ne kartą pajutę nusivylimą, kai pagaminta kava buvo gerokai per rūgšti arba per karti, tad toliau pateikiame keletą patarimų, kurie turėtų padėti mėgautis tikrai skania ir kokybiška kava neišėjus iš namų.

Kava
Asociatyvi nuotrauka iš pexels.com

Pupelių skrudinimo lygis

Pagrindiniai skonį lemiantys elementai yra saldumas, rūgštingumas, aromatas, tekstūra ir kartumas. Priklausomai nuo to, kaip pupelės buvo skrudintos, keičiasi šių skonių elementų intensyvumas bei jų tarpusavio pusiausvyra. Tad kokio skrudinimo lygio pupeles geriausia rinktis, siekiant išgauti tobulą skonių balansą?

 • Šviesaus skrudinimo kava. Paklausus kavos mėgėjų, ką jie mano apie šviesiai skrudintą kavą, dauguma atsakys, kad ji išsiskiria savitu rūgštumu. Iš tiesų šviesaus skrudinimo kavai būdingas ryškesnis ir intensyvesnis rūgštingumas nei tamsaus ar vidutinio skrudinimo pupelėms. Tačiau pupelėms tokia kava įprastai savyje turi ir daugiau saldumo, kadangi šviesiai skrudintų pupelių stipriai paveikti nespėja skrudinimo procese naudojamas karštis. Be to, lengvesnio skrudinimo kava išsaugo daugiau savo pirminio skonio – tai ypač aktualu norint pajusti visus rūšinės kavos poskonius.
 • Vidutinio skrudinimo kava. Pupeles skrudinant vidutiniu lygiu padidėja aromatų, saldumo, kartumo ir rūgštingumo intensyvumas. Nors pastarasis paprastai aukščiausią tašką pasiekia šviesaus skrudinimo metu, kiti skonio junginiai stipriau atsiskleidžia pupeles skrudinant vidutiniu lygiu. Tačiau svarbu pabrėžti tai, kad vidutinio skrudinimo kavos pupelės paprastai išlaiko kartumo ir rūgštumo balansą, tad tai, ar kava bus labiau rūgštesnė ar kartesnė lems tik pasirinktas kavos ruošimo būdas.
 • Tamsaus skrudinimo. Tamsiai skrudintų kavos pupelių jokiu būdu nesiekite su
  sudegintomis. Nors jų spalva bus gerokai tamsesnė, šis skrudinimo lygis naudojamas dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, tamsiai skrudintoje kavoje dominuoja skrudinimo proceso metu atsiradusios natos, o rūgštumas tokio skrudinimo kavoje gerokai sumažėja, palikdamas tik pirminius jo pėdsakus. Tiesa, tamsiai skrudinta kava pasižymi kartumu, todėl dažniausiai naudojama espresso kavos gamybai.
Kavos pupelės
Asociatyvi nuotrauka iš pexels.com

Tinkamai sumalta kava

Visgi galutinis kavos skonio profilis priklauso ne tik nuo kavos pupelių skrudinimo lygio, bet ir nuo jų kilmės, apdorojimo ir žinoma, viso paruošimo proceso. Viena svarbiausių šio proceso dalių – kavos malimas. Šiandien, funkcionalios ir lengvai valdomos kavamalės mums leidžia tai daryti tiesiog namuose, tačiau kodėl rekomenduojama pupeles malti patiems, kai parduotuvių lentynose tiek daug jau sumaltos kavos pasirinkimo?

Kodėl šviežiai malta kava geresnė?

Kavos pupelių malimas – tai procesas, padedantis užtikrinti ruošiamos kavos kokybę. Tik šviežiai maltos kavos pupelės gali atskleisti tikrąjį savo skonį bei stiprų, viliojantį aromatą.

 1. Išskirtinis kvapas. Šviežiai maltos kavos aromatas bus žymiai stipresnis nei tos, kuri sumalta seniau. Išgėrus ką tik sumaltos kavos, jos kvapą dar kurį laiką užuosite ore.
 2. Šviežumas. Ekspertai teigia, kad kava gali būti laikoma šviežia ne ilgiau nei trisdešimt minučių po malimo proceso. Vėliau ji pradeda gesti. Norint išsaugoti kavos pupelių kokybę, geriausias sprendimas – kiekvienam kavos puodeliui pupeles malti atskirai.
 3. „Švaresnė“ kava. Kavos dalelės yra labai akytos, todėl jas lengvai užteršia dauguma kitų ore tvyrančių dalelių, įskaitant ir įvairius kvapus. Taigi, perkant jau sumaltą kavą, rizikuojate, kad ji ilgainiui perims virtuvėje esančių kvapų savybes.
 4. Malimo lygio kontrolė. Kavamalės pagalba maldami kavą namuose galite nesunkiai reguliuoti malimo lygį. Kaip ir minėta, skirtingiems kavos gėrimams pagaminti reikalinga skirtingo rupumo kava, tad maldami ją namuose visuomet galėsite užtikrinti, kad kiekvienas puodelis būtų pagamintas būtent taip, kad atsiskleistų patys geriausi kavos skoniai.

Ką būtina žinoti apie kavos malimo lygius?

Kavos malimas
Asociatyvi nuotrauka iš pexels.com

Pupelių malimo lygis turi įtakos trims kavos veiksniams: kontakto laikui, ekstrakcijos laikui ir srauto greičiui. Nuo to priklauso galutinis kavos skonis. Tad kokio smulkumo pupeles turėtumėte naudoti, kad kavos skonis būtų geriausias?

 • Ypač smulkiai malta. Labai smulkiai malta kava panaši į smulkius miltelius. Toks malimas tinkamas tik turkiškai arba ristretto kavai gaminti.
 • Smulkiai malta. Smulkiai maltos kavos išvaizda primena įprastą, valgomąją druską. Šis kavos pupelių malimo būdas tinkamiausias espresso kavos gamybai. Tiesa, šį malimo būdą rekomenduojama taip pat išmėginti ruošiant juodą arba pienišką kavą – kapučino, late.
 • Vidutiniškai malta. Vidutinio rupumo kava atrodo kaip paplūdimio smėlis. Tai pagrindinė maltos kavos tekstūra, kuri dažniausiai naudojama maltai kavai pakeliuose pardavinėti. Šį kavos pupelių smulkinimo lygį rekomenduojama naudoti ruošiant kavą tradiciniu būdu, arba Chemex kavinuku. Taip kava atskleis geriausias savo savybes ir nebus karti.
 • Stambiai malta. Stambiai malta kava pasižymi aštriais kraštais ir didesnėmis pupelių dalelėmis. Tokiu lygiu sumalta kava turėtų būti panaši į nesmulkintą jūros druską. Nors ši malimo rūšis naudojama gana retai, ji puikiai tiks šaltiems kavos gėrimams ruošti.

Kadangi jau žinote pagrindinius kavos pupelių skrudinimo ir malimo skirtumus, laikas pradėti ruošti kavą. Tiesa, ruošiant kavą tradiciniu būdu – užpilant kavos pupeles vandeniu, jokiu būdų nepilkite ką tik užvirusio vandens. Per karštas vanduo sudegina pupeles – taip kava tampa rūgšti, karti ir praranda pagrindinius savo poskonius.

Atminkite, kad tinkamiausia temperatūra kavai plikyti yra 89-95 laipsniai.

Taigi, neskubėkite išmesti neseniai įsigytos neskanios kavos. Galbūt nekokybiškam kavos skoniui įtakos turėjo netinkamai parinktas malimas arba naudotas per karštas vanduo.