Blakinė kalendra – Coriandrum sativum L.

Jis buvo auginamas Egipte, Sirijoje, Palestinoje, Indijoje ir kitur. Blakinė kalendra savaime auga Kaukaze, Vidurinėje Azijoje ir europinės dalies juodžemio zonoje.

  • Jos stiebas — stačias, cilindriškas, tuščiaviduris, šakotas, su smulkiomis vagelėmis.
  • Skrotelės lapai — šviesiai žali, apatiniai — vienąkart, viduriniai — dukart plunksniški, o viršutiniai 2-3 kartus plunksniškai suskaldyti į siauras, beveik siūliškas, smailias skiauteles.
  • Žydi liepos-rugpjūčio mėnesiais.
  • Žiedai — balti arba rausvi, sutelkti į skėčius.

Subrandina rutuliškus vaisius rugpjūčio—rugsėjo mėnesiais. Vaisiai malonaus aromato, salstelėjusio skonio. Žalias augalas ir nesubrendę vaisiai kvepia blakėmis. Tūkstantis vaisių sveria 5-7 g.

Šeima: SKĖTINIAI — UMBELLIFERAE

Lietuvoje savaime neauga. Dažniausiai auginama darželiuose, kolektyviniuose soduose kaip prieskoninė daržovė. Jai tinka saulėta, sausa, lengva, nepiktožlėta dirva.

Vaistinei žaliavai renkami prinokę, sveiki, gelsvi vaisiai. Surinkti vaisiai džiovinami gerai vėdinamoje džiovykloje. Išdžiūvę vaisiai esti rudi arba pilkšvai gelsvi, malonaus kvapo, deginančio skonio. Sandariai laikomi, tinka vartoti ketverius metus.

Kuo naudingos kalendros?

Kalendros vaisiuose yra nuo 1 iki 2% eterinio aliejaus (jo sudėtyje yra linalolio, barneolio, geraniolio, pineno, mirceno, dipenteno ir kt.), 13—28% riebalų, 18—22% baltymų, organinių rūgščių, alkaloidų, furfurolo, raugų, pektininių ir mineralinių medžiagų (kalio, kalcio, geležies, natrio, magnio, fosforo, sieros, chloro ir kitų druskų), angliavandenių, fitino, cholino, vitamino C, karotino ir kt.

Eterinis kalendros aliejus

Blakinės kalendros eterinis aliejus pasižymi tulžį varančiomis, skausmą malšinančiomis, dezinfekuojančiomis, atsikosėjimą lengvinančiomis, apetitą žadinančiomis, virškinimo trakto liaukų sekreciją skatinančiomis savybėmis. Jos galeniniai preparatai vartojami nuo gastrito, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės, šalina iš žarnyno dujas, lengvina atsikosėjimą sergant plaučių ligomis. Užpilui ruošti reikia 1 arbatinio šaukštelio kalendros vaisių vienai stiklinei verdančio vandens. Reikia gerti po trečdalį stiklinės 3 kartus per dieną. Iš vaisių galima ruošti ir nuovirą, kuriuo išoriškai gydomos žaizdos ir sąnarių reumatas.

Blakinės kalendros eterinis aliejus lengvai skaidosi į sudedamąsias dalis, todėl vartojamas kosmetikai bei parfumerijai — gaminami kvepalai ir losjonai.

Blakinė kalendra liaudies medicinoje

  • Eterinis kalendros vaisių aliejus vartojamas farmacijos pramonėje. Juo pagerinamas gaminamų vaistų skonis ir kvapas. Blakinės kalendros vaisių yra tulžį varančiųjų ir hemorojinių augalinių mišinių sudėtyje.
  • Indų, prancūzų ir kitų kraštų gydytojai kalendros vaisius vartoja kaip tulžį, šlapimą varančius, stimuliuojančius ir stiprinančius vaistus.
  • Lietuvių liaudis blakinės kalendros vaisiais gydo sutrikusį virškinimo traktą, o sumaltais vaisiais varo iš žarnyno kirminus. Pakramčius vaisių, iš burnos išnyksta nemalonus kvapas.

Blakinė kalendra maiste

Blakinės kalendros vaisiai plačiai vartojami maisto pramonėje kaip prieskonis. Nuo jų maistas būna malonaus skonio ir kvapo. Tinka duonos gaminiams, sausainiams, dešroms, konservams, marinatams. Kulinarijoje jų dedama į mėsos, žuvies, daržovių patiekalus, įvairias salotas, sriubas, padažus. Švieži blakinės kalendros lapai maistą ne tik aromatizuoja, paskanina, bet ir vitaminizuoja. Pietų kraštuose kalendrų lapai vartojami pikantiškoms salotoms.

Blakinė kalendra yra medingas augalas. Jos žieduose yra daug nektaro, iš kurio bitės surenka skanų ir maistingą medų.Parašykite komentarą