Naudingosios ir gydomosios mėtos savybės

Mentolas – pagrindinis mėtų esencijos komponentas. Esencijos dedama į įvairias dantų pastas, miltelius, odekolonus, eleksyrus ir t.t.

Kur naudojamos mėtos?

Taip pat mėta naudojama kaip širdį tonizuojanti priemonė, pašalinanti sustiprėjusį širdies plakimą, stimuliuojanti širdies ir kraujo apytakos veiklą. Turi ji ir prakaitą varančių savybių. Mėta naudojama kovojant su peršalimais ir karštligėmis.

Mėtos lapų nuoviras

Mėtos nuovirai geriami kaip raminamieji, esant uždegiminiams procesams bronchuose, plaučiuose, sergant širdies – kraujagyslių ir ginekologinėmis ligomis.

Nuovirų dezinfekuojama burnos ertmė esant įvairiems uždegiminiams procesams. Taip pat nuovirais galima numalšinti pilvo skausmus, širdies skausmą, numaldyti rėmens graužimą. Mėtų vonios turi raminančių savybių.

Mėtos kompresai

Labai tinka švelniai, jautriai, į uždegimus linkusiai odai. Mėta tonizuoja odos ląsteles, padeda nuo niežėjimo ir išbėrimo. Kad pasigamintume mėtos trauktinę, reikia valgomąjį šaukštą džiovintų lapų užpilti stikline (200 ml) verdančio vandens ir palaikyti 30-40 minučių, kad pritrauktų, o paskui nukošti.

Mėta efektyvi esant skrandžio sutrikimams

Mėtos trauktinė naudojama gastritų profilaktikai ir šleikštumo jausmo panaikinimui. Dirgindamas skrandžio gleivinės receptorius, mentolas pagerina virškinimą ir apetitą. Trauktinei pagaminti reikia 2 arbatinių šaukštelių sausų mėtos lapų, jie užpilami stikline verdančio vandens ir palaikomi pusvalandį, kol pritrauks, o tada nukošiami. Gėrimą naudoti po trečdalį stiklinės per dieną 15-20 minučių prieš valgį.

Dėl savo priešuždegiminių savybių mėta yra naudojama susirgus bronchitu, angina, sloga, faringitu. Kad susidorotume su peršalimu, rekomenduojama gerti mėtų arbatą – 1 valgomąjį šaukštą sausų lapų užpilti stikline verdančio vandens ir palaikyti, kol pritrauks 10 minučių. O mėtos eterinio aliejaus įlašinama į vandenį inhaliacijoms, kad atsikratytume kosulio.

Sklindant prastam kvapui iš burnos, 1 valgomąjį šaukštą mėtų užpilti 0,5 l karšto vandens ir palaikyti 2 valandas, paskui nukošti.

Mėta turi antitoksinių savybių

2 valgomuosius šaukštus susmulkintų lapų reikia užpilti stikline verdančio vandens, leisti pritraukti 2 valandas, nukošti. Vartoti po valgomąjį šaukštą 2-3 kartus per dieną valgio metu.

Skaudant galvą, pykinant naudojama pjaustytų lapų užpiltinė. 1 dalis lapų 20-čiai dalių 70% spirito. Palaikyti 1 savaitę. Vartoti po 10-15 lašų.

Esant žarnyno pūtimui

Mėta gerina virškinimą, pašalina pykinimą, sergant skrandžio ir žarnyno ligomis ir esant nėštumui. Du valgomuosius šaukštus susmulkintų lapų užvirti su 2 stiklinėmis vandens ir gerti 2-3 kartus per dieną 15-20 minučių prieš valgį po pusę stiklinės. Vaikams – po ketvirtį stiklinės.



1 komentaras apie “Naudingosios ir gydomosios mėtos savybės”

Komentarai yra išjungti.