Be to, šiame kopūste yra baltymų ir angliavandenių. Brokoliuose gausu vitamino C, todėl jie turi stiprių antioksidacinių savybių. Pagal karotino kiekį brokoliai nusileidžia tik morkoms, o vitaminai C ir E kartu su kopūstuose esančiu cinku saugo organizmą nuo laisvųjų radikalų.
Brokoliai – universalus kopūstas: iš jo gaminami garnyrai, bulvių košė, dedama į pirmąjį ir antrąjį patiekalus. Taip pat brokolius galima marinuoti.
Kiek virti brokolius?
- Norint išsaugoti kuo daugiau vitaminų ir mikroelementų, šviežius brokolius reikia virti ne ilgiau kaip 5-7 minutes, įdėjus į verdantį vandenį.
- Šaldytos daržovės verdamos ilgiau – 10-12 minučių.
- Salotoms brokoliai verdami 3-4 minutes, kad šiek tiek apvirtų.
Kaip virti brokolius
- Kuo šviežesni brokoliai, tuo patiekalas bus skanesnis.
- Prieš gamindami brokolius būtinai išardykite į žiedynus ir gerai nuplaukite.
- Teisinga brokolius dėti į jau verdantį vandenį, įdėjus nedidelį kiekį druskos.
- Vanduo turi tik šiek tiek apsemti kopūstą.
- Būkite atsargūs, kad nepervirtumėte brokolių. Skirtingai nei žiediniai kopūstai, brokoliai išverda labai greitai. Pervirti brokoliai praranda savo išvaizdą ir skonį. Vidutiniškai brokoliai bus paruošti per 5–7 minutes.
Kuo naudingi brokoliai
Brokoliuose gausu ląstelienos, kalio, fosforo, kalcio, magnio, geležies, cinko, mangano, sieros, vitaminų C, B1, B2, B5, B6, PP, E, K, provitamino A. Jie taip pat – vitamino U ir beta karoteno šaltinis. Pastarojo elemento gausa šios daržovės lenkia kitas.
Virti brokoliai su sviestu
Ingredientai:
- 800 g brokolių;
- 125 g sviesto;
- 1,5 v. š. džiūvėsėlių;
- Druskos;
- Pipirų.
Gaminimas:
Brokoliai išverdami pasūdytame vandenyje, gerai nusausinami ir užpilami tirpintu pasūdytu sviestu su džiūvėsėliais. Prie brokolių tinka virtos bulvės.