Kalninė arnika — Arnica montana

Stiebas stačias, nešakotas, apaugęs paprastais ir liaukiniais plaukeliais. Pamatiniai lapai stambūs, pailgai kiaušiniški, su 5-7 lankiškai išlenktomis gyslomis. Stiebiniai lapai pusiau apkabinę stiebą, smailūs, trigysliai, gerokai mažesni už pamatinius. Viršutinė lapų pusė ryškiai žalia, apaugusi liaukiniais plaukeliais, apatinė gelsvai žalia, plika. Stiebo viršūnėje ir ant šoninių šakučių išauga po vieną, rečiau po du iki 7cm skersmens graižai. Kraštiniai žiedai piesteliniai, liežuviški, viduriniai dvilyčiai, vamzdiški. Visi žiedai oranžinės spalvos.

Žydi birželio-liepos mėnesiais, sėklos subręsta lieposrugpjūčio mėnesiais. Vaisius – tamsiai pilkas penkiabriaunis plaukuotas lukštavaisis. Dauginasi šakniastiebiais ir sėklomis. Auga pušynuose ir mišriuose miškuose, daugiausia lengvuose, smėlinguose žvyriniuose dirvožemiuose. Paplitusi pietiniuose ir rytiniuose Lietuvos rajonuose. Kalninė arnika įrašyta į Lietuvos Raudonąją knygą. Reta. Auginama darželiuose ir soduose kaip vaistinis ir dekoratyvinis augalas.

Kalninė arnika — Arnica montana
Kalninė arnika — Arnica montana

Vakarų Europoje jau XIa arnika buvo žinoma ir vartojama kaip vaistinis augalas. Šiuo metu kalninės arnikos antžeminė ir požeminė dalys kaip vaistinė žaliava pripažinta daugelyje šalių.

Vaistams vartojami arnikos graižai ir šaknys. Graižai su ne ilgesniais kaip 1cm žiedstiebiais nupjaunami peiliu arba nukerpami žirklėmis giedrą dieną, nukritus rasai ir išsiskleidus kraštiniams liežuviškiems žiedams. Jie plonu sluoksniu džiovinami gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje, ne aukštesnėje kaip 60°C temperatūroje. Vartoti tinka ne senesnė kaip 2 metų žaliava. Blogai išdžiovinta greitai genda.

Kuo naudinga kalninė arnika?

Graižuose yra eterinio aliejaus, apie 4% arnicino, apie 5% rauginių medžiagų, vaško, sakų, cholino, riebalų, organinių rūgščių: valerijono, acto, obuolių; apie 21% vitamino C, inulino, angliavandenių: fruktozės ir gliukozės; mineralinių druskų. Šaknyse – eterinio aliejaus, iki 10% inulino, organinių rūgščių, dervų bei kitų veikliųjų medžiagų.

Kalninės arnikos vartojimas medicinoje

Arnikos preparatai veikia dirginančiai, spazmolitiškai, priešuždegimiškai ir skatina kraujo krešėjimą. Jie vartojami sergant tulžies akmenlige, hepatitu, cholecistitu ir kitomis kepenų ligomis, taip pat ginekologiniams negalavimams gydyti. Mažos dozės tonizuoja, didelės – slopina centrinę nervų sistemą.

Jos veikliosios medžiagos skatina tulžies išsiskyrimą, teigiamai veikia uždegiminius procesus. Be to, vartojama akušerijoje ir ginekologijoje kraujavimams stabdyti. Arnikos dedama į vaistinių augalų mišinius, vartojamus tulžies, kepenų, skrandžio, širdies ligoms bei sumušimams gydyti.

Kalninė arnika liaudies medicinoje

Arnikos graižų spiritinė tinktūra plečia vainikines kraujagysles, todėl naudojama sergant stenokardija, širdies kraujagyslių spazmams atpalaiduoti.

Arnika yra labai vertinama homeopatijoje, plačiai vartojama liaudies medicinoje įvairiems skausmams malšinti. Kalninės arnikos spiritinės ištraukos arba vandens užpilo pavilgai yra nepamainoma priemonė sumušimams, nušalimams, pūliuojančioms žaizdoms, nudegimams ar spuogams gydyti. Spiritinė arnikos graižų ištrauka stabdo plaukų slinkimą ir skatina jų augimą.

Kai kuriose šalyse arnikos šaknys ir žiedai vartojami karčiųjų likerių gamybai.

Arnikos kompresai

  • 3 valgomuosius šaukštus džiovintos kalninės arnikos graižų užpilti 500ml degtinės. Palaikyti 2 savaites tamsioje ir vėsioje vietoje, retkarčiais sukratyti. Spiritinę ištrauką atskiesti vandeniu 1:1. Drobinės medžiagos kompresus dėti ant sumušimų, nušalimų, nudegimų.

Gydo kraujosrūvas

  • Valgomąjį šaukštą džiovintų kalninės arnikos graižų užpilti stikline (200ml) verdančio vandens. Po 10min nukošti. Suvilgyti lininio audinio skiautę, išgręžti ir dėti ant kraujosrūvų. Ant viršaus uždėti sausą vilnonę skarą. Kompresą keisti kelis kartus per dieną.

Sergant radikulitu

  • Vokiečių medikai rekomenduoja tokį gydymą: į 1/4 litro drungno vandens įlašinti 10 lašų spiritinės arnikos tinktūros (nusipirkti vaistinėje) ir 30 lašų pikio spiritinės tinktūros. Kas 30min skalauti gerklę.

Plaukams stiprinti

  • Valgomąjį šaukštą susmulkintų paprastojo apynio spurgų užpilti stikline (200ml) verdančio vandens, pavirti 30min. Atvėsinti ir įtrinti plaukų šaknis.
Arnikos preparatai vartojami tik pasitarus su gydytoju, nes per didelės jų dozės gali sutrikdyti širdies veiklą, sukelti pykinimą ar alergiją.