Savojos pyragas

Prancūzijoje, deja, esu jau ne vieną kartą nusvilus ir įsitikinau vis tik, kad ne viskas auksas, kas auksu žiba. Tad paprastieji, tačiau tikrai nenuliankiantys galvos tradiciniai saldūmynai žavi savo genialumu, kaip ir Savojos pyragas. Žinomas visame pasaulyje, dažniau biskvito formos, kartais naudojamas kaip biskvitinių ar kitų itin riebių ir sviestinių tortų pagrindų pakaitalas, kurio  šaknys siekia tolimą praeitį Savojos kunigaikštystėje. Šiam pyragui būdingas purumas, lengvumas, pelnęs ir plunksnos povardį, paverčia jį itin universaliu konditerijoje. Vos keli  ingredientai, o rezultatas stebinantis. Neįtikėtino purumo gaminams visai be riebalų ir be mielių, kur visą darbą atlieka kiaušiniai, puikus ragauti, tiesiog toks, koks yra, apibarsčius trupučiu cukraus pudros su arbata ar kvapnios kavos puodeliu. Tačiau tampa ypatingu patiektas su plikytu kremu ar plakta grietinėle ir šviežiais vaisiais.

[the_ad id=”6308″]

Paprastas ir tuo pačiu įspūdingas,  tad pamaniau, kad vietą ant Vėlykinio stalo tikrai ras šis nusipelnęs pyragas, vainikuotas, galbūt, pavasarinėmis gėlėmis.

Originalus receptas ir kelios gudrybės, nusižiūrėtos knygose kelionės metu, padės paruošti  gâteau Savoyarde tiesiog tokį, koks puikuojasi prancūziškose vitrinose!

Savojos pyragas
Savojos pyragas
 • Paruošimo laikas: 15 min
 • Kepimo laikas: 55 min

Ingredientai:

 • 4 didelių kiaušinių;
 • 40 g aukščiausios kokybės miltų;
 • 40 g krakmolo;
 • 80 g cukraus pudros;
 • Vienos ekologiškos citrinos žievelės;
 • Sviesto kepimo formai patepti.

Savojos pyrago paruošimas:

 1. Ištepkite sviestu 20–22 cm skersmens kepimo formą (aš naudojau silikoninę), pabarstykite cukraus pudra ir laikykite šaldytuve.
 2. Persijokite miltus su krakmolu.
 3. Atskirkite kiaušinių baltymus nuo trynių. Išplakite vidutiniu greičiu baltymus, kai jie pradės pūstis ir pabals, įsijokite cukraus pudrą per tris kartus, tęsdami plakimą, kol gausite standžią masę.
 4. Kai baltymai sustandės, kaip prancūzai sako: lyg paukščio snapas, sumažinkite greitį. Sudėkite trynius ir plakite toliau 15 sekundžių, kol gerai susimaišys. Suberkite pusę miltų su krakmolu švelniai maišydami silikonine mentele iš apačios į viršų, kad nesuglebtų išplakti baltymai. Suberkite smulkiai tarkuotą citrinos žievelę ir likusius miltus. Vėl atsargiai išmaišykite mentele.
 5. Kai tešla taps vientisa, supilkite ją į pasiruoštą kepimo formą, užpildydami ją 3/4, išlygindami paviršių mentele.
 6. Kepkite 6 minutes 220°C temperatūroje įkaitintoje orkaitėje. Praėjus 6 minutėms, sumažinkite iki 135°C temperatūros ir leiskite pyragui kepti apie 45–50 minutes. Patikrinkite kepimo eigą įsmeigdami medinį krapštuką, jei ištraukiate sausą, pyragas iškepęs.
 7. Išimkite iš orkaitės, leiskite atvėsti ant grotelių. Prieš patiekdami pabarstykite cukraus pudra.

Skanaus!

[the_ad id=”6305″]

Savojos žemė pasižymi ne tik kiek rūgštesniu sausu vynu, būdingu šaltesnėms kalnų vietovėms, tačiau didžiuojasi ir nepaprastai aromatingais sūriais ir jų įvairove, taip pat mėsos produktais ir išradingais bei visai paprastais, tačiau genialiais desertais. Net Savojos obuoliai skinasi kelią tarp traškiausių Prancūzijos žemėje, iš kurių gaminama visa gausybė produktų, tiek saldžių, kiek sūrių, nepamirštant ir puikių sausesnių sidrų. Taip pat nelieka antrame plane nei gaivus alus, pabrėžiant faktą, kad vanduo, naudojamas jo gamybai trykšta iš Alpių ledynų.Parašykite komentarą